Trandafiri pentru umbra

alfa

Active Member
Victoria, cred ca o tufa de Fairy poate ajunge asa doar dupa multi ani in care a avut tot de ce a avut nevoie. Apa si papa bun.
Pe de alta parte, cred ca lastarii pot ajunge la 1m lungime, dar nu stau bat!
uite, cam asa arata o tufa matura: http://3.bp.blogspot.com/_qHzp1tbS6w0/S ... +fairy.JPG

Nu am o poza de ansamblu cu tufa mea de Lovely Fairy, care are acum peste 2 sau 3? ani la mine. S-a dezvoltat foarte frumos. Celelalte 2 tufe sunt mai gingase, tot asa cam de 30 de cm+ :oops: . Dar se vor impicioroga ele.

Fairy nu trebuie protejat peste iarna. In primavara toti lastarii se scurteaza. Se lasa doar 15-20 de cm deasupra solului.
 
A

Anonymous

Guest
Iata o lista cu trandafirii pentru cu citiva trandafiri pt. semi-umbra.
Trebuie neaparat precizat, ca trandafirii nu se simt deloc bine in locurile cu umbra,sub coroana unor arbori mari.
In zonele umbroase se etioleaza si incepe repede sa sufere de boli criptogamice ( ciuperci din gama Cephalosporium, Fusarium si Verticillium, dar si viroze, rugina, fainare, bacterioze, etc). In cazul celor trei ciuperci tratamentele sint lungi si nu dau rezultate.
Trandafirul plantat la umbra, are o viata scurta de 3-4 ani, dar in cele mai multe cazuri, moare mai inainte.

Uratori:

Bobie James
Flammentanz
Goldstern
New Dawn
Venusta Pendula

Floribunde &Teahibrizi:

Bonica 82
The Queen Elizabeth Rose
La sevillana
Luchian
Auriu de Clij
Rosabunda

De peisaj:

Immensee
Mirato
Nostalgica
Rusticana
Schneewitchen
The Fairy
Zburlici


(Lista cu trandafirii este preluata din " Trandafirul de la mit la mileniul trei"-2002, autor St. Wagner, pag. 149)
 

victoria222

Active Member
Alfa, asa am vazut si eu, o tufa mare de Fairy, si nu mi-a venit sa cred ca piticii de pe Lascar Catargiu sunt asa ceva :rofl: Dar te cred pe cuvant. Poate mai am drum pe-acolo si-i vad mai maricei acum. Sa faci poze cu tufele tale.
 

floralia

New Member
Am si eu o listuta cu trandafiri care tolereaza umbra- am zone in gradina total umbrite.

Dortmund
Veilchenblau
Perennial Blue
L Eveque
Fontaine
Gebruder Grimm
Oklahoma,
W. von Goethe,
teracotta,
brother cadfael,
golden celebration
jubilee celebration
lady emma hamilton
cristopher marlowe
Cornelia
Tuskany
The Faun
Glamis Castle
Ghislaine de Feligonde
Ghislaine Feuerwerk
Darlow s Enigma
Sombreuil
Mme Alfred Carriere
 
Sus