Trandafiri Pomisor

alfa

Active Member
Eu sunt curioasa, ce se va intampla cu pomisorul meu de trandafir plangator Super Excelsa. Trandafirul Super Excelsa este un catarator, tip rambler, adica are crengile subtiri si moi, deaceea ea mai mult se revarsa peste garduri, etc. La pomisorul meu punctul de altoire e la 1.40m. De acolo au crescut lastari luuuugi, de au ajuns pana la pamant. Nu am stiut de sa-i fac si l-am tuns la sfarsitul verii. Dar lastarii s-au lungit iar si atarna iar aproape pana la pamant. Acum am citit, ca nu se tunde. Se lasa asa, sa atarne pana la pamant, ca o salcie. In primavara cica v-a da lastari laterali si pe aceia vor aparea florile. Tare sunt curioasa, daca va fi asa....
 

v.cristina

Active Member
:eek: :eek: ce frumusel este!! dar totusi este cam devreme ...sa ai mare grija cand o sa-l scoti afara ...asta numai in cazul in care o sa-l scoti :D
 

madairina

Member
De fapt sunt trei pomisori impletiti ( e comandat de la Bakker) dar unu din ei nu a inmugurit deloc nu stiu ce sa ii fac ca totusi nu pare uscat. :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
madairina a spus:
De fapt sunt trei pomisori impletiti ( e comandat de la Bakker) dar unu din ei nu a inmugurit deloc nu stiu ce sa ii fac ca totusi nu pare uscat. :cry:
Poate e mai lenes, mai asteapta-l putin...Zgarie un pic coaja sa vezi daca e verde
 

irinabv

Active Member
Moderator
Azi am "dezbracat" si eu pomisorii mei. Nu-mi dau seama daca sunt bine pt. ca nu au nici un muguras. Sper ca din cauza ca nu au avut lumina. Ceilalti trandafiri au toti muguri si unii chiar frunzulite, desi au stat sub zapada.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cataratorul meu pe care m-am chinuit anul trecut sa-l formez ca pomisor....mi l-a aranjat Ursei :cry:
acum a ramas doar un bat de 30 cm :( , sunt curioasa daca mai da ceva din el, tulpina e inca verde :?
 
pai ar trebui sa ai deja muguri de tulpina si muguri de frunze. Astia se fac de toamna si stau in forma latenta. Ai asa ceva?

dar de ce ai vrut sa transformi un catarator in copac?
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai a suferit un mic accident :x mi l-a aranajat cainele atat de bine incat a ramas doar un bat :cry:

de am vrut sa-l transform in pomisor?
simplu: imi plac pomisorii si am multi arbusti pe care i-am format astfel, asa ca de ce sa nu-mi incerc norocul si cu un trandafir? :?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Ai mei nu au toti muguri dar stiu din alti ani ca ii vor forma mai tarziu. Cei plantati in toamna au toti, dar cei mai vechi nu au. Asa ca sperante sunt :wink:
 

madairina

Member
Trandafirul meu pomisor se pare ca se usuca Dintre cei trei care sunt impletiti unu este verde doar jumatate (partea de jos). Ce sa ii fac?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
madairina a spus:
Trandafirul meu pomisor se pare ca se usuca Dintre cei trei care sunt impletiti unu este verde doar jumatate (partea de jos). Ce sa ii fac?
:( Nu prea cred ca ai ce sa-i faci...daca partea cu altoiul e uscata...Partea de jos apartine portaltoiului...Mai asteapta putin daca nu esti 100% sigura ca partea de sus e moarta...
 

v.cristina

Active Member
madairina a spus:
Trandafirul meu pomisor se pare ca se usuca Dintre cei trei care sunt impletiti unu este verde doar jumatate (partea de jos). Ce sa ii fac?
mai asteapta pana sa-i pui un diagnostic final ..poate ,poate isi revine
 
am cumparat si eu ieri din Hornbach trandafiri pomisor cu 20 Ron/bucata. nu mai erau multi si erau doar albi, usor parfumati( asa scrie pe eticheta). Am luat 2 bucati si i-am si plantat.
 
Sus