Trandafiri sannamaria

claude

Well-Known Member
Moderator
:clap: Foarte faini! Nici nu stiam ca ai Burgundy Ice, l-ai tinut ascuns :rofl: Bine c-am aflat, ca sa cer butas :)

Mai, de ce zici ca nu-i nici Erinerung? Si eu ma tot uit la al meu si nu stiu ce sa cred...cam corespunde forma florii...in rest...mai vedem :? Sa-l ia naiba pe Petrovic, ca mi-a umplut ograda de oua kinder :suparat:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi fetelor !
Claude pe Burgundy l-am avut si anul trecut ,dar numai o floare a ffacut ,anul asta are trei flori ,imi place mult culoarea :D
Erinnerung mi se pare prea deschis ,urasc cand ceva nu e cea ce ar trebuii sa fie :x
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai adunat ceva specialitati, Anna draga, si inca n-am vazut decat vreo cativa de pe la tine! Super!!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
desi ploile de sapt trecuta le-a cam ciufulit ,totusi mai am flori :)

Let's Celebrate


Falstaff,Red Leonardo,Golden C,


mini grena,Pink Abundance,Graham Thomas 2x


Leonardo da Vinci


Gospel


Chippendale ,Minerva,Burgundy ice



White Morsdag ,Tradescant ,Alfred Colomb


Darcey Bussel ,tufa Summer song


Claude Brasseur 2x ,Wincester C


LDB 3x ,Rosarium U


Eden 2x ,Dr Jamain


James Galway,Perennial Blue ,Palais Royal


Gertrude J ,Abraham D



poate ca totusi e Alphonse Lavalle ? :? nu e chiar asa mov ,dar nu am putut sa-l pozez mai bine :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
sannamaria a spus:
poate ca totusi e Alphonse Lavalle ? :? nu e chiar asa mov ,dar nu am putut sa-l pozez mai bine :oops:
Eu zic ca nu e Lavalee ci Erinerung an Brod :evil:

Una din persoanele care a cautat in toate pepinierele din Europa Souvenir d'alphonse lavalee si pana la urma l-a gasit, e Niels Plougmann, are o foto pe helpmefind in care se vede floarea si, foarte important, un boboc la care i se vad sepalele, cu care se poate face diferentierea intre astia doi trandafiri.Dupa parerea mea multe din pozele de pe HMF cu Lavalee sunt de fapt Erinerung, multa lume a luat teapa :rofl: Iti pun link la doua poze, prima e cu Lavalee, a doua cu Erinerung, uita-te la sepale, eu am fost acum in gradina si am verificat, sepalele la al meu corespund cu a doua poza :(

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.146145
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.247553
 

cristinaf

Well-Known Member
Am fost si eu candva pasionata de subiectul asta, intre timp m-am vindecat... cred. :mrgreen:
El zicea ca l-a vazut la cineva in Franta, si de unde l-am comandat ulterior a iesit altceva, si a sfarsit prin a-l comanda de la Guillot. Asa ca daca-l vreti neaparat pe acela, poate vorbiti cu Maria si daca mai aduce trandafiri de acolo, poate-l pune in comanda si pe el.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cristinaf a spus:
Am fost si eu candva pasionata de subiectul asta, intre timp m-am vindecat... cred. :mrgreen:
a sfarsit prin a-l comanda de la Guillot.
Esti norocoasa daca te-ai vindecat :rofl:
Mai auzeam prin targ ca Lens l-ar mai avea pe cel adevarat :? Da' daca tot aduce Maria de la Guillot si il au, o sa-l iau de acolo intai. Oricum am facut o fixatie si nu ma las :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
Nu vreau sa fiu carcotasa si nu zic ca nu e frumos tare trandafirul asta dar faceti-ma sa inteleg; ce e atat de special la el cu exceptia faptului ca e greu al naibii de gasit? :nu stiu:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, o sa zici ca-s chiar nebuna de legat, dar individul asta vorbea despre parfumul acestui trandafir intr-un mod care m-a facut sa il vreau musai :rofl: Acuma...treaba asta cu parfumul e de multe ori subiectiva, stiu asta, dar eu nu ma pot abtine :mrgreen:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl: Ok, ai dreptate! Esti de legat! :tavalit:
Ma omori tu cu parfumul tau! Nu zic ca nu-mi place si mie sa miroasa a flori prin gradina si cel putin pe terasa uneori miroase absolut superb :indragostit: dar sa ma dau peste cap sa gasesc un cracanel rosu care mie imi seamana cu Munstead Wood/WS2000/Trandescant/Falstaff/Florentina sau oricare alt cracanel rosu de tipul celor de mai sus doar pentru ca am auzit ca miroase frumos ... nu prea cred ca as face asta. Nu de alta dar din cei enumerati majoritatea miros minunat! Cu toate astea singurul care chiar ma da pe spate este Snow Goose :D .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
dar sa ma dau peste cap sa gasesc un cracanel rosu

Cu toate astea singurul care chiar ma da pe spate este Snow Goose :D .
:tavalit: Esti de coma!

Adica Snow goose al tau miroase cel mai grozav din toata gradina ta? :eek: Nu pot sa cred! Adica pot sa cred, din moment ce ai o pasiune pentru plasticurile neparfumate si care dureaza o vesnicie gen Red Leonardo :rofl:
 

oanaiulia

Member
WoW ce trandafiri Frumoși ai!!! Unul si unul .... Si cei pitici sunt foarte Frumoși!!! Felicitări pentru Colecție .. :) am primit si eu doi pitici ieri, Cumpărați din piața , i nu știu încă multe despre îngrijirea lor, dar tare dragi mi s ! :) . Încă nu ai lista cu ce ai de vânzare, sannamaria?
 
Sus