trandafirii cei mai parfumati

Mali_

Member
Cel mai parfumat trandafir este unul grena catifelat din care au bunicii mei in curte. Seamana cu Mr. Lincoln, dar nu cred ca este chiar el, pentru ca difera nuanta putin, iar eu am cumparat Mr. Lincoln si nu mi se pare atat de parfumat. Dar la bunica in curte, unde bunicul si-a petrecut ultimii ani din viata aranjand trandafirii dupa culori, cei grena sunt chiar langa alee si parca intri in alta lume datorita mirosului.
 

IZA

Active Member


La mine acestia sunt . A fost bolnav dar si-a revenit. A facut toate aceste flori pe o singura tulpina. Sun mai mici ca altadata dar atat de multe n-a mai avut ...... si inflorite aproape toate odata :D
 

nick1971

Active Member
cei mai parfumati din gradina mea:
westerland ,
mainzer fastnacht ,
parisier charme ,
kletter star
 

Mali_

Member
Cel mai parfumat la mine in curte este un trandafir roz, care nu stiu cum se numeste, dar are un parfum deosebit.
Daca are cineva idee ce ar putea fi, va rog sa va dati cu parerea.
 

cristinaf

Well-Known Member
Seamana cu Caprice de Meilland pe care l-am avut eu in gradina. Tufa era inalta, facea multe flori, extrem de parfumate, dar dupa cateva zile, florile isi pierdeau parfumul, cei mai parfumati fiind bobocii recent deschisi.
Daca e asa, s-ar putea sa fie el.

Si daca tot suntem la topicul de cei mai parfumati, pe primul loc la mine este Mme Isaac Pereire, apoi englezestii si Westerland si sa nu uit de Rosarium Uetersen, toata lumea il lauda pentru flori, dar si miroase foarte frumos, sau cel putin mie imi place. :D
 

eldanyro

Member
daca e vb de parfum incercati divinul glamis castle de la Austin eu dupa parfum l am cumparat o singura floare acoperea cu parfumul ei o multime de alti trandafiri dar nu se puteau compara ,ca intensitate si mai ales aroma.lincon double deligt peace si wincester cathedral sunt de asemenea in top
 

carla

Active Member
La mine cei mai parfumati sunt Double Delight, Mme. Isaac Pereire, Heritage si Abraham Darby. Cu Westerland am o mare problema, toata lumea zice ca-i parfumat numai eu nu simt mare lucru. Cred ca-mi lipsesc niste senzori olfactivi :rofl:

Am luat si eu recent Glamis Castle dar are miros de mirt, care pe mine nu prea ma incanta. :|
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ioi am uitat de Abraham D :rofl:
Carla! nu stiu dar la mine Westerland chiar e f parfumat ,se simte de la 2 metri :)
 

ghia_don

Active Member
Si al meu Westerland pe care il am de la Bebe :hug: :* ..e foarte parfumat, ceea ce ma bucura enorm.. din butasul de anul trecut s-a facut o tufa de vreo 2 m :) si a avut si multe flori
 

bebe Iris

Active Member
Mie cel mai tare mi se pare ca imi parfumeaza gradina M-me Isaac Pereire, Pariser Charme si Double Delight :D
 

cristinaf

Well-Known Member
Mie imi place mirosul de mirt, e deosebit, si Spirit of Freedom il are. In zilele de vara cand treceam sa-mi vad trandafirii, musai bagam nasul in vreo floare deschisa.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie imi place mult si parfumul lui Scepter'd Isle, de asemenea Evelyn are un parfum special, Jude the Obscure are de asemenea un parfum intens si picant. Nu pot sa uit Souvenir de la Malmaison, e mic, a facut doar putine flori dar parfumul e deosebit!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
na bine Claude , pai tu ai doar din astea sofisticate ...carora nici nu le-ar sta bine fara parfum :oops: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai vad ca doar daca m-am apucat de cumparat sofisticati am si eu parte de parfum, ca in rest, ce-am cumparat de la noi scria 'parfumat' si cand-colo...imi puneam probleme ca am necazuri cu mirosul, de eu nu simt sa fie parfumati :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ika, te-am prins la cotitura, cand va creste si va putea dona lastari, ma abonez la 'spirit of freedom', poate facem un schimb :)
 
Sus