Trandafirii si capriciile vremii

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare rau, Cristina. Stiu ce simti. La mine Sombreuil ajunsese la 7 m si o ia de jos. Sally Holmes, 3m, abia a scos un singur mugure la baza. Pana si Mme Isaac Pereire s-a uscat...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am ramas cu ochii cascati cand am vazut probleme la Paul's Hymalaian Musk, chiar nu credeam ca el ar putea fi afectat, a fost una din surprizele neplacute, impreuna cu Souvenir de St. Anne's, care bietul a ramas de 5 cm :roll:
Mme Isaac Pereire am 2, amandoi mari, peste 3 m si amandoi sunt perfecti si verzi pana la ultimul centimetru!!! De altfel, toti trandafirii vechi sunt impecabili, sunt ca fetele alea de la tara, dolofane si rumene in obraji :-D De-aia e bine sa ai si vechituri in gradina, chiar si dupa o iarna grea ramai cu niste tufe mari si frumoase care sa te bucure cu o inflorire spectaculoasa ;-)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pentru mine ramane o enigma ce s-a putut intampla cu trandafirii anul asta aici in zona mea unde temperaturile nu au fost asa de scazuet incat sa ii afecteze ci numai alternanta asta nebuna de + si- intr-o singura saptamana.

In afara de cativa urcatori restul au avut cam jumate ramurile inegrite/uscate.Cele verzi pline de muguri .Asa ca i-am taiat cum nu am facut-o niciodata:drastic.Acum....asta este .Multi erau f batrani si cu toate astea au avut probleme.:(
 

elianna

Well-Known Member
Imi pare rau pentru trandafirii vostri. Stiu ce inseamna sa astepti sa creasca si cand crezi ca ai scapat de griji, sa o iei de la capat. Cat despre explicatii, sunt prea fara experienta ca sa ma pronunt. Eu acum stau relativ bine. Am vreo doi cu probleme dar sper sa-i salvez. Tocmai cand am terminat de taiat au venit si temperaturile negative. Sper sa nu fie asa de frig sa mi-i afecteze.
 

gabrielais

Active Member
Stai linistita Emilia, ninge putin dar e un grad cu plus...nu cred ca la noapte va scadea foarte tare; eu am scos si leandrii pe terasa acoperita..ce frig mai poate veni acum atat de puternic si de durata incat sa ne puna plantele in mare pericol?...si la tine acolo oricum este dos..ai zidurile alea de o parte si alta, poate sa bata si crivatul...trecem noi si peste ultimele rabufniri ale iernii...
 

Primula

Member
Eu am pe Falstaff boala asta de vreo 2 ani. L-am stropit mereu cu fungicide, nu cu Mirage ca n-am stiut de el, si boala e cumva stationara. N-a murit, dar nici nu se vindeca; cand e vreme ploioasa, mereu i se innegresc ramuri.
As incerca si cu Mirage, dar vad ca nu se vinde decat la bidoane de 1 l si sunt admise maxim 2 stropiri pe sezon. Ar trebui sa existe si in cantitati mai mici la vanzare.
Dar oricum se poate imbolnavi oricare trandafir din cauza taierilor, ca n-as avea rabdare sa dau cu vopsea pe baza de ulei fiecare taietura.
Vrei sa-ti trimit eu sambata Mirage 45? Am primit astazi pe comanda la Covera. Iti pot pune pe microbuz, am vazut ca esti din Iasi, deci se poate trimite usor.
 

elianna

Well-Known Member
Da, sunt din Iasi dar saptamana viitoare am un drum la Piatra Neamt si pot prelua si pentru Cristina, daca e de acord. Pana atunci e vreme rea si nu se poate stropi.
 

Primula

Member
Da, sunt din Iasi dar saptamana viitoare am un drum la Piatra Neamt si pot prelua si pentru Cristina, daca e de acord. Pana atunci e vreme rea si nu se poate stropi.
Acum fac legatura, pe Sunphoto esti pe lista mea de prieteni, stiam ca esti din Iasi! Bine, stabilim cand stii sigur in ce zi vii, ca sa fiu si eu in Piatra Neamt, cand e vreme buna mai merg la tara ca am inca lucratori acolo. Vad ca eticheta scrie ca se folosesc 55 mg la 1 litru de apa. Cata solutie faci de regula cand stropesti? Sa stiu sa caut recipiente potrivite.
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc mult. Te anunt din timp. Eu folosesc cam 3 max. 4 l. Vad ca se foloseste destul de concentrat si tu ai multi trandafiri. Daca nu-ti ramane suficient, renunt.
 

Primula

Member
Nu-ti face probleme, imi ajunge si pot sa va dau si voua! Pe eticheta scrie ca produsul nu este compatibil cu zeama bordeleza, cu care i-am stropit deja de ieri pe cei plantati in toamna!
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc frumos ca v-ati gandit la mine, dar eu raman la substantele pe care le am deja. Am stropit cu Alcupral, iar dupa ce vor infrunzi ii dau cu ce stropesc si legumele.
 

cristinaf

Well-Known Member
Cum a rezistat la voi Ghislaine de Feligonde?
Eu am unul plantat langa bolta, mic inca, dar e verde tot. M-am suparat pe Paul Noel, si daca tot o ia de jos, l-am mutat de acolo si am plantat al doilea Ghislaine pe care-l aveam pe radacini proprii. Poate asa reusesc asa sa-mi vad bolta acoperita, ca nu mai pot privi mereu tevile goale.
 

elianna

Well-Known Member
Ghislaine a trecut cu bine iarna. A crescut in al doilea an aproape 2m si a lastarit puternic. Am taiat din el doar ca sa-l curat ca era prea des.
Dupa ultima inspectie concluzionez ca nu am pierdut nimic si nici capriciile vremii nu i-au afectat. Doi am mai "rahitici", Falstaff si Astrid Grafin von Hardenberg plantat in toamna.
Au fost harnici anul asta ca aproape jumatate au deja frunzulite. Ce sa zic, crede ca e norocul incepatorului.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In zona de nord a fost o iarna mai geroasa decat in sud, si probabil nu au fost fluctuatii asa mari de temperatura de la o zi la alta, astfel incat seva sa urce si tandafirii sa intre in vegetatie in decembrie. De asta unii probabil au rezistat mai bine.
Ma bucur ca sunt si vesti bune! :)
 

Luciana35

Member
Si la mine trandafirii se prezinta destul de bine, singurul pe care trebuie sa il tai chiar de jos este Liv Tyler.
 

floralia

New Member
Am privit cu circumspectie chestiunea adusa in discutie, asta cu boala, mai ales ca la mine, pana saptamana asta, au fost probleme minore. Azi insa am taiat o gramada de crengi. Cam un sfert din toti trandafirii mei s-au imbolnavit. :sweating:In special, cei aflati in curent, la loc deschis. Urcatorii sunt intacti, mai putin Banksiile ( pe care le-am adunat de prin pomi. Facusera ramuri de 5-6m si ma pregateam sa le admir spectacolul). Ma pun la stropit. Ii stropesc cu Champ 77 WG, asa cum am auzit de la fete pe Sunphoto.
 

cristinaf

Well-Known Member
Daca s-au uscat in special trandafirii aflati in loc deschis, eu cred ca nu e vb de boala, ci de frig. Ar fi culmea sa se imbolnaveasca doar trandafirii aflati in locatii expuse in bataia vantului.
Champul, Alcupralul si Zeama bordeleza sunt aproximativ acelasi lucru. Si eu i-am stropit pe ai mei. Cred ca e bine si pentru ca taieturile sunt dezinfectate, ca sa zic asa.
 
Sus