Trandafiri urcatori - partea a II-a

Roxana Peled

Active Member
La mine are bobocii in capatul lastarilor lungi dar nu sunt eu cea mai in masura sa dau detalii despre el pentru ca la mine e in primul an de dezvoltare.
Eu nu l-am taiat si nici nu intentionez tinand cont de faptul ca l-am achizitionat si doresc sa-l utilizez ca si urcator :D . I-am taiat doar florile trecute, nimic altceva.
PS. De fapt nu prea am taiat nici unul dintre trandafirii pe care ii am deoarece cam toti fie sunt englezesti (care nu se taie in primul an), fie sunt urcatori, fie si una si alta :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Face lastari florali si de-a lungul lastarilor principali, la nocuri, daca e arcuit putin
 

dalailana

Member
claude ti-am admirat albumul cu trandafiri: spune-mi te rog dintre laguna, louise odier si mme pereire care are remontanta cea mai buna? laguna este tot urcator din cate cunosc. ca si parfum care este cel mai puternic? care este mai potrivit pentru o arcadsa?

multumesc
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Din capul locului iti spun ca Laguna si Mme Isaac Pereire nu suporta soarele de dupa-amiaza, se ard florile, deci au nevoie de un loc umbrit dupa-amiaza.
Cel mai parfumat e Madama, dar nici ceilalti doi nu sunt departe, eu zic ca parfumul la astia nu e criteriu de departajare pentru ca toti 3 sunt parfumati. Cat priveste remontanta, toti 3 au 2 valuri de inflorire, al treilea...mai greu. In acest moment la mine reinfloreste Louise Odier, ceva mai slab decat prima data, sunt curioasa daca va prinde si valul 3. La ceilalti 2 inca nimic
Mi-e greu sa te sfatuiesc care sa-l iei, depinde si de conditiile pe care le ai, dar eu daca as fi nevoita sa renunt la unul din ei, acesta ar fi Laguna :oops:
 

dalailana

Member
multumes de raspuns.

Te-am intrebat si de laguna pentru ca anul asta kordes au in oferta si o varietate noua: sweet laguna adica presupun eu un trandafir cu calitatile lui laguna dar roz - asa cum au facut si la parole cu varianta sweet parole. si sweet laguna pare interesant totul e sa gasesc un furnizor.

imi voi incerca norocul cu louise odier si mme pereire puse stanfa dreapta pe arcada. merci ca mi-ai spus ca se ard in soare puternic e bine de stiut. cum stau cu rezistenta florii si decolorarea ei? cat rezista o floare? 2 zile sau mai mult?

cum e rezistenta la boli?
 

elianna

Well-Known Member
Roxana, parca tu intrebai despre Blaze daca remonteaza, dupa cum scrie pe HMF. Am gasit pe site-ul polonezului ca NU remonteaza si, dupa cum se prezinta la mine, are dreptate :( Foarte putini lastari noi, mici si nici urma de boboci.
 

Roxana Peled

Active Member
Nu stiu daca eram eu :?
Anul asta am descoperit ca cel mai probabil am si eu unul in gradina (cel putin presupun ca asta e - era acolo cand am cumparat casa) si nici vorba de remontanta. Eu am vrut sa-i vin de hac :evil: dar i-a placut sotului cand a inflorit si m-a rugat sa-l pastrez. Nu e un trandafir care sa-mi placa, infloreste doar o data, destul de frumos nu zic, dar florile se scutura destul de repede si apoi la revedere :p
 

ghia_don

Active Member
Surpraiz !!!!
Ia uitati ce boboci colorati se ivesc la Pierre de Ronsard-ul meu :eek: ..


