trandafirii si plantele companion

v.cristina

Active Member
riana a spus:
ma tot gandesc de cateva zile ce plante sa plantez in fata trandafirilor cataratori. am un gard care este acoperit de trandafiri cataratori iar in fata lor am sapat cam 1m dar nu stiu ce plante s-ar potrivi cu ei. va rog ajutati-ma si pe mine cu cateva idei :rugaciune:
mymo a spus:
Fleur a spus:
Mie aceasta combinatie mi se pare potrivita doar vizual fiindca levatica necesita un sol sarac si uscat iar trandafirii dimpotriva.
Eu as pune bulboase iar cand se trec as planta cateva craite dar din acelea care fac niste tufe viguroase.
mymo a spus:
Eu am trandafiri in combinatie cu levantica si pana acum e totul ok desi primesc apa si ingrasamant la fel.
victoria222 a spus:
Eu am citit ca levantica este un foarte bun companion al trandafirului deoarece il protejeaza de daunatori. Cred ca pe langa levantica merge gypsophyla paniculata (floarea miresei) si salvia albastra. Cred ca multe plante merg langa trandafir :D
gradinar1 a spus:
victoria, floarea miresei va sufoca trandafirii. Combinatia asta am incercat-o eu si nu o recomand :(
Trandafirii au nevoie sa nu fie sufocati, sa nu concureze pentru resurse cu alte flori.
O sa revin cu imagini ca sa si exemplific - eu am incercat anul trecut trandafiri + gypsofila sau myozotis. Anul asta nu-ma-uita a aparut iar, probabil s-a autoinsamantat. Tufa de trandafiri combinata cu myozotis s-a dezvoltat slab comparativ cu alti trandafiri de aceeasi varsta.
Fleur a spus:
Acelasi lucru l-am patit eu cu levantica. Mi-a invadat in timp trandafirii si a trebuit s-o scot ca nu mai puteam nici sa-i tund ca sa nu mai vorbesc de sapat ori ingrsamant.
 

ghia_don

Active Member
Intre trandafiri merg si citeva fire de Saponaria ocymoides, numai ca va fi inflorita inaintea trandafirilor, ca apoi sa ramina ca o patura verde. va mai inflori o data spre toamna dar mai putin spectaculos.
Mie imi place ca nu concureaza trandafirii si nici nu-i stinjeneste in crestere ...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, eu cred ca este tot o tufa de trandafiri, prea e plina de flori. Seamana cu un trandafir acoperitor, sincer :?
 

v.cristina

Active Member
sa inteleg ca cel mai bun companion al trandafirului este tot trandafirul?? :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: glumeam si eu

se prea poate sa ai dreptate , poza nu este asa de clara dar arta foarte bine :mrgreen:
 

v.cristina

Active Member
va prezint cea mai frumoasa combinatie de la mine din gradina , toata lumea o admira :) :)

cale, trandafir, dalii si gladiole



acesta nu este chiar asa de spectaculoasa :

petunii, trandafir

 
Sus