Trandafiri urcatori - partea a II-a

Dea

Active Member
Nina, eu zic ca al tau e Westerland! Un trandafir foarte frumos de-altfel, dar nu e Sutters Gold.;
 

nina77

Member
Serios?Pai atunci o sa am 2 Westerland,pentru ca mi-am mai luat unul de la Coral.Pe asta l-am luat la ghiveci, cu eticheta de Sutters Gold.
 

gabrielais

Active Member
intrasem si eu la idei..ori ca al meu nu e Westerland ci Sutters Gold, ori ca al Ninei este Westerland :) m-am linistit ca la mine Westerland a fost cu cantec..daca nici acesta n-ar fi fost ce trebuie :aoleu:
 

nina77

Member
Westerlandul de la Coral l-am luat in toamna lui 2011, a facut putine flori anul trecut si destul de mici, in plus unul e plantat la soare, cel din poze are mai multa umbra.Am luat la un moment dat mai multi trandafiri la ghiveci si toti in afara de asta portocaliu au fost ce trebuia, asa ca nu m-am gandit ca nu e Sutters Gold.
 

aleynad

Active Member
Moderator
ei, dar si floarea de la Peace e frumoasa :D asa ca e Ok daca nu este portocaliu ca pe eticheta
Multumesc frumos pentru lamuriri! :rose:
 

calena

New Member
Buna ziua tuturor!
Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Am luat in iarna 4 cataratori pe care i-am tinut intr-o pivnita unde aveau putina lumina. Sunt cu ceva pamant la radacini si inveliti in plastic si poate din aceasta cauza (pamant/umiditate/lumina) au vegetat astfel incat au lastarii cam mari. Maine vreau sa ii plantez dar nu stiu ce sa fac cu lastarii. Am citit pe aici pe undeva (nu mai stiu unde exact) ca acesti lastari nu trebuie sa depaseasca lungimea radacinii. Intrebarea este daca ii tai de tot sau las ceva din ei si cam cat sa las.
Multumiri celor care impartasesc din experienta lor :rose:
 

gabrielais

Active Member
trebuiau plantati imediat ce i-ai luat daca pamantul nu a fost inghetat...eu zic sa ii pui cat mai repede in pamant poate mai salvezi ceva din ei..in loc sa lucreze la radacini se vor chinui sa hraneasca lastarii crescuti; pune-i la hidratat cateva ore, pune-i in pamant, fa-le putin musuroi, uda temeinic si roaga-te sa se prinda....daca nu sunt in ghiveci trandafirii trebuie plantati cat se poate de repede pentru a nu intra in vegetatie
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa ai grija sa nu rupi lastarii respectivi la plantare. Ce ai citit despre dublul radacinilor se refera la tijele lemnificate din anii precedenti. Tu nu ai ce taia, decat cel mult 1cm din varfurile radacinilor, astfel incat sa se vada interiorul alb, sanatos.
 

carmenushka

Active Member
Cei 3 urcatori ai mei au fost din nou taiati :( (de soacrx) asa ca nici in vara asta nu vad arcada impodobita.
Pot sa sper ca macar taierea trandafirului urcator in primii 2 ani de la plantare il face mai viguros?
 

belisima

Well-Known Member
pai..da!eu l-am taiat cativa ani pe mme isaac pereire pt ca nu stiam ce este,anul trecut... :idea: si l-am lasat a facut o gramada de crengi de 2-3 metri,a trebuit sa le raresc in primavara ,si acum ...astept floriciunile!
 

carmenushka

Active Member
Tot de asta sunt si cei 3 ai mei, 2 am prins cu pet si unul e plantat cu balot, si ma tot straduiesc sa fac si eu o arcada din ei si se gaseste in fiecare primavara "cineva" sa-i taie "ca erau degerati"
 

calena

New Member
Multumesc frumos celor care mi-au raspuns. Astazi i-am plantat si sunt chiar multumita de cum aratau. Doar unul are lastarii mai mari iar cand am taiat varful radacinilor (multumesc Caramell de sfat) toate au fost albe in interior - semn ca sunt vii. I-am pus spre seara ca sa treaca soarele arzator (multumesc dancoman), maine sper sa ploua :)
Seara placuta tuturor :rose:
 

Dea

Active Member
carmenushka a spus:
Cei 3 urcatori ai mei au fost din nou taiati :( (de soacrx) asa ca nici in vara asta nu vad arcada impodobita.
Pot sa sper ca macar taierea trandafirului urcator in primii 2 ani de la plantare il face mai viguros?
Carmenushka, pune o pancarda mare in dreptul lor si scrie pe ea ca acestia "NU se taie"!
Urcatorii in primii 2-3 ani se taie doar atat cat au inghetat peste iarna si eventual orice lastar care este mai subtire decat grosimea unui creion.
Dupa 4 ani, se vor taia eventual lastarii vechi, foarte batrani, care nu mai au un potential florifer.
E pacat ca ti-au fost taiati si in aceasta primavara, mai ales ca iarna a fost detul de blanda. Ai mei practic nu au inghetat deloc.
 

Rose

Active Member
Cam asa am patit si eu cu singurul urcator, care spre norocul cui l-a casapit, ma cam suparase vara trecuta la cat de lenes a fost. Tatal meu "nu a stiut " ca e catarator si l-a hacuit destul de tare. Acum sper ca vor fi si urmari in favoarea mea. Avea tepi infioratori iar floricele pauza, doar 2 am vazut la culoare. Sa se fi atins de Laguna sau Elfe ca ieseau scantei :) Asa ca, eu cred ca-i buna figura cu mesajul pe tablita!
 

lacrimioara

Member
Si eu am patit la fel dar mie mi l-a casapit calul cu care am arat gradina, nu stiu ce i-a placut la el frunzele proaspete sau spinii :)
 
Sus