Trandafiri urcatori - partea a II-a

efi

New Member
Cum as putea sa resuscitez un urcator? L-am mutat, si probabil i-au fost afectate radacinile, iar acum usor usor se usuca. Sa torn niste solytie cu atonik la baza?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
daca l-ai mutat acum ,ar trebuii tunsa si musuroita ca sa nu se deshidrateze si sa-si refaca radacinile ,pt ca nu are putere sa hraneasca lastarii aia de 2 m ,avand in vedere ca au fost sectionate radacinile .
 

monika 82

Well-Known Member
Il lasati la 50 cm, chiar daca nu are frunze, daca isi va dezvolta sistemul reticular, vor aparea si noii mugurasi!
 

deutzia

Member
ma ajutati va rog sa identific cei 3 tradafiri ce apar in acest album?
cei rosii cataratori sunt cei la care vroiam sa renunt ptr a pune in loc deva mai de fitze dar, ca in fiecare an, m-am razgandit. :p
cel roz este satinat si sclipeste ca in desene, iar floarea este imensaaaa.
cel mov-grena este trecut dar in plina inforire este superb, zeci de flori.
ce hram poarta trandafirasii mei?
in album mai sunt si cativa ranunculuci dimineata, cand florile sunt stranse.

https://picasaweb.google.com/112145083949220033975/Flori
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Primul pare sa fie clasicul Symphatie de la Kordes (asta daca e un trandafir cumparat). Cel roz e un theahibrid dar mai multe nu stiu sa-ti spun :)
 

lucia2002

Active Member
ma ajutati va rog sa identific cei 3 tradafiri ce apar in acest album?
Trebuie sa recunosti ca fotografiile nu sunt grozave si nici descrierea trandafirilor nu ajuta prea mult in a afla ce hram poarta fiecare dintre ei. O sa-mi dau si eu cu parerea dupa cum urmeaza : In prima fotografie dupa frunzisul nu prea stralucitor as zice ca mai degraba este vorba de Paul's Scarlet . Al doilea, excluzand mentiunea ta referitoare la culoare si bazandu-ma doar pe ceea ce vad eu, presupun ca este Komet. Cel mov-grena este fara nicio indoiala Burgundy Iceberg.
 

deutzia

Member
Cat ma bucur ca mi-ai raspuns Lucia.:*
da, fotografiile sunt sub orice critica.am zis sa ii pozez repede sa nu se treaca florile si ei bine, tin si acum! Si se pare ca mai au de trait ceva, nici un semn de ofilire sau pedale cazute (cataratorul, si el pe lista neagra de cativa ani). asta poate este un alt indiciu. :p
am cautat pe net si da, cel mov este clar Burgundy Iceberg. era pe lista negra anul trecut..acum nu mai este.
cat despre cel roz...nu este komet cred. floare f f ff mare, roz roz, f sidefat (nu am mai vz trandafir chiar sidefat) si pe masura ce se trece se albesc petalele, schimba culoarea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vreau si eu va rog frumusel :) sa imi recomandati un urcator de umbra remontant.Frumos,de care sa nu se lipeasca bolile si sa nu fie pretentios.:-D
 
Sus