Trandafiri Nick

claude

Well-Known Member
Moderator
Nick, cine-i ala rosu, ca vad ca-ti place, ca i-ai facut poze, dar numele i-l tii secret :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
M-am uitat pe lista cu ce a comandat la Lottum :giggle: Desi e cam rosu, poate-i Prospero? :? Ca e singurul care se apropie, din comanda ei :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pat Austin e preferatul meu...de cat timp il ai in gradina, Nick? Si Madam imi place mult, sper sa o primesc si eu in toamna asta ca am comandat-o la Petrovici :D :D
Iar Prospero e intr-adevar foarte, foarte reusit!
 

nick1971

Active Member
gradinar1 a spus:
Pat Austin e preferatul meu...de cat timp il ai in gradina, Nick? Si Madam imi place mult, sper sa o primesc si eu in toamna asta ca am comandat-o la Petrovici :D :D
Iar Prospero e intr-adevar foarte, foarte reusit!
toti sunt de la Lottum, din toamna
 

cistele1

Member
Nu stiu cati trandafiri ai, dar din poze par o multime!
Foarte frumosi!
Ai intre ei si cataratori? Si eu mi-am comandat anul acesta un Pat Austin catarator, sunt curioasa ce va iesi. Se vede ca si al tau e inca tanar, nu si-a facut inca floarea dubla, dar sincer, eu l-am vrut pentru culoare.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
cistele1 a spus:
Si eu mi-am comandat anul acesta un Pat Austin catarator, sunt curioasa ce va iesi. Se vede ca si al tau e inca tanar, nu si-a facut inca floarea dubla, dar sincer, eu l-am vrut pentru culoare.
Va iesi asa: http://rosaddict.blogspot.ro/2012/03/ta ... zesti.html un tufis de cel mult 2m. Si asta daca ai noroc de ierni mai blande, caci la noi si clima e o problema. Nu am mai auzit pana acum ca Pat Austin sa se vanda ca si catarator, nu are ramuri foarte arcuite si lungi.
 

cistele1

Member
Pai cam asa ma si astept, 2-2.4 m.
Nu vroiam cataratori rambler, deoarece vreau sa fie doar pe o semi-pergola (paravan), deci nu au unde sa se intinda prea mult.
Probabil ca va fi mai dificil de intins daca spui ca nu are ramuri foarte arcuite. In schimb caldura este, ierni nu foarte grele doar mult vant aici la ses....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu stiu daca ai citit si textul. Exemplarul din poza are 12 ani si este in Italia , unde e mai cald decat la noi. Are "doar" 2m, in 12 ani. Imi vine greu sa cred ca il vei urca la 2.4m.
Pat Austin in specificatiile producatorului ajunge la 1.50 m si nu este considerat un "urcator".
 

cistele1

Member
Eu l-am comandat de pe Gradina Bijoux, unde apare la categoria cataratori (nu rambler) si se lauda ca urca pana la 2.4m. Asta e, de nu e sa fie, o sa-i schimb locul destinat....
Vroiam neaparat o combinatie de trei, asa ca am inceput sa vad care mi s-ar potrivi. Ba ca ala e sensibil, ba ca celalalt arata rau ca nu se scutura repede, ba ca unele flori nu tin decat o zi etc., asa ca am renuntat 'la cautari' iar cand a venit perioada de comanda, am ales repede.

Oricum, multumesc de info, o sa vad ce o sa fac.
 

nick1971

Active Member
cistele1 a spus:
Nu stiu cati trandafiri ai, dar din poze par o multime!
Foarte frumosi!
Ai intre ei si cataratori? Si eu mi-am comandat anul acesta un Pat Austin catarator, sunt curioasa ce va iesi. Se vede ca si al tau e inca tanar, nu si-a facut inca floarea dubla, dar sincer, eu l-am vrut pentru culoare.
Multumesc! :D pana acum aproape 100, in curand 160 :)
 

cistele1

Member
nick1971 a spus:
Multumesc! :D pana acum aproape 100, in curand 160 :)
Adevarul e ca la cat spatiu e in gradina ta, si daca ai avea de doua ori mai multi trandafiri, tot ar mai fi loc pt altii...
Te ocupi singura de ea sau ai ajutoare? Ma gandesc cat timp ia numai sa musuroiesti trandafirii...
 
Sus