Ce ziceti?? E.. sau nu e?? :gandit: De fapt sint convinsa ca nu e..dar...
 

gabriela61

Member
am si eu un urcator tip liana(nu stiu daca zic biine) si m-a inebunit cu fainarea lui.Ce nu-mi place este ca nu are florile mari si nu stiu daca remonteaza pentru ca l-am primit si nici nu stiu cum il cheama.Acum mi-am comandat un Isaac Pereire acesta are flori mari? si remonteaza?.Am reusit sa elimin fainarea cu tilt dar dupa ce se umpluse si frunzele au ramas intoarse de la ea.Trebuie sa-mi fac o rezerva de tilt pentru urcatori?
 

carla

Active Member
Anul asta am observat si eu ca e jale mare cu fainarea :( Eu n-am avut niciodata problema asta, de obicei ma luptam cu patarea neagra dar nu stiu ce s-a intamplat anul asta, ca doar seceta mare nu a fost, si totusi am fainare la greu, cel putin vreo zece trandafiri afectati. Trebuie sa stropesc neaparat saptamana viitoare :roll:
 

bradut

Well-Known Member
Eu pot sa spun ca anul acesta a fost perfect pentru toti trandafirii. Au fost doar cativa paduchi verzi, dar foarte putini. N-am stropit si nici nu voi stropi cu ceva vreodata. Trebe sa traiasca toata lumea. :)
 

elianna

Well-Known Member
bradut a spus:
Eu pot sa spun ca anul acesta a fost perfect pentru toti trandafirii. Au fost doar cativa paduchi verzi, dar foarte putini. N-am stropit si nici nu voi stropi cu ceva vreodata. Trebe sa traiasca toata lumea. :)
Daca la tine toate vietatile traiesc in simbioza, e foarte bine. Daca se strica echilibrul, trebuie sa actionam.
 

bradut

Well-Known Member
Doar aparent se strica echilibrul, adica, in prima faza, si atunci ai senzatia ca lucrurile scapa de sub control. Am invatat ca, daca astept un pic, treburile se rezolva de la sine.

In plus, si substantele astea chimice produc dezechilibre. Si cred ca slabesc si rezistenta plantei.

Oricum, eu sunt mai "ecologica" de felul meu, recunosc. Si da, gradina mea este, intr-adevar, intr-un asemenea loc. Este un avantaj.
 

carla

Active Member
Anul asta am ajuns sa fiu si eu ecologista, nu atat din convingere cat din cauza circumstantelor. Am avut un an foarte greu, cu necazuri si in familie si pe plan profesional, asa ca gradina a ramas pe ultimul loc si am sarit multe lucrari pe care in alti ani le faceam obligatoriu (adica stropeli, ingrasamant pentru trandafiri ...) Am constatat ca unele plante s-au descurcat minunat si fara mine, in special buruienile sunt in al noualea cer :mrgreen:
In schimb pomii fructiferi lasati de izbeliste nu s-au descurcat deloc :( Netunsi, nestropiti, arata vai de mama lor, plini de afide si furnici, cu frunzele rasucite si negre. O sa mananc mere eco dar cam atat, ciresele mi le-au mancat furnicile :rofl: Iar trandafirii sunt si ei mancati de purici si fainare. As putea incerca sa nu stropesc ca sa se refaca echilibrul natural, dar pentru asta cred ca ar trebui sa nu mai intru vreo doua luni in gradina, pentru ca nu-mi place deloc ceea ce vad :(
 

Roxana Peled

Active Member
Este, este, bradutico! :D
Daca vii in imputenia noastra de Baragan prafuit si supraincins o sa vezi ca e aproape imposibil sa creezi echilibre, mai ales in oras. La noi tot timpul ba e prea cald, ba e prea uscat, ba e prea umed. Toate se umplu de sus pana jos de ganganii si daca le lasi asa mor :( .
Inainte de a construi casa noua si de a ma muta aici mi-am pus si eu flori in gradina. Ori eu ori altcineva le udam in fiecare zi dar de stropit, nestand aici, anul acela nu am avut timp. Vreau sa-ti spun ca au fost pline toata vara de toate bolasnitzele pamantului. Tot incercau saracele sa infloreasca dar florile erau majoritar deformate si chinuite.
Vecinului (care nu locuieste aici) i-au murit toti pomii cu exceptia nucilor, tot de la diversele bolisnitze din timpul verii si acolo nu a mai stropit nimeni de ani si ani de zile ca sa zici ca au plantele imunitatea scazuta. In schimb a dezvoltat pe alee un tipirig, o frumusete :rofl:

Elianna, serios? Tin mult florile la Blaze?
Il mai studiez la anul, la mine s-au dus in maxim doua saptamani. Daca face la fel si la anul inseamna ca nici Blaze nu e. :( Of!
 
Sus