Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
Elianna, in functie de zona climatica, Westerland se comporta ca un urcator sau ca un arbust. Stiu ca in zonele mai reci are tendinta sa ramana arbust, cu o inaltime in jur de 2 m. Eu cred ca tie, data fiind inaltimea pe care vrei sa o acoperi, ti-ar fi mai potrivit un rambler, doar ei cresc foarte mult, pe la 5-6 m, urcatorii cu flori mari mai rar. . Singura problema e ca majoritatea ramblerilor au doar o inflorire pe sezon, dar sunt cativa care repeta, chiar daca mai slab
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc, Claude. Am sa ma uita si la rambleri si voi lua o decizie cat mai repede ca timpul nu asteapta.
 

spica

New Member
trandafir urcator Orange

Acum cateva saptamani mi-am cumparat 2 trandafiri urcatori care sunt inca in ambalajul cumparat, ce fac, ii plantez intr-un ghiveci sau mai astept pana se face mai cald ca sa-i pun in gradina?
 

IULIA

Active Member
ieri am legat toti urcatorii dupa niste filmuletze video(crengi aplecate, indoite, curbate, pe bolti sau nu). astept anul asta sa vad "minunea".
arata bine, nu am pierdut niciunul. chiar si pe corzile cu virfurile negre au dat muguri puternic.
in continuare edenul este cel mai dezvoltat. :D :wink:
 
IULIA a spus:
ieri am legat toti urcatorii dupa niste filmuletze video(crengi aplecate, indoite, curbate, pe bolti sau nu). astept anul asta sa vad "minunea".
arata bine, nu am pierdut niciunul. chiar si pe corzile cu virfurile negre au dat muguri puternic.
in continuare edenul este cel mai dezvoltat. :D :wink:
vreau si eu filmuletul daca mai ai site-ul....multumesc
 
Ma intereseaza vreo 2 urcatori. As vrea sa infloreasca in 2-3 transe, flori parfumate, culori intense. Prefer: rosu, portocaliu sau galben. Ce varietati imi recomandati?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus