Trandafiri Pomisor

claude

Well-Known Member
Moderator
Am avut eu pomisor Double Delight, cumparat de la Coral...eram indragostita de el si de parfumul lui...dar a plecat in raiul trandafirilor in a doua iarna :cry: Si de-atunci n-am mai gasit... :(
 

v.cristina

Active Member
mare pacat ca ti-a murit

ma batea gandul sa trag si eu o tura prin magazine poate am norocul si dau peste el :D :D

unii alearga dupa miei eu dupa trandafiri...viata asta! :rofl: :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Vazusem la Mr. Bricolage varianta pomisor , dar nu m-am uitat sa vad ce pret are...probabil mare..ca toate la ei...
 
La unul dintre trandafrii mei pomisori,i-au rasarit din radacina doi lastari...ce sa fac cu ei,sa ii rup sau sa-i las? :? :?
 

Floria

Active Member
Si trandafirul meu pomisor a murit in iarna trecuta desi era foarte robust, acum vad ca da din radacina si cum era un trandafir format prin crestere nu prin altoire, am norocul ca nu l-am pierdut de tot.
 

v.cristina

Active Member
carmenlorena a spus:
La unul dintre trandafrii mei pomisori,i-au rasarit din radacina doi lastari...ce sa fac cu ei,sa ii rup sau sa-i las? :? :?
trebuie sa-i tai
daca ii lasi , in timp , pot sa-ti usuce trandafirul :D
 

v.cristina

Active Member
Floria a spus:
Si trandafirul meu pomisor a murit in iarna trecuta desi era foarte robust, acum vad ca da din radacina si cum era un trandafir format prin crestere nu prin altoire, am norocul ca nu l-am pierdut de tot.
nu stiu sigur daca poti sa altoiesti macesul de anul acesta, dar de anul care vine sigur :)
 

Floria

Active Member
v.cristina a spus:
nu stiu sigur daca poti sa altoiesti macesul de anul acesta, dar de anul care vine sigur :)
Cristina , eu am specificat asa, "era un trandafir format prin crestere nu prin altoire" tu la care maces te referi ?
 

Floria

Active Member
Cristina, nu trebuie sa-ti ceri scuze, trandafirul pom de aproape 2 m avea doua tulpini groase de cate 3 cm in diametru si coroana foarte bine formata , l-am primit cadou dar era format asa inalt din crestere.
 

alfa

Active Member
Pomisorul meu Super Excelsa a trecut bine iarna, desi nu l-am protejat cu nimic. In vreo 2 saptamani cred ca ma va incanta cu floricele muuulte :D
 

Floria

Active Member
alfa a spus:
Pomisorul meu Super Excelsa a trecut bine iarna, desi nu l-am protejat cu nimic. In vreo 2 saptamani cred ca ma va incanta cu floricele muuulte :D
+Este un viteaz daca a rezistat la ce geruri au fost. Sa-ti infloreasca frumos si sa ne arati si noua foto cu el !
 

mymo

Active Member
alfa a spus:
Pomisorul meu Super Excelsa a trecut bine iarna, desi nu l-am protejat cu nimic. In vreo 2 saptamani cred ca ma va incanta cu floricele muuulte :D
Kinga,"super excelsa" nu este urcator? ca am si eu unul in cresa si nu stiu pe unde sa-l pun.
 
Sus