Trandafiri urcatori - partea a II-a

bradut

Well-Known Member
Carla, pomii fructiferi cred ca, intr-adevar, se descurca mai greu fara stropiri. Dar restul gradinii cred ca nu are nevoie de atatea chimicale.

Iar fainarea nu putea fi rezolvata de cateva galeti de apa?! :D
 

bradut

Well-Known Member
Roxana, ce sa zic, nu cunosc ce-i aia poluare, asa e. :) Iar vremea e foarte ok pe aici. Anul trecut a luat-o razna. Insa, in general, e foarte placut. Un lucru e mai aiurea: iarna e foarte lunga. :D
 

Roxana Peled

Active Member
Carla, eu zic sa nu insisti ca le poti pierde. Daca vrei agricultura ecologica trebuie sa stropesti cu ceva ecologic (gen macerat de ardei iute) dar sa nu stropesti deloc in vremurile noastre nu prea se mai poate.
Tocmai vorbeam cu mama despre faptul ca bunicii nu stropeau cu nimic si cum era asta posibil.
De pe vremea bunicilor multe lucruri s-au schimbat. Sunt zeci si sute de patogeni noi, mult mai virulenti decat erau ai nostri, adusi pe vapoare din toata lumea odata cu importul de diferite fructe, legume si plante in general.
Sunt in tara mai putin de jumatate din padurile care erau si care functionau ca bariere in calea raspandirii diversilor patogeni.
Nici clima nu mai e aceeasi, ca sa nu mai pun la socoteala ca bunica nu combina in aceeasi gradina trandafiri englezesti cu delphinium neo zeelandez si glicina chinezeasca, zau asa :) , si peste toata harmalaia bunica avea gradina in Campulung, tot in oras dar un oras de munte cu apa si aer mult mai curate si cu veri racoroase.

Bradut, esti o norocoasa! Iarna lunga e neplacuta dar e un insecticid foarte bun ;-) . Mie englezestii de anul trecut mi-au trecut iarna asta care a fost blanda verzi verzi ca in toiul verii, nu au pierdut o frunza, o ascunzatoare minunata pentru toate pesturile pamantului. In primavara am ajuns sa stropesc inca din luna mai ceea ce nu mi s-a mai intamplat niciodata pana acum, se umplusera de de toate de la fainare la paienjeni rosii.
 

bradut

Well-Known Member
Eu inca mai cred ca se poate mentine un echilibru, chiar si in zilele noastre. :D

In legatura cu pomii fructiferi, sotul meu imi spunea intr-una ca trebuie stropiti, fiindca merele sunt micute, sau cu viermi, sau mancate de pasari. Eu am avut o alta varianta: pai, din ditamai copacul, de ce sa nu se infrupte "toata lumea"?! Oricum nu pot manca tot ce produce un pom. Asa ca las si la altii. :rofl: Bine, ca atunci cand vrei sa pastrezi fructele pentru iarna, e un pic mai dificil. Dar, na, eu nu renunt la incapatanarea mea, de a nu stropi. :)
 

elianna

Well-Known Member
bradut a spus:
Eu inca mai cred ca se poate mentine un echilibru, chiar si in zilele noastre. :D
Asa as fi vrut si eu doar ca am constatat ca nu se poate :( Anul trecut omizile si puricii mi-au atacat to ce era verde. Daca nu stropeam nu mai scapa nimic.
 

Roxana Peled

Active Member
Bradut, daca poti e foarte bine! Si eu as face la fel in locul tau :D doar ca la mine e ca la elianna. Slava domnului anul asta (nu stiu ce s-a intamplat) ca nu au mai aparut omizile pentru ca anul trecut au chelit toti pomii din oras. Cu un an in urma la fel, mi-a inflorit marul in august saracul pentru ca in vara l-au desfrunzit omizile complet, n-a mai ramas o frunza in el ... nu glumesc, una nu mai avea ... asa ca vazandu-se el despuiat si-a deschis mugurii ce-i pregatise pentru primavara, cu tot cu flori.
 

laural

Well-Known Member
bradut a spus:
Eu inca mai cred ca se poate mentine un echilibru, chiar si in zilele noastre. :D

In legatura cu pomii fructiferi, sotul meu imi spunea intr-una ca trebuie stropiti, fiindca merele sunt micute, sau cu viermi, sau mancate de pasari. Eu am avut o alta varianta: pai, din ditamai copacul, de ce sa nu se infrupte "toata lumea"?! Oricum nu pot manca tot ce produce un pom. Asa ca las si la altii. :rofl: Bine, ca atunci cand vrei sa pastrezi fructele pentru iarna, e un pic mai dificil. Dar, na, eu nu renunt la incapatanarea mea, de a nu stropi. :)
Sa stii ca si eu am mers pe varianta asta, de la platarea pomilor din primavara timp de 2 luni nu am dat cu nimic si vreau sa-ti spun ca daca nu interveneam cu fungicid si insecticid , cred ca acum erau toti uscati, in asa hal au fost atacati. As vrea si-mi fac si eu o livada in care sa nu stopesc, dar cred ca ar trebui sa fie pe un varf de munte, nu il camp langa alte zeci de hectare cultivate :(
 

