Trandafirii mei - cristinaf

cristinaf

Well-Known Member
Re: Trandafirii mei - ika

In medie 80cm- 1m, dar mai are o ramura de 1,2 si una de vreo 1,5. Anul trecut arata jalnic tufa, 3 bete lungi si cam atat, dar anul asta a inceput deja sa se echilibreze, mie-mi place tare mult. Si daca stau sa fac o comparatie intre ea si Falstaff, asa cum se prezinta ei acum (sunt plantati odata) de ea imi place mai mult.
Abia acum mi-am dat seama ca sunt frumosi englezestii, dar nu strica sa mai ai si din altii. Chiar imi plac florile aplecate de la englezesti, au un farmec al lor, dar parca mai vreau sa vad si flori tinute in sus, macar pentru diversitate.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Ika, ce ai mutat taie scurt, daca nu tai n-o sa poata duce tot si risti sa nu se prinda, mai ales ca e vara si cald.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Ika a spus:
In medie 80cm- 1m, dar mai are o ramura de 1,2 si una de vreo 1,5. Anul trecut arata jalnic tufa, 3 bete lungi si cam atat, dar anul asta a inceput deja sa se echilibreze, mie-mi place tare mult. Si daca stau sa fac o comparatie intre ea si Falstaff, asa cum se prezinta ei acum (sunt plantati odata) de ea imi place mai mult.
Abia acum mi-am dat seama ca sunt frumosi englezestii, dar nu strica sa mai ai si din altii. Chiar imi plac florile aplecate de la englezesti, au un farmec al lor, dar parca mai vreau sa vad si flori tinute in sus, macar pentru diversitate.
Multumesc!! Asta e singura mea problema, ca nu voi sti cum sa le dau forma tufelor de englezesti...pana atunci ma documentez :D
 

bebe Iris

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

Ika a spus:
Ramona, si pe tine te-as ruga sa mai astepti vreo sapatamana cu butasii. Stiu ca ti-am promis ca-ti trimit luni, dar florile nu se mai scutura ca pe vreme rea, sunt tare frumoase si inca are multi boboci neinfloriti. Mie mila sa-i tai chiar asa. Dar trimit imediat ce se poate. Te anunt eu exact cand am trimis coletelul. :hug:
Asa arata astazi tufa
Acum am vazut :D
Ce scumpa esti! Stai tu linistita si bucura-te de flori, nu-ti face griji deloc deloc! Multumesc mult!!! :* :hug:
 

cristinaf

Well-Known Member
Re: Trandafirii mei - ika

Au inceput si trandafirii mei sa infloreasca.

Jumatate din mme pierre oger (ca jumatatea cealalta e prea departe sa o mai fi prins din unghiul ala :mrgreen: ) golden celebration la inceput de inflorire, mary rose, si 2 poze cu tradescant.
 

Rose

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

Mamaaaa. ce tufe! Adevarati arbusti! Felicitari, draga mea, pt asemenea comori!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

Vai vai vai, ce mare si fain e Tradescantul :hipnotizat: Al meu era oricum destul de pricajit, in primavara asta l-am mutat si arata vai de mama lui :pumni: Se straduie si infloreste dar e o chestie cu 3 bete cracanate si fara forma cu niste lastarei amarati cu flori :cry:
 

ghia_don

Active Member
Re: Trandafirii mei - ika

Mama, mama !! :hipnotizat: Ce frumuseti !
Cred ca au ceva ani de arata asa frumos tufele..
 

cristinaf

Well-Known Member
Re: Trandafirii mei - ika

Multumesc! :D In al patrulea an sunt acestia, si abia astept sa-i vad la inflorire maxima. Ar mai trebui sa bag furtunul intre ei, nu prea au apa. La noi ploua cat sa umezeasca gradina, abia cand tara e sub ape. :| Acum e bocna pamantul.
Claude nici Tradescantul meu nu e foarte ramificat, dar i-am legat ramurile de o teava care e langa el. Avea cateva ramuri foarte lungi, dar la el sunt detul de flexibile si l-am legat. A raspuns foarte bine, a dat lastari floriferi din fiecare nod, si reuseste sa-si sustina toate florile. Toata "constructia" asta are acum cam 1,5m inaltime.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafirii mei - ika

vai de mine ,ce de tufe faine :)

Tradescantul e infricosator de mare :rofl: cand ma gandesc unde l-am plantat ..... :rofl: cel de la tine are boboci ,in curand o sa infloreasca :hug:
 

nina77

Member
Re: Trandafirii mei - ika

Absolut superbi! :D Tradescantul tau e o minune, al meu e in al treilea an, dar e tare mic.
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc fetelor pentru aprecieri! :D Am reusit sa-mi cumpar si eu, in sfarsit :oops: , aparat foto, am de acum cu ce ma juca. :dans:

Poze de astazi; Pat Austin, Abraham Darby, Lady Emma Hamilton, Golden Celebration.

 

carla

Active Member
Waw, ce tufe mari si frumoase :eek:
Bine spuneai ca nu mai poti sa iti combini trandafirii cu tufele perene ... poate cu niste copaci :mrgreen:
De mult n-am mai vazut niste tufe asa de mari de englezesti, felicitari!!
 

geodezia

Well-Known Member
:tavalit: :tavalit:
nu cumva esti in vizita la vreo gradina botanica si ne pui poze de acolo ?
frumosi foc si pozele la fel
 
Sus