Trandafiri Nick

nick1971

Active Member
declar deschis ca nu mai am unde pune trandafiri in Serena Land :rofl: am 99 buc in total, 91 in Serena, 6 intr-un loc unde am vrut initial sa-mi fac o mini gradina si 2 prinsi din butasi de la bebeiris pe care ii voi pune in curte langa gard, gard care as vrea sa arate asa :)
deci la toamna ultima achizitie de trandafiri si ma potolesc :mincinos:
in al doilea an
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu am in minte aceeasi poza cand ma gandesc la un gard plin de trandafiri urcatori!
Deocamdata a ramas la stadiul de vis, o parte din trandafirii pe care i-am luat au fost oua Kinder si s-au dovedit a fi TH, acoperitori, tufe, numai urcatori nu.
 

nick1971

Active Member
eu kindere prea multe nu am, procentual... nesemnificativ. ce-am plantat aici sunt de la Lottum si n-am avut surprize, locul le prieste de minune, sper la anu' sa se apropie de poza de model :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
foarte frumos buchetul , cred ca o sa fur ideea ,ca maine ma duc la o prietena care recent a sosit acasa din spital :openflower:
 

adrianam

Well-Known Member
Ar fi interesant de stiut pentru ce au fost preferatii tai!
Pentru cum a iesit poza, pentru cum a arata floarea sau pentru cum s-a comportat tufa in decursul verii?
Pentru ca in poze arata foarte frumos, dar ar fi util pentru noi sa stim si cum a aratat tufa!
 

nick1971

Active Member
Nu, nu sunt preferati dupa cum a iesit poza :D
s-o luam in ordinea pozelor
Aloha, a inflorit aproape non-stop, Leander s-a dezvoltat foarte frumos si e plin de flori si acum, Prospero ptr frumusetea florii si parfum, Falstaff pentru parfum, Dr Waldheim pentru harnicie, Velvet Fragrance parfum de nota 10, Belkanto s-a dezvoltat foarte mult si e abia anul 2, face buchete si tin florile mai mult de o saptamana, Baronul a facut flori aproape tot timpul, Burgundy Ice, culoare si cat de multe flori face o data, Ginger Sylabub tine floarea cateva zile, Coral Down bogatie de flori si e inflorit si acum, Veilchenblau, chiar daca are o singura inflorire cand o face este spectaculos, Minerva si Rhapsody culoare si parfum, Minerva are si acum boboci, Janet nu a facut pauza de flori, The Pilgrim s-a dezvoltat foarte frumos in anul 2, Snow Goose aproape tot timpul inflorit, Blue for You frumusetea si bogatia florilor...
o sa pun si poze cu tufele, dar puteti vedea albume cu fiecare pe facebook :)
si toate astea in conditiile in care au fost lasati la mila naturii, nu am udat o zi gradina anul acesta
 

laural

Well-Known Member
Multumim :). Conteaza mult toate aceste informatii, cand alegi un anumit trandafir. Sa-ti traiasca frumosii harnicuti :inlove:
 
Sus