Trandafiri Roxana Peled

lucia2002

Active Member
Imi place mult Sweet dream. L-ai luat de la Floribunda?
Eu am vrut sa-l iau si sa-l plantez intr-un ghiveci, dar tot am ezitat fiindca nu voiam sa incurc lumea cu un trandafir, doi si asa am ramas fara el, dar ma bucur sincer sa-l vad la tine in gradina.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Roxana, tu de marti ai trandafirii infloriti??? Ca eu nu ma mai joc...DARRRRR am si eu doua flori micute in gradina, Solero parca si cred ca si Snow Goose :dans: :dans:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
lucia2002 a spus:
Imi place mult Sweet dream. L-ai luat de la Floribunda?
Eu am vrut sa-l iau si sa-l plantez intr-un ghiveci, dar tot am ezitat fiindca nu voiam sa incurc lumea cu un trandafir, doi si asa am ramas fara el, dar ma bucur sincer sa-l vad la tine in gradina.
Eu nu sunt prea multumita de trandafirii cumparati de la Floribunda: foarte firavi au iesit din iarna. La livrare aratau foarte bine. Si am auzit la fel nemultumiri si de la alti cumparatori. Trandafirii nu au murit... dar te cam rogi de ei sa se dezvolte
 

geodezia

Well-Known Member
la mine cei 3 au plecat binisor cei din primavara
cei din tomana gata au boboCI
cei luati in toamna 2012 arata tare bine
dar guillotul a dat coltu nu mai iau
 

Roxana Peled

Active Member
lucia2002 a spus:
Imi place mult Sweet dream. L-ai luat de la Floribunda?
Sweet Dream e in anul doi, l-am luat de la gradina-bijoux.
Astept sa vad cum evolueaza pentru ca desi in principiu e un trandafir mini deocamdata are comportament de urcator, adica se impleteste pe pergola in sus :rofl:
Dar la mine se pare ca totul are comportament de urcator :) , China Girl care e un trandafir de talie mica are deja 1,5 m inaltime si 1m latime ...

Gradinarito, culmea e ca Snow Goose nu a inflorit inca desi este in cel mai insorit loc din gradina!
 

Roxana Peled

Active Member
Se pregatesc cam toti de spectacol


Mary Rose cu Munstead Wood in spate, Mary Rose si Winchester Cathedral


Sympathye cu Josephine


Rhapsody in Blue cu Phuopsis stylosa


Madame Isaac Pereire


Abraham Darby


Falstaff


Graham Thomas


.....Moulinex .................. si Iceberg
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc! :hug:
La mine in gradina e mai cald. Culmea este ca exista o diferenta chiar si intre gradina de jos si terasa. Jos de exemplu mi-a inflorit Graham Thomas pe cand sus este doar imbobocit :D . Desi sus au mai mult soare, jos sunt mai protejate.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Rox, este o nebunie la tine pe terasa! Te inteleg cat de greu iti poate fi sa stai departe de ei. :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen e o fata cu suflet mare!!
Iar tu esti norocoasa cu o terasa care ne baga in boala! De mare angajament terasa ta...au crescut trandafirii cat niste copacioi :)
 

Roxana Peled

Active Member
Da, din pacate nu am fost langa ei nici in primavara cand as fi putut sa-i tund un pic :(
Cand am ajuns eu era prea tarziu, erau deja imbobociti. Cu clematitele a fost mai simplu, m-a ajutat mama si o prietena sa le tundem on-line pe Skype, cu camera de pe mobil :rofl: , cu trandafirii insa nu am avut curaj. La clematite un nod mai sus sau mai jos conteaza mai putin, la trandafiri iti trebuie fler ;-)

Cat despre noroc, a fost mai mult munca decat noroc cu terasa asta! :aoleu: M-am cocosat toata vara trecuta sa o construiesc. Prietenul care m-a ajutat mi-a spus ca nu sunt sanatoasa la cap, ca puteam sa mai construiesc un etaj cu banii si efortul investit. Sotul mi-a explicat ca ma costa terasa de vreo doua-trei ori mai mult pe metru patrat decat pretul in zona noastra al suprafetei de teren castigata iar eu i-am explicat ca daca as putea sa cumpar 66 de mp de undeva i-as cumpara, dar n-am de unde ... asa ca ii construiesc :)
 
Sus