Trandafiri Teahibrid

A

Anonymous

Guest
Cei de la Swanes anunta ca-n curind (probabil februarie) vor incepe livrarile la noul teahibrid (2006) cu flori albe, atit de spectaculos: Pope John Paul II Th.
...TrandafirUL a fost lansat in anul 2006 in onoarea regretatului Paul II.
Ei au fost plantati chiar de la inceput in gradina Vaticanului. In primul an, au fost numai 2500 de exemplare, asa incit nu s-a putut onora cererea.
S-a decis ca cei 2500 de bucati sa fie declarate editie limitata si ca atare sa aiba preturi uriase (150 USD). Trandafirii au primit o "serie de fabricatie", atestata de un certificat semnat si parafat. Deasemeni fiecare trandafir cu radacina nuda, era impachetat in matase, iar in interior fericitul cumparator, gasea textul unei predici a Papei Paul II, dar si un marcator de gradina, gravat !
 
A

Anonymous

Guest
Americanii-s smecheri.
Nu au avut in cap decit profitul, in schimb trebuie sa recunosc ca au fost geniali. La ei cu marketing-ul nu se glumeste. Astfel i-au vindut pe toti la un pret de vreo cinci ori mai mare. Se "spune" ca diferenta de bani a fost donata in scopuri de binefacere.
Uitati site-ul lor, o sa intelegeti repede cum sta treaba:

http://www.jacksonandperkins.com/garden ... age1/page1

...daca tot faceti efortul dind un clik, uitati-va atent la toti trandadfiriri, sint din toate clasele.
 

Blitz

Active Member
tranda09 a spus:
Dar cu trandafirii th cum ramane? Din ce am citit am inteles ca nu trebuie sa fie la mine in gradina pt ca sunt pt flori de pus in vaza.Ori eu nu suport sa tai florile din gradina pt vaza. Am cumparat in toamna trecuta DOAR trandafiri care aveau pe ei scris TH. !!!!
Asadar m-am inselat.
Stai linistita, si eu am majoritatea TH (sau asa cred) si ma mandresc cu ei :oops: Arata bine si in gradina si florile sunt grozave. Din cate stiu eu, orice buchet de flori sau floare de trandafir trebuie taiata, sa vina lastarii noi- cel putin asa am invatat de la bunicul meu, D-zeu sa-l ierte. Deci cu multa placere tai boboci de TH (imi plac cel mai mult in aceasta faza) pentru o ocazie deosebita- si uneori chiar si numai sa-i vad in vaza :oops: :oops: :oops: De fapt este singura floare din gradinita mea pe care accepta si sotul meu s-o tai :D
 
A

Anonymous

Guest
@Mnina, asta a fost si unul dintre motivele pentru care am indicat link-ul. :)

@Blitz, nu merge deloc la trandafiri cu "sau asa cred", fie si pentru simplul motiv ca trandafirii TH se taie diferit fata de celelalte clase.
Ma rog, este posibil sa argumentati ca nu "s-au plins".
In sfirsit, exista o calsificare a trandafirilor si dupa modul lor de utilizare.
Cind te sui in masina, este important ca sa stii daca are cutie automata sau clasica, fie si numai pentru faptul ca prima are numai doua pedale.


PS: am observat ca va doriti o pensiune pe linga "Ceasul Rau", dar stiti de ce se cheama asa ???
 

Blitz

Active Member
Scuze daca sunt un pic off-topic:

1. Sper ca dupa atatea negative scrise despre TH nu patesc ca si Dieffenbachia- sunt "aruncati".

2. Daca vreti sa va scapati de ei si nu aveti ce face cu ei, decat sa ii aruncati- trimiteti-mi surplusul sau nedoritul :oops: - ii primesc cu drag :oops:, platesc si transportul :D.

Nu am eu prea mult loc, dar gasesc un coltisor si un pic de dragoste pentru fiecare :D

Va rog sa nu o luati ca "cerut" sau "cersit" :oops:
 
A

Anonymous

Guest
E bine de retinut.
Am auzit prin casa, ca trebuiesc scosi, in prima faza, vreo 90 de bucati...dar asta nu-i tot. :)

1.Inca ceva, cineva care iubeste trandafirii cu adevarat, care este pasionat dupa acestia...se ingrijeste, intreba, etc, daca cei pe care-i ofera vor ajunge pe miine bune, pricepute.
2. trandafiri nu trebuiesc ingramaditi intr-un "coltisor", sau mai arau calariti de alte plante anuale ori perene. Au nevoie de spatiu, distanta.
Distanta de plantare, fiind indicata de catre furnizori.
 

