Trandafiri urcatori - partea a II-a

geodezia

Well-Known Member
:tavalit: :tavalit: buna treba cu calutu ..cred ca i-au placut amindoua si frunzele si tepi
anu asta am si eu o pergola plina de rose elful si unu rosu catarator .i-am culcat la orizontala anu trecut in toamna si au facut puzderie de lastari pe protul inalt plus ca s-au si lungit la 3 -4 m cit are pergola (sau gard sau cum i-o zice ) asa ce ma incinta
initial vroiam si eu o arcada dar hasbandul si fetele nu mi-au incurajat ideea asa ca am recurs la aceasta pergola culcata si am insirat rosele pe ea
 

Roxana Peled

Active Member
Dragele mele/dragii mei, am nevoie de un sfat de la voi.
As vrea un catarator colorat rosu-roz inchis la 250-300cm maxim, remontant si cat de cat flexibil (sa poata fii ghidat intr-o oarecare masura pe un suport).
Ce-mi sugerati?
Eu ma gandesc la Parade sau Coral Dawn, ce ziceti? Are cineva experienta cu cei doi? Imi puteti spune ceva despre ei?
 

Roxana Peled

Active Member
Da, da, care Florentina?
Remonteaza bine?
Am unul absolut fantastic in gradina ( ar putea fi Paul'Scarlet dar nu stiu sigur), parfumat, flori mari puzderie in buchete uriase ... ce sa mai, o nebunie. Din pacate insa nu remonteaza :(
 

belisima

Well-Known Member
cel mai flexibil trandafir pe care l-am vazut pana cum este perennial blue,inca nu a inforit dar la ce puzderie de boboci are,abia astept sa va dau pe spate,intr-o saptamana-doua...
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Primul val o nebunie si apoi in permanenta are flori mai multe sau mai putine. Dintre cataratorii pe care-i am eu e printre cei mai floriferi. Floarea intr-adevar nu este foarte spectaculoasa dar mai rar si floricios si spectaculos. Eu il recomand.
 

Dea

Active Member
Roxana, din cei rosii, iti recomand si Sympathie! Un urcator excelent, remonteaza mai mult decat foarte bine. Se poate conduce cu usurinta, evident pana lemnifica. Florile sunt mari si formate in inflorescente, uneori imense. Usor parfumat!
Si Parade este frumos, desi nu am experienta cu acesta, am impresia ca are o nuanta mai putin rosie si mai mult un ciclam intens, foarte frumos de-altfel!
 

nick1971

Active Member
cel mai frumos catarator al meu, pana acum, este Kletter Star, rosu, face flori pana vine zapada si mai e si parfumat
 

jkati

Member
Iti recomand LAGUNA de la Coral. Este f f parfumat, infloreste abundent si creste apr. la 3-4 m.La mine a acoperit doua bolte. La fel si AMADEUS, este rosu intens, infloreste intens, dureaza 3-4 sapt.. Ambele sunt minunate.
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc Dea! Ma bucur ca ai o parere asa de buna despre Sympathie pentru ca pe acela chiar il am. Planificam insa sa-l plantez fix vis-a-vis de cel pe care il caut acum :D . Pe acela vroiam sa-l urc pe gard, am inteles ca ar creste destul de inalt si ramuros si ma tem ca nu as avea suficient loc pentru el aici unde am nevoie. Pe de alta parte ar merge in aranjamentul meu ... fir-ar sa fie, ca greu mai e... :pumni: Cand nu aveam nici o gradina de amenajat aveam idei foarte clare acum ca a aparut gradina nu mai stiu ce sa fac si ce sa combin mai intai ... s-au combinat ideile mai rau decat florile :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Am mai vazut opinii favorabile pentru Kletter Star. Chiar infloreste toata vara? Si parfumat? Suna foarte bine! Ma intreb daca am vreo sansa sa-l gasesc la ghiveci sau trebuie sa astept pana in toamna :gandit:

Parade il cumpar sigur cu prima ocazie, daca nu-l pun in locul cu pricina il pun pe gardul de pe terasa.

Symphatie il am dar parca l-as urca totusi pe gardul cu vecinul. Cred ca o sa-l combin cu Golden Showers (pe care il am si pe asta). Ar putea arata bine impreuna :D
I-am cautat si pe Laguna si Amadeus, par amandoi foarte frumosi. Laguna mi s-a parut mai interesant. Cum sta la capitolul remontanta?
 

belisima

Well-Known Member
amadeus e un catifelat,am ramas paf cand am vazut cat tine o floare,urmeaza sa se deschida acusica si va pun poze demonstrative,puncte minus,ca toti kordes-ii are valuri distincte de flori
 

IULIA

Active Member
mie personal nu imi place golden. am 3. imi pare rau acum ca i-am inmultit asa de mult, au cam 1,4 metri acum si 3 ani. florile tin maxim 2-3 zile, se deschid rapid si alte flori .....putine si rare.
e mare floarea, peste 15 cm, dar atit.
 

belisima

Well-Known Member
:rofl: am mai zis ca mie golden showers mi se pare cel mai nereusit trandafir,-as scoate,dar e legat de un par,daca scot unul deranjez si pe celalalt
 

Roxana Peled

Active Member
Nick, multumesc mult pentru pozele cu Kletter. E foarte frumos! O sa-l caut si cel mai probabil pe asta o sa-l pun acolo. :D
Serios, chiar asa de rau e Golden Showers?
Va rog, daca aveti, puneti o poza cu el inflorit sa vad si eu cum arata. De ce nu va place, ca infloreste rar, e dezlanat, ce are? :nu stiu:
 
Sus