Trandafiri sannamaria

dancoman

Member
sannamaria a spus:
e de la un producator din zona mea !
Weserland se gasea cam la toate magazinele mari ,se vinde sub numele de Orange Climber ,si eu asa l-am luat adica sotul mi l-a adus :)
...pai de ce nu spui soro...ma lasi sa bantui pe NET in cautarea lui Orange Climber,intrebandu-ma ce incornatul poate fi(caci il am de anul trecut dar nu mi-a inflorit inca)...ma gandeam eu ca poate fi,caci multi ,,orange,, nu prea sunt cataratori...(acum am vazut raspunsul din cealalta ,,lume,, paralela!!!) :D
 

dancoman

Member
hai ca mi-am sucit gatul pana sa vad!! :rofl: ...da' dumnezeu mai stie cum arata ,,papirusul,, la al meu!!?? :rofl: ,,,las' ca nu mai e mult si vad eu ce ,,rozaliu,, am cumparat!! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dan, hai ca ne luam de mana cu Westerland-ul, eu de doi ani cumpar la punga, pun butasi si tot nu iese nimic. Iar butasul ce-l aveam inradacinat din vara trecuta cred ca tocmai da coltu'...ieri avea un lastar verde si frumusel azi lastarul e bleg si ofilit nu stiu ce naiba o fi patit :(
 

dancoman

Member
Profit si eu ca Anna este o foarte primitoare gazda si vin cu o rugaminte la voi doua(si nu numai) ....Vreti sa priviti si la lista cu trandafirii mei care ii doresc de la Petrovics si sa imi spuneti daca aveti vre-unul din ei,caci imi doresc sa schimb dar nu ma hotaresc ce sa elimin(si am zis ca daca aveti,mai tarziu vom face schimburi)...de la inceput elimin Zephirine D si Ferdinand P. caci i-am luat de la bulgar).Multumesc!! :rose:
 

lucia2002

Active Member
dancoman a spus:
Profit si eu ca Anna este o foarte primitoare gazda si vin cu o rugaminte la voi doua(si nu numai) ....Vreti sa priviti si la lista cu trandafirii mei care ii doresc de la Petrovics si sa imi spuneti daca aveti vre-unul din ei,caci imi doresc sa schimb dar nu ma hotaresc ce sa elimin(si am zis ca daca aveti,mai tarziu vom face schimburi)...de la inceput elimin Zephirine D si Ferdinand P. caci i-am luat de la bulgar).Multumesc!! :rose:
Dane eu iti trimit cu placere butasi de la cei patru pe care i-am comandat (Cornelia, Buff Beauty, Reine des Violettes si Grace), daca te aranjeaza oferta mea poti sa renunti la o parte din trandafirii pe care aveai de gand sa-i comanzi .
 

Rose

Active Member
sannamaria a spus:
sezonul 2012 s-a deschis cu Wincester Cathedral :) -mentionez ca l-am cumparat la ghiveci la inceputul lui aprilie .

din pacate azi nu a putut deschide floarea de tot ,ca a venit furtuna :roll: dar il ador si asa ca are un parfum :indragostit:


scuzati plantatia de peturi din fundal :oops:

iar aici un Mary Rose plantat acum un an ,taiat doar 1-2 cm din varfuri ce a inghetat .
Pe hmf este dat ca avand parfum moderat... ma bucur enorm ca nu este asa! Ma tenteaza si pe mine sa-l iau de la multeplante, dar ies prea scump, transportul fiind cel care ma incurca!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu vreti sa incerc sa pun si eu butasi de Westerland la prins???Poate eu am mai mult noroc decit voi si stiti sigur ca veti avea un astfel de trandafir :D
Am pus 4 butasi de Coral Down si toti sunt mari si frumosi.
Tot ce am pus la prins este ok.
Aveti incredere :wink: :? :oops: ???
 

