Trandafiri Urcatori

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

victoria222

Active Member
Camik, este foarte frumos trandafirul tau! Si este mare! Cum se numeste(daca stii) si in cati ani s-a facut asa frumos?
 

Camik

Active Member
Multumesc!
Din pacate nu-i stiu denumirea.Il am cam de 10 ani ,prins din butas.Acum are 8m.
Nu este foarte parfumat dar este foarte bogat la flori.Face tije cu cate 10 boboci pe ele.Floarea este catifelata.

Curtea socrilor este toata asfaltata si nu aveam unde sa pun nici o floare .Eu am spart cimentul cam doua palme si am pus acest trandafir.Se pare ca a gasit pe sub ciment un izvor ca-i merge foarte bine.
Avem o fantana sub casa si e aproape de locul unde este el plantat.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Camik, este de vis, o splendoare! :visator: Si florile arata foarte frumos, nu doar aspectul general al trandafirului! Sa-ti traiasca si sa te bucuri muti ani de el. :D



As vrea sa va intreb ceva: am vazut ieri intr-un magazin un trandafir Meidanclar (producator Meillandina). Arata superb, cu flori micute roz intens cu baza galbuie, pline-pline de petale asezate concentric. Vanzatorul spunea ca ar fi catarator, insa pe net nu l-am gasit decat ca miniatur. Ati auzit cumva de el?
Ma cam tenteaza sa iau unul. :oops:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc :D. Cel pe care mi l-ai indicat este un alt trandafir.

In final m-am lamurit: MEIdanclar este un miniatur, vanzatorul pusese eticheta gresit. :(
 

victoria222

Active Member
Superbi, Luciana! Primul este Golden Showers, nu? Iar ultimul e sigur New Dawn. Cum il cheama pe cel roz? e foarte frumos!
 

Luciana35

Member
Multumesc! :D
Victoria, nu stiu daca pe cel roz il cheama cumva, ca eu il am de la mama, care il are de multi ani de la o vecina. :oops:
 

carla

Active Member
Foarte frumosi. M-am plimbat prin tot albumul si mi-au placut pozele de ansamblu, cu gradina plina de trandafiri :D
Cel portocaliu din poza a 8-a cred ca-l am si eu dar nu stiu cum il cheama. Eu l-am luat ca Sutter's Gold dar nu e. Ai vreo idee cum ii zice?
 

carla

Active Member
Yupiiii, ce ma bucur, chiar Aloha e :D
M-am uitat acum pe helpmefind si seamana si la frunze si la boboci. Si imi place mult mai mult ca Sutter's Gold, are o culoare superba
Multumesc frumos, raman datoare :*
 

ionascus

Active Member
Bebe,trandafirii luati de la tine in toamna ca butasei incep sa aiba bobocei...primul este Westerland....astazi i-am vazut culoarea portocalie superba...ii astept pe ceilalti...majoritatea s-au prins..... :*
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus