Trandafiri

Crisdav

New Member
Bună ziua,
Îmi puteți recomanda un erbicide care se poate folosi la trandafiri? Am înființat o cultură de trandafir pe o suprafață de 1 ha dar au început problemele, în general cu costreiul,
Va mulțumesc anticipat
 

crysty

Active Member
Buna seara, avand in vedere ca costreiul este o buruiana cu frunza ingusta atunci e mai simplu pentru ca atunci cand mergeti la fitofarmacie sa cumparati erbicid puteti specifica ca este pentru costrei sau pentru buruieni cu frunza ingusta.
Din cate stiu exista 3 feluri de erbicide, pentru buruieni cu frunza ingusta, pentru buruieni cu frunza lata si erbicid universal .
Dumneavoastra daca cumparati doar pentru frunza ingusta sa stiti ca buruienile cu frunza lata cum ar fi capritza ,posibil sa nu dispara si o sa trebuiasca eliminate manual .
S-ar putea sa vi se spuna la fitofarmacie ca se poate folosi si erbicid universal care distruge orice planta , parca e pe baza de glifosat, dar cand stropiti va trebui sa stropiti cu o palnie in varf asa cum se pune la caini si pisici ca sa nu se linga dupa tratament de purici, sau daca nu incropiti o palnie in varful pompei atunci mare atentie sa nu stropiti nici macar pe betele de trandafiri ca sa nu ii ardeti deci va trebui sa mergeti cu pompa foarte jos si mai departe de trandafiri ca sa nu care nici macar vantul stropii pe ei .
Nu stiu denumirile ca sunt sute de erbicide , intrebati la fitofarmacie , vedeti ce va recomanda si ce va hotarati sa cumparati , ori special pentru buruienile cu frunza ingusta ori universal dar cu riscul mai mare de a arde si trandafiri daca nu stropiti cu grija.
Respectati dozajul de pe ambalaj si nu diluati mai mult ca sa nu fi dat banii de pomana. Avand in vedere ca erbicidul va fi sistemic el va patrunde in sistemul circulator al plantei, la fel ca insecticidele sistemice , si va distruge si radacina dar asta dureaza , nu stiu exact poate 1 saptamana pana sa vedeti ca mor buruienile definitiv, deci aveti rabdare. Eventual faceti o proba pe o bucata de pamant cu costrei sa stropiti si vedeti daca incepe sa dea semne ca se ard buruienile in cateva zile. Daca e in termen de garantie erbicidul si respectati dozajul recomandat ori de pe amblaj ori de la vanzatoare atunci ar trebui sa vedeti cum se ofilesc buruienile.
 
Ultima editare:

crysty

Active Member
Mulțumesc frumos!! O sa încerc așa!!
Cu placere. Alegeti o zi in care nu bate vantul sau sa fie cat mai slab la o anumita ora de exemplu pe inserat pe la ora 19 cand inca este lumina si cand de regula se linisteste vantul chiar daca trebuie impartita munca pe 2 zile , dar veti lucra in liniste fara grija ca stropii sunt purtati de vant si pe trandafiri . Iar ca sa fiti sigur ca nu sar stropi din greseala si fara vant, atunci cand sunteti in dreptul tufei de trandafir va intoarceti cu spatele la tufa ,adica stropiti spre exterior nu cu fata spre tufa de trandafiri . Chiar daca erbicidul e doar pentru buruieni cu frunza ingusta , e bine totusi sa aveti grija sa nu sara si pe trandafiri.
 
Sus