Trandafiri nina

cristinaf

Well-Known Member
Foarte frumosi si unii mai marisori deja. Sa-ti traiasca si sa se faca tufe mari si bogate! :D
Spune-mi te rog, Abraham Darby e luat de la Lottum? Ca floarea arata exact ca la al meu, si din pozele pe care le-am vazut pana acum, arata putin diferit de cei cumparati din tara. Dar mie imi place f f mult asa, parca e mai interesant. Al tau cand e plantat, ca tare as vrea sa-si pastreze forma asta florile si sa nu fie doar ceva trecator, de inceput.
 

nina77

Member
Multumesc frumos fetelor! :*

Ika, Abraham Darby, e luat in ghiveci de la multeplante, ei aduc din Ungaria cred.E plantat in toamna lui 2010, l-am luat impreuna cu Othello atunci, erau tare mititei, dar au crescut frumos. Cei mai "batrani" trandafiri ai mei au 2 ani, asa ca inca mai au pana sa faca tufe mari, dar deja se vede o diferenta fata de anul trecut, mai ales la englezesti.Si mie imi place foarte mult, ca sa nu mai spun de parfum.
 

nina77

Member
Multumesc , dar si ai tai sunt minunati! :D

Gabriela, te rog sa te uiti la cel alb din ultimele 2 poze. L-am luat drept Elfe, e clar ca nu e, mie mi se pare ca seamana cu "Uetersener Klosterroze" al tau, are si putin parfum parca. Ce parere ai?
 

gabrielais

Active Member
da, mi se pare si mie ca seamana si la flori si la foliaj...mirosul e moderat, nu foarte puternic si la al meu; uita-te si pe hmf ca au o multime de poze dar dupa mine e Uetersener si al tau..
 

nina77

Member
M-am uitat si acolo, dar am vrut sa stiu si parerea ta pentru ca stiam ca tu il al pe Uetersener.Multumesc de raspuns, noroc ca e un trandafir frumos.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mi-am delectat si eu ochii si sufletul cu superbii tai trandafiri! Felicitari pentru ei! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Minunati trandafirii :clap: Dintoate pozele postate pe forum, Leonardo da Vinci mi se pare pe zi ce trece tot mai dezirabi, e chiar frumos si vad ca e si foarte infloritor :D
 

nina77

Member
Multumesc frumos! :D
Si mie mi-e tare drag Leonardo da Vinci, tufa e mai mica decat la altii dar e deasa si plina de floricele. :D
 

bradut

Well-Known Member
Summer Song are o culoare de vis! Tot ma invart pe langa al meu, doar-doar se vor deschide boboceii, dar mai am de asteptat. Oricum, am lasat doar vreo 3, ca sa-l menaj pentru inceput. O treaba ca m-a bucurat foarte mult a fost ca o ramurica a facut radacini sub musuroi. Am taiat cu forfecuta si sunt curioasa cum va evolua.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce super ca ti-a facut radacina! Asa poti sa-l plantezi aproape de celalalt, ca sa fie mai bogat, ca pare-se ca e cam anemic ca tufa :roll:
 

bradut

Well-Known Member
Da, eu am lasat musuroiul pana acum. Si cand am vazut ca toarna cu galeata, am zis ca ar fi cazul sa-l aerisesc. Butasul l-am dus in alta zona a gradinii, unde am mai mult noroc la prins, fiindca, in general, nu prea imi iese treaba asta. Daca evolueaza bine, il mut la loc definitiv, poate si cum ai spus tu, il cuplez cu cel deja existent, daca tufa nu-i prea aratoasa. :D
 
Sus