Trandafiri urcatori - partea a II-a

deutzia

Member
multumesc mult monica.
orele urmatoare am de studiat. :)
la lista ta mai adaug ce am gasit pe la voi (in forum). vad care se incadreaza ceintelor mele legate de inflorire repetata, inaltime si rezistenta si aleg. :p
am doi copii mici...dar nu o sa alerg dupa cei fara spini musai, mai sanatos sa rezolv problema prin educatie. (merge oare? :) )
 

monika 82

Well-Known Member
In general englezestii sunt mai rezistenti decat ceilalti trandafiri, eu vorbesc din propria experienta , din ceea ce vad eu la mine in gradina, daca gresesc imi cer scuze, sa revin,in Gorj trandafii au avut ceva probleme in acest an , ca de altfel in mai multe regiuni ale tarii, am avut englezesti care au fost taiati la 10 cm , acum daca va spun cum arata , sunt superbi, au aproape 1 m inaltime si tufele sunt foarte bine proportionate cu zeci de boboci!
Bineinteles remonteaza si inca foarte bine fata de bourbon , sau alt tip de cataratori care la mine au avut un val puternic , dupa care cate o florica ici colea, dar daca doriti altceva decat englezesti v-as recomanda ines sastre, florentina, mme isaac pereire, louise odier, eu spun din ceea ce am eu, restul nu stiu!
Daca tin florile , aici pot sa va spun ca depinde foarte mult de temperatura, daca locuiti intr-o zona mai rece , da , pot ajunge la o saptamana, dar sunt zone unde este foarte cald, cum este la mine, de se scutura in 3-4 zile, dar la cati boboci fac, aveti flori mult timp!
Inaltimea variaza in general intre 2,5-3, 5 m!
 

adrianam

Well-Known Member
La mine, Golden celebration abia daca are 1m, dupa vre-o 4 sau 5 ani. Iar florile dureaza cam 2, maxim 3 zile. Eu in general nu sunt multumita de englezesti.
 

geodezia

Well-Known Member
este un trandafir de dulceata kazanlik sau tringhipetalia la mine deocamndata sunt tufa nu sunt urcatori dar cred ca pot fi si urcati ca lasa coarda
la mine a rezistat bine madama care este inca mica 1 m un necunoscut rosu la punga alba maxima rose de recht variegata de bologna tringhipetalia si cardinal de richeliu restul de la rasul pamintului toate bunaciunile na asta este
 
Ultima editare:

nina77

Member
La mine Zephirine remonteaza foarte slab.
Ines Sastre cum remonteaza ca m-ar interesa, fiind fara spini?
Remonteaza bine Ines Sastre, doar ca la mine avea culorile mai spalacite fiind umbrit de un mar urias.In primavara asta sotul meu a taiat destul de mult din mar, sper sa-i mearga mai bine.O sa pun poze cu el cand infloreste.
 

Paulyna

Active Member
Deutzia,nu ma pricep eu tare la trandafiri,dar ii iubesc foarte mult. Florentina la mine are cele mai rezistente flori,e frumos tare si fiind Kordes zic eu e mai rezistent la toate cele. Englezestii intr-adevar sunt superbi dar se scutura repede,dar sunt si mai plini de flori zic eu si parfumati.
 

deutzia

Member
sunt praf!
isaac pereire nu e un tradafir eglezesc??? eu prin trandafir englezesc intelegeam toti trandafirii carora u li se vad mijlocl, sepalele..si au forma petalelor in mijloc tipica, diferita. se pare ca nu e asa...:blush:
o sa vad ce aveti voi si cumpar si eu. :p eventual imi spuneti de unde sa iau, unde sa command in toamna (sau acum? :p).
o sa fac si eu poze in cateva zile cataratorilor mei. sunt frumusei daca ma gandesc mai bine (o sa ii duc la tara la mamaie). au sute de boboci.
 

elianna

Well-Known Member
In categoria trandafirilor englezesti se inscriu cei creati de David Austin. Daca dai o cautare pe net, gasesti. Cred ca gasesti si pe forum clasificari ale trandafirilor dar n-as putea sa-ti spun exact unde.
 

deutzia

Member
da, deci nu vreau musai englezesc. doar cu f f multe petale, cu mijlocul plin. :)
spuneti-mi un furnizor si vad eu. :)
\maria are oare isaac pereire, e f frumos asta? se pot planta si acum?
 

elianna

Well-Known Member
Acum se mai pot planta doar daca sunt la ghiveci. Despre frumusete, gusturile sunt diferite, fiecare poate aprecia altceva la un trandafir.
La mine madama Isaac nu remonteaza foarte bine.
 

elianna

Well-Known Member
Si ar mai fi ceva. Pentru arcada ti-ar trebui un trandafir care creste minim 3m, depinde si de deschiderea arcadei, iar Mme. Isaac Pereire nu cred ca depaseste 2,5m si in plus are lastarii destul de grosi si rigizi, greu de arcuit pe bolta.
 

belisima

Well-Known Member
rosarium uetersen e frumos dar tot rigid si tepos, daca te prinzi in el:mad:
mie imi plac mult la arcada ghislaine de feligonde si cei in genul lui, plus ca mi a rezistat la ger cand altii o iau de jos.
cei mai frumosi urcatori ai mei sunt palais royal si eden rose, dar ce folos ca acum au 50 cm, au degerat in iarna trecuta.si nici nu au o remontanta prea buna.
 

deutzia

Member
da, imi place. cei din linkul exac, antici nu cred ca sunt urcatori. dar exista si sectiune de urcatori supeeerbi.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Anticii din sectiunea asta de la dianadia sunt doar trandafiri bourbon sau hibrizi, din ce vad eu, nu urcatori :)
 

Paulyna

Active Member
In ghiveci imi vine saptamana viitoare Les Quatre Saisons,care nu e chiar urcator dar e superb !
 

monika 82

Well-Known Member
da, imi place. cei din linkul exac, antici nu cred ca sunt urcatori. dar exista si sectiune de urcatori supeeerbi.
Eu stiu ca mme isaac pereire este un climber de poate ajunge pana la 2, 5m, am observat ca doreati si solicitati un furnizor pentru mme isaac pereire!
 
Sus