dancoman

Member
Gabiuta a spus:
Nu vreti sa incerc sa pun si eu butasi de Westerland la prins???Poate eu am mai mult noroc decit voi si stiti sigur ca veti avea un astfel de trandafir :D
Am pus 4 butasi de Coral Down si toti sunt mari si frumosi.
Tot ce am pus la prins este ok.
Aveti incredere :wink: :? :oops: ???
...pai ,,mananci calule ovaz,,?? :) ...vreeeem,mai ales ca nici Coral Dawn nu am!! :rofl: (multumesc mult!!) :D
 

dancoman

Member
lucia2002 a spus:
dancoman a spus:
Profit si eu ca Anna este o foarte primitoare gazda si vin cu o rugaminte la voi doua(si nu numai) ....Vreti sa priviti si la lista cu trandafirii mei care ii doresc de la Petrovics si sa imi spuneti daca aveti vre-unul din ei,caci imi doresc sa schimb dar nu ma hotaresc ce sa elimin(si am zis ca daca aveti,mai tarziu vom face schimburi)...de la inceput elimin Zephirine D si Ferdinand P. caci i-am luat de la bulgar).Multumesc!! :rose:
Dane eu iti trimit cu placere butasi de la cei patru pe care i-am comandat (Cornelia, Buff Beauty, Reine des Violettes si Grace), daca te aranjeaza oferta mea poti sa renunti la o parte din trandafirii pe care aveai de gand sa-i comanzi .
...Multumesc!!...da' cu tine discut dupa ce ajung la banca!!! :rofl: (caci mi-e o rusine.....dar n-am putut caci fi-miu mi-a facut azi o bucurie...i si-a rupt piciorul(ierI am fost la cultura-agro)...asa ca m-am plimbat prin spital pana mai devreme!! :( ....eu zic ca este bine sa comandam diferiti caci putem face schimburi...am sa notez!! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
NicoletaDaniela a spus:
sannamaria a spus:
sezonul 2012 s-a deschis cu Wincester Cathedral :) -mentionez ca l-am cumparat la ghiveci la inceputul lui aprilie .

din pacate azi nu a putut deschide floarea de tot ,ca a venit furtuna :roll: dar il ador si asa ca are un parfum :indragostit:


scuzati plantatia de peturi din fundal :oops:

iar aici un Mary Rose plantat acum un an ,taiat doar 1-2 cm din varfuri ce a inghetat .
Pe hmf este dat ca avand parfum moderat... ma bucur enorm ca nu este asa! Ma tenteaza si pe mine sa-l iau de la multeplante, dar ies prea scump, transportul fiind cel care ma incurca!
asta cu mirosul difera de la om la om , nu mai stiu unde am citi ca zicea cineva ca nu are parfum !

parintele lui W C , David Austin zice ca :''Fragrance Old Rose, Honey & Almond
Strong ''

eu zic ca trandafirii miros diferit in functie de expunere ,zona etc
e posibil sa mirosi un trandafr la pranz si sa nu simit nimic ,iar dimineata sa aiba un parfum ametitor .

acum ca e doar el inflorit nu pot face comparatie ,sigur am in gradina trandafiri mai parfumati ,dar nu pot zice de ex la o scara de 1 la 10 cit are :oops: ca na ....... :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
dancoman a spus:
Profit si eu ca Anna este o foarte primitoare gazda si vin cu o rugaminte la voi doua(si nu numai) ....Vreti sa priviti si la lista cu trandafirii mei care ii doresc de la Petrovics si sa imi spuneti daca aveti vre-unul din ei,caci imi doresc sa schimb dar nu ma hotaresc ce sa elimin(si am zis ca daca aveti,mai tarziu vom face schimburi)...de la inceput elimin Zephirine D si Ferdinand P. caci i-am luat de la bulgar).Multumesc!! :rose:
pai zi ce ai comadat ,acuma vrei sa caut eu :rofl: hai ca ma uit .
 

dancoman

Member
sannamaria a spus:
dancoman a spus:
Profit si eu ca Anna este o foarte primitoare gazda si vin cu o rugaminte la voi doua(si nu numai) ....Vreti sa priviti si la lista cu trandafirii mei care ii doresc de la Petrovics si sa imi spuneti daca aveti vre-unul din ei,caci imi doresc sa schimb dar nu ma hotaresc ce sa elimin(si am zis ca daca aveti,mai tarziu vom face schimburi)...de la inceput elimin Zephirine D si Ferdinand P. caci i-am luat de la bulgar).Multumesc!! :rose:
pai zi ce ai comadat ,acuma vrei sa caut eu :rofl: hai ca ma uit .
...as ,,zice,, da ma doare dej'tu de atata zis!!! :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
dragul meu Dan ,din lista ta nu am nimic :) am comandat si eu Arthur de Sansal -eventual la asta daca renunti :)

prevad niste schimburi interesante pt la anul :) :rofl: ca ai comandat niste minunatii :)
 
Sus