Trandafiri Nick

gabrielais

Active Member
lacrimioara a spus:
Fetelor m-ati uimit , peste 200 are cineva ? cand ma gandesc ca eu am vreo 10 :mrgreen: , o ultima intrebare : in cati ani ati ajuns la o asemenea colectie ?
Oricum felicitari, sunteti de admirat :clap:
cu comenzile din primavara e posibil sa depasim 200 multe dintre noi...daca nu, sigur in toamna...acum vreo 3 ani si eu aveam tot cam vreo 10 :rofl: asa ca te asteptam in clubul nostru :) ;-)
 

carla

Active Member
Ma tem ca eu am deja peste 200 :oops: dar nu e un titlu de glorie, mai degraba e masura nebuniei mele :mrgreen: Daca m-am apucat sa-mi mai iau un teren ca sa fac loc colectiei, va dati seama ca prea intreaga la minte nu sunt :tavalit:
In 2010 aveam vreo 30 trandafiri, deci in doi ani i-am adunat pe toti. Tot imi zic c-o sa ma opresc la un moment dat, dar nu stiu zau cand o fi momentul ala :roll:
Poate cand o sa-mi dau seama ca nu-i mai pot ingriji cum trebuie o sa ma opresc in cele din urma
 

nick1971

Active Member
:rofl:
in 2008 aveam 2 la fel, in 2009 4 Kletter Star, in 2010 am mai adaugat vreo 11 soiuri, iar nebunia a inceput in 2011, iar in 2012 am dublat ce aveam pana atunci si... cam gata :) poate sa-mi iau precum Carla vreun teren special :rofl:
 

gabrielais

Active Member
lacrimioara a spus:
Nu ma speriati va rog , de unde sa scot atatia bani? doar daca-mi donez un organ.
cam asta ne gandim si noi sa facem in fiecare sezon de comenzi :rofl: dar mai renuntam la una, la alta..si gata suma de-o comanda...eu personal nu mai imi cumpar tone de haine ca inainte..mai ales ca ma gandesc sa raman insarcinata, oricum vreo 2 ani o sa fiu la alte dimensiuni :)
 

Rose

Active Member
Da-i bataie in cazul asta! E cel mai frumos eveniment din viata noastra, a femeilor! Succes si te-asteptam cu vesti cat mai curand!
 

maxie

Member
nick1971 a spus:
am facut aici lista si cu detalii: tip, inaltime, parfum, infloriri :D
https://docs.google.com/file/d/0B12OYi2 ... 5RTFU/edit
Super idee ! Asa o lista mi-ar trebui si mie.Eu am facut una lunga doar pe hartie si doar pentru o parte dintre ei.Am inceput in 2009 ,(binenteles cu Th,ca toata lumea) si din pacate unii au iesit altceva decat erau in pachet,dar intre timp am ajuns si eu cu mult peste 100 de soiuri.La fel ,am facut o lunga lista si pentru pomi,pentru ca am plantat multi in toamna si vreau sa imi amintesc peste 4 ani ce ar trebui sa rodeasca.
Sa-ti traiasca si ..... la cat mai multi !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
alea-s musuroaie zici tu? :rofl: La mine dupa plantare si musuroire nu se mai vede nici un cm de lastar ;-) Cum de la tine a ramas atat de mult afara, ai plantat aproape de suprafata? Si eu am lastari innegriti, chiar in musuroi, dar in general e vorba de lastarii subtiri
 

ghia_don

Active Member
Nici eu n-am facut musuroaie mai mari :) , dar chiar daca au ramas ramuri afara nu s-au inegrit asa. Ce-or fi patit ai tai Nick?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt doar cativa innegriti, probabil unele soiuri mai sensibile la frig. In poza cu gardul se vad o multime de trandafiri cu ramurile verzi.
 

miki70

Active Member
Nick imi pare rau :( , sper ca nu vor fi compromisi definitiv. Sa te uiti pe net sa vezi pt ce zona sunt recomandati.
Musuroaiele intradevar trebuiau facute mai mari , eu o galeata de 10 l cu pamant pun la fiecare .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca s-au innegrit din cauza lipsei musuroiului, eu am lastari innegriti la unii in musuroi...si nu neaparat la trandafiri sensibili la ger...oricum iarna asta nu se poate vorbi de ger in adevaratul sens al cuvantului, au fost putine zile chiar geroase...eu cred ca aceia aveau ceva hibe din start...la mine in general s-au innegrit lastarii care erau subtiri, deci lastari mai tineri, care probabil nu erau pregatiti de iarna, nu erau maturizati
 

nick1971

Active Member
trandafirii innegriti sunt cei din comanda de la Mures, care au stat pana sa-i plantez o saptamana nehidratati, deci e doar vina mea, dar am vrut sa va arat ca, chiar daca au ramurile innegrite, la baza sunt verzi, deci eu cred ca nu sunt compromisi. cei verzi de langa gard sunt cei de la Lottum plantati pe 9 decembrie, arata foarte bine, chiar daca musuroaiele nu sunt mari.
 
Sus