Blitz

Active Member
Incerc sa nu chinui nici animalele, nici plantele, cat pricep eu. Nu este vorba sa-i ingrop intr-un colt, sa-i pun la colt, ideea era ca ma voi stradui sa le ofer conditii bune. Sa nu fie cu suparare, nu am cerut nimic :oops:
 

presco

Active Member
Vai Noi2 , vorbiti de parca dati o pisica spre adoptie! :rofl: Sunt convisa ca Blitz stie sa planteze si sa creasca un trandafir, in caz contrar ii trimitem pe cei de la "Protectia trandafirilor" in vizita. Si mie imi plac mai mult floribundele, dar am vazut niste th la o manastire de mi-au cazut plombele.
 

Blitz

Active Member
presco a spus:
Vai Noi2 , vorbiti de parca dati o pisica spre adoptie! :rofl: Sunt convisa ca Blitz stie sa planteze si sa creasca un trandafir, in caz contrar ii trimitem pe cei de la "Protectia trandafirilor" in vizita. Si mie imi plac mai mult floribundele, dar am vazut niste th la o manastire de mi-au cazut plombele.
Si mai rau: parca as vrea sa conduc un TIR cu permis de conducere de masina mica :wink:

Nu am nicio vina ca imi plac TH. Si gata. Nu vreau sa fiu cauza unor polemici.
 

sicora fabian

Active Member
Doi+, macar din respect pentru cei ce intr-adevar iubesc trandafirii, ar trebui sa nu va descarcati frustrarile pe Hibrizii Thea!
Ati spus o data, ati spus de doua ori, ati spus de cinci ori . . . chiar nu aveti limite in a va atinge scopul?
La un moment dat s-a discutat frumos si placut despre TH, era o placere sa citesti! I-ati bulversat pe toti detinatorii de TH cu reclama dumneavoastra agresiva pentru latura peisagera a trandafirilor!
Hibrizii Thea sunt creati special pentru florile lor, ce interese ascunse aveti de-i blamati atat? Ati adoptat chiar o atitudine violenta fata de ei si de intimidare fata de cei ce-i au in gradina! Pana unde veti merge, ce doriti de fapt?
 

mihai63

Member
Da' de ce va suparati pe bietul om?
Domnia sa are o anumita parere ......si ce daca?
Eu unul nu voi renunta /dona/scoate niciun trandafir.Ce imi place mie imi place si nu oblig pe nimeni sa ma urmeze.


Vad ca nimeni nu mai pune poze cu trandafiri,nu sunt decat discutii pro si contra.Atat!
 

bebe Iris

Active Member
Mie nu mi se pare agresiv...cred ca toata lumea are discernamant si poate sa hotarasca daca doreste Th in gradina cu toate ca lui noiDoi+ nu i se par potriviti. Nu cred ca spune ceva cu rautate la adresa trandafirilor, fie ei Th, doar ca in scris nu se vad anumite "valente" si tonul poate parea altfel decat s-a dorit a fi.
Eu de exemplu nu renunt la Th, ii ador, dar mi-am "deschis" ochii si spre floribunda, multumita lui...
 

sicora fabian

Active Member
Bebe, sunt grupe total diferite!
Th sunt apreciati pentru florile lor ca valoare intrinseca, insa pentru decor sunt si polyanthele, nu doar multiflorele si floribundele.
Fiecare grupa are atuuri, niciuna nu are dezavantaje! Siguri, atata timp cat nu ai interes sa cauti nod in papura!
EDIT: Tranda, asa cum ai spus si tu, forum-ul este foarte bogat in informatie, si este o informatie de calitate. Atunci cand ai o nedumerire sau o problema, cauta topicul care trateaza subiectul respectiv si nu vom mai fi . . . off! :D
 

elipopa

Active Member
eu una iubesc Th, prin urmare mi-am comandat peste 15 soiuri in aceasta toamna! chiar daca mi s-a atras atentia ca nu arata bine intr-o gradina!!!
 

elipopa

Active Member
 
Sus