Trandafirii mei - cristinaf

cristinaf

Well-Known Member



Benjamin Britten, Jude the Obscure, Sprit of Freedom, Mme Isaac Pereire, Geoff Hamilton, Autumn Damask, Eden Rose, Lady Emma Hamilton, Chapeau de Napoleon, Westerland, Abraham Darby, Kent (dar nu sunt sigura), Mainaufeuer si Maxi Vita.
 

Rose

Active Member
Incredibili! Ai o colectie absolut divina! Mi-ar placea mult sa stiu cum se numesc...nu de alta, dar trebuie sa incropesc o lista mica pt toamna! :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc!
Benjamin Britten, Jude the Obscure, Sprit of Freedom, Mme Isaac Pereire, Geoff Hamilton, Autumn Damask, Eden Rose, Lady Emma Hamilton, Chapeau de Napoleon, Westerland, Abraham Darby, Kent (dar nu sunt sigura), Mainaufeuer si Maxi Vita.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunt superbi, Ika, felicitari!
Eu ti-am editat imaginile si le-am trecut si denumirile trandafirilor in postul respectiv, sper ca e ok pentru tine.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ika a spus:



Benjamin Britten, Jude the Obscure, Sprit of Freedom, Mme Isaac Pereire, Geoff Hamilton, Autumn Damask, Eden Rose, Lady Emma Hamilton, Chapeau de Napoleon, Westerland, Abraham Darby, Kent (dar nu sunt sigura), Mainaufeuer si Maxi Vita.
Vai, Ika! Sunt toti numai unul si unul! :visator:
Ce-mi mai place infloriciosul acela alb, Kent sau indiferent cum il cheama!
Sa te bucuri de ei si sa-i vezi cat mai repede mari si frumosi!

Spirit of Freedom am vazut ca il tii cu mana... sta cu florile aplecate din cauza greutatii? Sunt curioasa cum va evolua pe ploaia asta si ce rezistenta au florile...
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc Nick! Da, sunt toti tinerei, multi dintre ei plantati abia in toamna, iar altii cu un an inainte. :D
Multumesc Caramell! Daca vrei butasi din cel alb, iti pot trimite dupa ce trec florile, ca el e matur, doar ca nu creste mai inalt, tufa ramane piticuta si compacta. Parca e mai frunos asa decat acoperitorii de sol de la Coral care se imprastie peste tot.
La Spirit of Freedom florile stau intr-adevar aplecate, asta cand reusesc sa se deschida bobocii. La mine, oricat de ciudat ar parea, nu a ploat foarte mult, doar o ploaie torentiala a fost mai semnificativa, in rest doar taraieli mai mici sau mai mari. Si cu toate astea nu i-a priit nici macar vremea aceasta cu umezeala in aer, o singura floare a reusit sa se deschida, cea fotografioata, care era mai dedesubtul tufei. Cele de deasupra au ramas in stare de boboc nedesfacut si cred ca asa vor si putrezi daca nu vine caldura.
Asa arata nesustinuta floarea Lastarii nu se intind pe jos ca la altii, stau destul de bine in picioare, doar din codita se apleaca floarea.
Geoff Hamilton isi sustine singur florile, desi le are si el destul de bogate.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Ika! Da mi-ar placea mult un butas de Kent, mai ales daca ramane compact si nu se rasfira prea mult! Iti voi aminti la toamna. :hug: Cat timp sta inflorit? Repeta inflorirea?

Multumesc pentru informatiile despre Spirit of Freedom. Aveam banuiala aceasta depre el. Pacat ca e atat de sensibil la umezeala, are o floare superba!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ika, sunt minunati :hipnotizat:
Pacat de Spirit of Freedom, are o floare exceptionala, de mult tanjesc dupa el si mereu m-a oprit problema cu sensibilitatea la umezeaza, de care tu mi-ai spus.

Lady Emma Hamilton cum se comporta? Ca o am in comanda de la Petrovic si as vrea sa stiu la ce sa ma astept...

Pot sa ma abonez si eu la butas de Kent (sau cum il cheama), daca vei avea disponibil? :oops:
 

cristinaf

Well-Known Member
Asa arata bobocul nedesfacut la Sprit si e posibil asa sa se si usuce, am avut astfel de cazuri anul trecut, cum e posibil sa se si desfaca pana la urma, depinde de vreme.
Trandafirul alb infloreste o perioada indelungata, ca tot formeaza boboci, iar cand se termina toti, formeaza alti lastari si boboci noi, e florifer. Defectul lui e ca nu scutura petalele, usuca florile.
Asa arata acum
Caramell iti trimit cu placere butasi, cand crezi tu ca e bine. :D

Da, Claude, cu placere! Imi spui cand, si se rezolva. :D

Lady Emma Hamilton e super, am indragit-o, sigur o sa-ti placa! Nu e atat de portocalie ca Pat Austin, dar floarea e mai bogata, miroase bine si dureaza mult peste PA. Si astazi arata ff bine desi are cateva zile decand s-a deschis. Poza de azi.
 

cristinaf

Well-Known Member
Claude, in dimineata aceasta am gasit floarea de la Lady Emma Hamilton scuturata. M-am uitat pe data la poze si patru zile dureaza pana la scuturare. Atat. Dar arata bine pana la final. Pana si scuturata arata frumos. :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ika a spus:
Claude, in dimineata aceasta am gasit floarea de la Lady Emma Hamilton scuturata. M-am uitat pe data la poze si patru zile dureaza pana la scuturare. Atat. Dar arata bine pana la final. Pana si scuturata arata frumos. :)
Ika, nu e cam roz floarea ta?
Uite cum arata la mine trandafirul asta:
https://picasaweb.google.com/1174759916 ... 0242917026
si cum zice david austin ca trebuie sa arate:
http://www.davidaustinroses.com/english ... showr=4448

Se decoloreaza dupa inflorire sau care-i explicatia?
 
Sus