Trandafiri urcatori - partea a II-a

oanaiulia

Member
Buna!
Imi doresc foarte mult un trandafir urcator mov.... Am căutat peste tot... Si la piata , dar nu gasesc... Nu aveti idee de unde as putea cumpara?

Multumesc,
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pai de acum încolo pana in toamna doar la ghiveci. Încercati la Maria-clematite. Eu am avut un Indigoletta dar am renuntat la el ca erea cam prea zgârcit cu florile. Si dupa ce am patit si iarna asta ca i-am forfecat la greu mi s-a cam tăiat cu cataratorii.
 

geodezia

Well-Known Member
ca si la mine taiat la ras bine ca au dat de jos dar ....
indigoleta am eu si nu prea creste mare cred ca este din ala mediu oricum si asta la ras anul asta
 

belisima

Well-Known Member
opaa :D si eu care l iertasem de mutare.am vazut ca iar creste si cresteeeee si ajungeprobabil la 2 m si anul asta. la toamna sigur il mut, si mai la umbra ca se arde la soare.
 

deutzia

Member
as dori si eu un sfat in alegerea unu trandafir urcator(2 defapt).
am o arcada la poarta pe care momentan am doi cataratori no name rosii (vor disparea).
imi doresc doi trandafiri cataratori vigurosi, care sa umple arcada, sa repete inflorirea (remonanti parca, nu?) si sa fie din cei batuti biiine bine, sute de petale, tip englezesti. culoare cat mai vie si rezistenti la inghet eventual seceta. :)
 

nina77

Member
Foarte frumos e Clair Matin al tau Elliana.
La mine Zephirine Drouhin e primul catarator care infloreste anul acesta.
 

andreya

Member
Eu am ramas cu jumatate de pergola goala :(. Aveam un westerland intr-o parte dar ma enerva si l-am scos cu gandul ca pun altceva in loc. Mai bine nu faceam asta, caci el de inflorit inflorea ca nebunul. Asa ca daca aveti idee de un urcator, infloricios, cu ramuri flexibile, nu foarte spinos si care nu creste foarte mult pe latime (caci pergola nu e foarte lata) sa imi spuneti.
 

andreya

Member
O sa ma uit dupa ei in toamna. Desi ines parca imi faca mai mult cu ochiul, amandoi sunt foarte frumosi. Si daca au si spini putini...ma cuceresc instant!
 

elianna

Well-Known Member
La mine Zephirine remonteaza foarte slab.
Ines Sastre cum remonteaza ca m-ar interesa, fiind fara spini?
 

monika 82

Well-Known Member
as dori si eu un sfat in alegerea unu trandafir urcator(2 defapt).
am o arcada la poarta pe care momentan am doi cataratori no name rosii (vor disparea).
imi doresc doi trandafiri cataratori vigurosi, care sa umple arcada, sa repete inflorirea (remonanti parca, nu?) si sa fie din cei batuti biiine bine, sute de petale, tip englezesti. culoare cat mai vie si rezistenti la inghet eventual seceta. :)
Pai daca ii doriti englezesti, eu chiar acestia v-as recomanda:de exemplu, eu scriu ce imi place mie, acum dvs sunteti cea care hotarati.the pilgrim, molineaux,the albrighton rambler,claire austin,golden celebration!
Avem aici o poza superba cu golden celebration, sper ca Paula sa nu se supere pe mine ca o postez , este absolut adorabil:http://paulinalina.sunphoto.ro/0_Trandafiri_2015/103084244
 

deutzia

Member
Pai daca ii doriti englezesti, eu chiar acestia v-as recomanda:de exemplu, eu scriu ce imi place mie, acum dvs sunteti cea care hotarati.the pilgrim, molineaux,the albrighton rambler,claire austin,golden celebration!
Avem aici o poza superba cu golden celebration, sper ca Paula sa nu se supere pe mine ca o postez , este absolut adorabil:http://paulinalina.sunphoto.ro/0_Trandafiri_2015/103084244
cataratorii englezesti sunt si ei rezistenti? cei doi noname din curtea mea nu au vazut niciodata apa, protective nimic si le mege biiine.
infloresc si ei a doua oara? tin florile? iarna sunt ok? cresc inalti? (ce de intrebari :) )

si ce trandafir este acesta? este la poarta unor vecini inflorit de peste doua sapatamani cred neudat, in praf..
https://picasaweb.google.com/112145083949220033975/20150520#6151012359856474162
 
Sus