Trandafiri urcatori - partea a II-a

IULIA

Active Member
soiuri.... eden, ghislaine de ferigolde, golden.....si altii care nu le mai stiu numele, de la molnar. mi se par trandafirii cu procentajul de prindere cel mai mare.
 

Roxana Peled

Active Member
Eden e fabulos! In poza pare ca are floarea cat capul de om :hipnotizat: Superb!

Problema mea cu trandafirul urcator de pe casa tocmai a devenit mai mare :) . Sotul mi-a aprobat montarea unui suport de vreo 5 m pe peretele casei in locul celui de 2,5m :rofl:
Prin urmare imi trebuie un trandafir mai inalt :D

Doresc sa aiba 4 caracteristici principale:
1. rosu, roz inchis, portocaliu - am nevoie de o culoare puternica
2. remontant - asta este cel mai important
3. sa creasca suficient de inalt - Falstaff era unul dintre cei la care ma gandeam initial, acum iese din discutie pentru ca nu ajunge decat la 1,50-2m
4. sa infloreasca si daca e urcat pe casa - adica sa nu fie ca Leonardo DaVinci care nu infloreste bine decat culcat :)

In momentul asta ma gandesc la Symphatie (pe care il am in principiu, pentru ca nu mi-a inflorit inca asa ca nu pot sa stiu sigur :) ) si Kletter Star de care m-am indragostit din gradina lui Nick :D

Va multumesc frumos pentru orice sugestie!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, toti urcatorii au nevoie sa fie condusi putin spre orizontala daca vrei sa ai flori pe toata lungimea tijei. Degeaba pui tu unul de 5 m, pe care-l tragi drept in sus sa ajunga pe casa, ca o sa ai o surpriza neplacuta, o sa-ti infloreasca drept in varful tijelor alea de 5 m si in rest va fi chel :evil: Asa ca tu fa-ti bine temele cu suportul ala, poate fi eventual lung de 5 m, dar nu inalt de 5m ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Haide mai clauditzo ca eu am vazut trandafiri urcati pe case pana la 5m :gandit:
Desigur ca ramurile laterale se duc orizontal dar principala merge in sus. Trebuie sa mai studiez problema :aoleu:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Are dreptate Claudia, te-a sfatuit de bine :D
Incearca sa-l conduci cat de mult la orizontala, ca un soi de S daca vrei, in asa fel inca lastarii laterali sa se orienteze apoi in sus si sa creeze senzatia de mare de flori
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Doar un rambler, urcatorii cu flori mari nu prea cresc asa inalti. Singura problema e ca ramblerii mari infloresc doar o data :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Aoleu doamne, monstrul acela? :eek:
Da, il stiu dar intr-adevar infloreste o singura data si e cam alb :)
Fir-ar sa fie, n-au inventat astia suficienti trandafiri! :rofl: :tavalit:
 
Sus