Trandafiri urcatori - partea a II-a

Roxana Peled

Active Member
Siiii ... dupa cautari acerbe care au durat multe ore (am mai si dormit intre timp dar asta nu se pune :giggle: ) in sfarsit m-am indragostit :indragostit:
Are cineva Zephirine Drouhin in gradina? L-am vazut urcat pe case in poze de pe net, pare exact ceea ce imi doresc! :D
Puteti sa-mi spuneti ceva despre trandafirul asta?

Uitati-va la frumusetea asta cum se urca el cuminte pe casa
http://2.bp.blogspot.com/_ozCCSzByn48/T ... MG0568.jpg

si ce inaltut stie el sa se faca :D
http://thegardenbuzz.typepad.com/.a/6a0 ... 970b-800wi
 

gabrielais

Active Member
il am eu..e in al doilea an si nu se prea grabeste sa creasca...ce pot sa iti spun sigur este ca nu ma omor dupa el...e prea pink pt gustul meu :giggle:
nu stiu daca la noi creste asa mare...pozele alea sunt prin Europa sau prin vreo tara calda? eu l-am pus langa un gard si astept sa urce :)
 

elianna

Well-Known Member
Stai linistita, nu esti singura care pierde noptile cautand informatii despre planta :rofl: E o frumusete, n-are nici spini insa nu stiu daca se face de 5 m, 4 m sigur si creste repejor. La mine a inflorit al doilea.
 

carla

Active Member
Zephirine are cateva mari calitati si cateva mici defecte :mrgreen:
Se conduce usor pentru ca are ramuri foarte flexibile, nu are ghimpi si ii place inclusiv la umbra. Are o culoare putin obositoare, dar daca vrei ceva tare probabil nu te va deranja asta
Al meu in anul trei a ajuns la vreo doi metri, dar nu vrea sa remonteze deloc (desi pe HMF scrie ca blooms in flushes ...) Problema asta o am cam cu toti bourbonii, remontanta e slaba
In plus infloreste frumos doar daca e condus mult pe orizontala. Si ultima pe lista, anul trecut al meu a facut un pic de fainare spre sfarsitul sezonului
 

Roxana Peled

Active Member
Va multumesc frumos Gabriela, Elianna si Carla! :hug:

Culoarea nu ma deranjeaza, imi place sa scoata ochii de acolo de sus de pe casa, in felul acesta se vede bine de departe ... asta in caz ca ajunge departe :rofl:
La mine va sta in cea mai insorita dar si cea mai protejata termic pozitie din toata curtea, sper sa-i placa acolo si sa ajunga la cei 4 metrii potentiali.

Carla, treaba cu remontanta am citit-o pe undeva pe un forum strain, cica nu prea ar remonta pana nu e planta chiar matura, adica dupa 3-4 ani de la plantare :gandit: . Eu nu pot decat sa sper si sa-ti zic sa nu-ti pierzi nici tu speranta :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine Zephirine Drouhin a crescut foarte bine, l-am plantat primavara trecuta si are lastari de peste 1,5 m. A avut si o vaga tentativa de reinflorire dar neconcludent, o sa va spun anul acesta ce a facut. Acum arata asa:



Roxana, din cate stiu eu de la altii care il au, reactioneaza foarte prost la condusul drept in sus, deci trebuie musai sa il directionezi cumva serpuit, astfel incat lastari sa aiba o inclinatie. Tu spuneai de lastarii verticali care se duc in sus si cei laterali care sut pe orizontala...problema sta asa: Ca un urcator sa faca acei lastarei laterali floriferi el are nevoie ca lastarul principal sa fie condus putin inclinat, e vorba de ceva substanta care circula prin 'venele' lastarului si stimuleaza formarea acelor lastari. Daca il conduci direct in sus substanta urmeaza traiectoria lastarului
 

