Trandafirii mei englezesti

Cristian E.

Member
Othello...in plina ploaie - pe fundal Cardinal de Richelieu. Am doi trandafiri ce pastreaza intact mirosul pe ploaie: Othello si Summer Song, ambii cu probleme. Primul are niste spini de te rup si al doilea nu suporta soarele si se transforma intr-o culoare roz pal din portocaliu-piersica. Ambii miros divin si au peste 1,5 m.

DSCN2986.JPG

Summer Song in ploaie

DSCN2987.JPG

Al treilea e Golden Celebration - boboci inca ..ce ma sperie e la ce inaltime a crescut, cred ca merge catarator. Este trandafirul cu cea mai frumoasa culoare de galben, peste Graham Thomas. Se pastreaza excelent, adora soarele desi e la umbra unui puiet de par. Are deja 2m.
DSCN2991.JPG
 
Ultima editare:

Cristian E.

Member
Da, stiu ca nu e englezesc.....Am vazut ca se vinde pe site la David Austin......Oricum e frumos, pacat ca se scutura repede si nu repeta inflorirea.....
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Da, stiu ca nu e englezesc.....Am vazut ca se vinde pe site la David Austin......Oricum e frumos, pacat ca se scutura repede si nu repeta inflorirea.....
David Austin vinde o tona de varietati de trandafiri, inclusiv trandafiri ai competitorilor lui. Si de ce n-ar face-o, in UK nu se gasesc cu usurinta soiuri celebre.
 

Cristian E.

Member
Ce frumosi sunt!!! la mine abia i-am pus in toamna. Am o intrebare: la tine miros puternic? ca la mine miros slab
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ma intrebi specific despre Julia Child si Blue for you? Nu miros...dintre trandafirii parfumati, majoritatea sunt trandafiri vechi sau David Austin, astia au parfum. Si cei mai multi au chiar parfum puternic: Scepter d'Isle, de exemplu sau St Swithun dintre englezesti (nu stiu daca sunt englezesti fara parfum, la mine toti sunt parfumati).
Si trandafirii vechi au parfum puternic...

In gradina mea sunt de 3 ani trandafirii asa ca trebuie sa ai un pic de rabdare sa creasca :).
Cauta fiecare soi pe care vrei sa-l iei pe www.helpmefind.com - gasesti acolo detalii la fiecare in parte, inclusiv parfumul :)
 

Cristian E.

Member
Ma cam speriasem ca am luat teapa cu JC, dar vad ca si la tine nu miros. As vrea sa mai pun ceva China Girl si Happy Child. Blue for you ce ii ai sunt super.
De helpmefind stiu, dar si aici nu e ceva bine descris...(am mai postat si eu unele poze de aici, pe la midnight blue, etc)

De ex la Julia child scrie "Strong, anise, licorice fragrance. ", ceea ce nu e adevarat ca nu e nici macar none to mild...
http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.37391.1
 
Sus