Trandafiri sannamaria

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
na , aseara nu am fost pe faza cand ati scris pe aici , acum vad ca am Erinnerung ,pai ce sa zic e bine si asa ca-i frumos ,dar Alphonse nu-l mai iau ca poate nimeresc inca un Erinnerung :rofl:

Oanaiulia ,o sa-ti scriu mp :D
 

Roxana Peled

Active Member
claude a spus:
Adica Snow goose al tau miroase cel mai grozav din toata gradina ta? :eek: Nu pot sa cred! Adica pot sa cred, din moment ce ai o pasiune pentru plasticurile neparfumate si care dureaza o vesnicie gen Red Leonardo :rofl:
Trebuie sa recunosc ca nu am fost acasa cand au inflorit toti, asa ca poate or fi fost si vreunii care au mirosit mai tare dar nu i-am prins eu.
Snow Goose insa ... cand il prinzi intr-o pasa buna :) (asta pentru ca are si momente in care nu miroase absolut deloc :rofl: ) ... nu numai ca te da jos de la trei metrii dar mai si are un parfum absolut nespecific pentru un trandafir, miroase a flori de primavara, zambila, ghiocel, zarzar inflorit, nu stiu cum sa descriu dar e ceva fix pe sufletul meu :indragostit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
are un parfum absolut nespecific pentru un trandafir
Da, asta e adevarat. La fel e St. Swithun si Scepter'd Isle, miros a orice, doar a trandafiri nu :) Eu nu prea reusesc sa fac asocieri olfactive, nu stiu sa-ti spun a ce miroase St. Swithun, dar celalalt mie imi aminteste de liliac. Bineinteles ca ajungem la treaba cu subiectivitatea parfumului, de exemplu asta (Scepter'd ) ii miroase Carlei a medicamente, zice ca-i detesta mirosul, eu in schimb il gasesc irezistibil, il vizitez de mai multe ori pe zi ca sa-l miros :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Mmmda, mie de exemplu nu imi place cum miroase Abraham Darby in prima zi dar imi place cum miroase incepand cu a doua zi :) . In prima zi miroase a sapun ieftin de hotel ... lamaios :|
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca si eu am o mica problema cu mirosurile fructate la trandafiri, sunt unii care ma inteapa la nas...de exemplu Jude the Obscure e laudat ca fiind printre cei mai parfumati englezesti, asa e, are un miros foarte intens, dar eu cand il miros mi se lipesc narile, asa il simt de intepator :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
astept cu nerabdare sa infloreasca Jude ,ca are boboci :dans:a m auzit si eu ca e unul din cei mai parfumati :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Roxana Peled a spus:
are un parfum absolut nespecific pentru un trandafir
Da, asta e adevarat. La fel e St. Swithun si Scepter'd Isle, miros a orice, doar a trandafiri nu :) Eu nu prea reusesc sa fac asocieri olfactive, nu stiu sa-ti spun a ce miroase St. Swithun, dar celalalt mie imi aminteste de liliac. Bineinteles ca ajungem la treaba cu subiectivitatea parfumului, de exemplu asta (Scepter'd ) ii miroase Carlei a medicamente, zice ca-i detesta mirosul, eu in schimb il gasesc irezistibil, il vizitez de mai multe ori pe zi ca sa-l miros :rofl:
E clar, gustul meu seamana cu gustul Carlei. Mie Scepter d'Isle mi se pare ca are un parfum aiurea pentru un trandafir asa ca m-am uitat la ce zice nenea Austin si se pare ca nota dominanta e MIRT. Clar, nu-mi place!!
In schimb imi place tot ce are parfum fructat gen The Generous Gardener sau ce miroase a trandafir de dulceata :rofl:))!

PS. ca i-am facut varza topicul Annei, eu zis sa mutam discutia la trandafiri englezesti.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
continuarea:

Rhapsody ,Prospero,mini caisa


Dark lady ,James Galway ,Palais Royal


Othello,Henry m ,Getrude


Excalibur ,Summer song


Darcey Bussel ,Minerva



Chippendale ,Munstead W,Pariser Charme


Mary Ann,Golden Celebration ,Parade


Rose de rescht
 

Roxana Peled

Active Member
Sunt tare frumosi toti!
Ma omoara forma de la James Galway, culoarea de la Summer Song, densitatea de flori si pozitionarea de la Darcey Bussel si tufa lui Chippendale :indragostit:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Mersi Roxana ! :hug: da , Chippendale cred ca are cea mai tare tufa, si restul....pai pe fiecare il iubesc pt ceva :)
 

DANIELA06

Member
Ana cum sa nu iubesti asemenea frumuseti ,cand ma duc la casa primul lucru ma duc sa vad ce trandafiri a mai inflorit :oops: :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Incintatori ! :indragostit:
Parca nici n-a plouat pe la tine, vad ca nu-s afectati deloc :D ...la mine multi s-au stricat de la atitea ploi si nici n-au mai reusit sa deschida toti bobocii :(
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Ghia :hug:
oooo ba da ,a plouat si la mine si chiar mult .........
chiar azi am zis ca daca nu ar fi fost ploile alea ,ce frumosi erau :)
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumosi toti! Sa-ti traiasca! :D :clap:

Minerva este floribunda de la Vissers?
Iar Goldenul, ce Golden este?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Adrianam :D
da Minerva e de la Vissers.
Golden e Golden Celebration ,corectez acum denumirea :)
 
Sus