Roxana Peled

Active Member
Desi sunt complet off topic, poze cu florile din august ale marului nu am dar am poze de prin octombrie cu merele care au iesit din ele :)

 

claude

Well-Known Member
Moderator
carla a spus:
Anul asta am ajuns sa fiu si eu ecologista, nu atat din convingere cat din cauza circumstantelor. Am avut un an foarte greu, cu necazuri si in familie si pe plan profesional,

In schimb pomii fructiferi lasati de izbeliste nu s-au descurcat deloc :( Netunsi, nestropiti, arata vai de mama lor, plini de afide si furnici, cu frunzele rasucite si negre. :(
Imi pare rau de necazurile tale :(

Dar fa cumva si stropeste neaparat pomii fructiferi, anul acesta in multe zone a fost invazie de afide la pomi, inclusiv la mine, si sunt pacatoase rau, sunt vector de propagare a unor virusi periculosi la pomi, si virusii nu-i poti combate cu nimic
 

dalailana

Member
mai tine si de trandafir ( in cazul trandafirilor): la mine golden celebration cu munstead wood nu au avut nimic, lady emma hamilton a avut paduchi de plante in schimb gartentraume ( un nemtesc roz si parfumat) a avut fainare si l-au ros omiziile. Mai am un trandafir foarte vechi ( 10 ani cel putin) care se umple de fainare este alb complet si degeaba l-am stropit cu mospilan. si stau tot in Bucuresti in mijlocul unui cartier.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
dalailana a spus:
care se umple de fainare este alb complet si degeaba l-am stropit cu mospilan. si stau tot in Bucuresti in mijlocul unui cartier.
Poti sa dai cu Mospilan pana te saturi, ca de fainare nu scapi avand in vedere ca Mospilanul e insecticid :mrgreen: Tu ai nevoie de un fungicid, mai multe forumiste apeleaza la Tilt ca sa combata fainarea
 

Roxana Peled

Active Member
Eu alternez Tilt cu Score si am avut succes cu ele pana acum in conditiile in care anul asta am inceput lupta cu fainarea din mai :aoleu:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si unde gasesti Score, ca a cautat cineva pentru mine chiar ieri si i s-a spus ca nu se mai produce, ca s-a scos din uz :?
 

Roxana Peled

Active Member
Serios? Eu mi-am luat acum vreo luna-doua, sper ca nu l-au scos de atunci si pana acum de pe piata.
Avem un fito mare in Bucuresti la Rosetti, acolo au de toate. Daca trec pe acolo si gasesc vrei sa-ti iau unul? Era ceva mai scup decat Tilt-ul dar nu mai tin minte exact cat. Ti-l trimit in 2015 odata cu butasii de Red Leonardo :) :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Chiar te rog sa-mi iei, eu il voiam pentru alternarioza la rosii, probabil n-o sa mai stropesc cand ajunge la mine ca deja incep sa se coaca dar imi ramane pentru la anu'. Si sa pui te rog ramburs suma ce ti-o datorez sau sa-mi dai atunci un cont unde sa-ti transfer banutii
 

Aimee

Member
Sunt de acord cu ce spune Roxana, in Bucuresti cel putin, nu se poate fara sa stropesti. Eu trebuie sa stropesc trandafirii a treia oara si la fel cum spune Roxana, am inceput devreme. Au fost atacati de paianjeni, fainare si ieri am constatat ca sunt atacati de omizi, sau un fel de omizi, ca nici nu stiu ce sunt: sunt verzi, mai mici decat cele obisnuite si nu sunt paroase. Acolo unde am trandafirii socrul are si un butas de vie, i-a facut doua stropiri (am inteles ca sunt necesare mai multe, cu substante diferite, in functie de stadiu, eu nu ma pricep) si cum nu a mai facut-o si pe a treia, via e compromisa, i se usuca frunzele, iar ciorchinii arata destul de rau, nu cred ca va mai fi ceva din ei in toamna.

Eu ca fungicid folosesc Bravo 500, luat de la acelasi magazin de care spune Roxana.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am avut daunatori la trandafiri pana acum, exceptand afidele, pe care le-am tratat cu indiferenta :mrgreen: , dar acum au inceput sa apara si la mine omizile, o sa stropesc individual, fiecare trandafir cand il ataca, n-am de gand sa-i stropesc pe toti. Dar a aparut la foarte multi patarea neagra, la mine e si zona predispusa iar cu ploile care au fost nici nu ma mir. Dar si pe aia o s-o tratez tot cu indiferenta ;-)
 

elianna

Well-Known Member
Eu am stropit mai demult si acum stau linistita. Chiar prea linistita ca nici dulceata de trandafir n-am mai putut sa fac :(
 
Sus