Roxana Peled

Active Member
Am inteles! Il serpuiesc, nu-i problema!
Multumesc frumos pentru informatii, sunt foarte utile! :hug:
Oricum am inteles ca are lastari destul de flexibili deci o sa-mi permita sa ma joc un pic cu el :D
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc Gabriela!
Din pacate eu nu-mi pot permite prea multe arcuiri deoarece trandafirul cu pricina va fi plantat intr-o jardiniera care se afla intre casa si aleea de intrare si are latimea utila doar de vreo 30cm :) . Cel mult pot face S-uri stanga-dreapta, fatza-spate nu ma prea pot misca fiindca fie ma lovesc in casa fie ma loveste el pe mine in freza cand trec pe alee :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai atunci pune si tu o iedera si nici nu te musca nici nu trebuie s-o arcuiesti si se mai si catara singura :rofl:
 

dalailana

Member
despre dirijarea trandafirilor pe orizontala am citit si eu. cautati pe google "pegging roses" si exista foarte multe discutii.

In alta ordinie de idei as avea nevoie de un sfat: am o arcada pe care vreau sa urc 2 trandafiri si nu ma pot decide la ce anume sa cumpar. Am nevoie de remontanta buna parfum puternic si culoare roz.

Am cochetat cu mme isaac pereire si louise odier dar din ce am citit bourbonii nu sunt cei mai prolifici trandafiri si nu au un al doilea val foarte bun de inflorire. Apoi m-am uitat la strawberry hill de la austin care cica poate fi dirijat ca urcator si are un parfum puternic insa eu sunt dezamagita de golden celebration al lui austin si atunci parca nici strawberry hill care are acelasi stramos ( leander) nu ma incanta.
Aveti cumva vreun sfat? Orice culoare de roz merge atata timp cat are remontanta buna si parfum foarte puternic. multumesc
 

Roxana Peled

Active Member
Si eu sunt interesata de raspunsul pe care il vei primi, dalailana :D
Cat despre Isaac Pereire, al meu e deja la al doilea val de inflorire (e un trandafir in primul an) si se pregateste pentru el cu destui bobocei nu numai cu unul-doi, asa ca nu stiu care e treaba cu remontanta lui slaba :? .

De asemenea, nelegat de subiectul deschis de tine, Golden Showers (tot in primul an) promite in mod surprinzator foarte mult la mine. Si el e tot la al doilea val. In primul a facut vreo 2 flori, acum e plin de boboci in diferite stadii si tot creste si tot face alti boboci :D .Florile se decoloreaza intr-adevar dar nu urat iar de scuturat nu se scutura cu nimic mai repede decat toti ceilalti trandafiri. Ba in general vorbind englezestii desi remonteaza foarte bine nu tin minte sa ma fi impresionat vreunul cu o durata a florii de mai mult de 3 zile :)
 

elianna

Well-Known Member
Nimic nu ma mai mira la tine, toti cresc precum Fat Frumos :) Sunt convinsa ca le place terasa ta, e mai la inaltime. Las' ca te vad la anu' cand ii muti in gradina :rofl: Sper ca tii la glume si nici trandafirii nu se supara :)
Si la mine Isaac Pereire a crescut binisor dat nu am cu ce face comparatie ca este primul an cand am trandafiri plantati in toamna. Are cam 1 m si este la a doua serie de flori. Arata asa
 

Roxana Peled

Active Member
E foarte frumos elianna si uite ce de boboci are!
Eu zic ca pentru primul an se descurca foarte bine si la tine :D

Sa stii ca le place la mine! ;-)
Sunt aproape convinsa ca motivul este solul, sunt plantati intr-o combinatie de turba cu pamant de padure si nisip, afanat si hranitor.
Vestea buna este ca si jos in gradina vor avea parte de acelasi sol cel putin in primii 30 de cm de la suprafata. Am sapat, am scos un strat gros din solul mai prost din gradina si il inlocuiesc acum tot cu combinatie din aceasta "delicioasa" :D
 

dalailana

Member
Ce sa spun... chir la ropicul de mme Isaac pereire un membru din brasov spunea ca al 2-lea val de flori este sarac si altcineva spunea ca il tunde drastic dupa primul val ca sa infloreasca bogat si la al doilea.......
Roxana spune-mi si mie face flori pe lastari scurti si de la baza sau are flori in capatul unor lastari lungi?
 
Sus