Trandafiri Nelutzzu

mihai63

Member
Multumesc mult pentru informatii,crezi ca pot sa te deranjez si cu alte intrebari despre trandafiri?
Nu neaparat acum ci mai tarziu,cand voi avea ceva nelamuriri.
 

angela draganoiu

Active Member
mihai63 a spus:
Nelutzzu,vad ca te pricepi(eu unul sunt la inceput cu gradina),ai cumva si niste poze cu modul in care produci butasi.Poate cuvantul "produci"nu este cea mai inspirata exprimare dar nu am gasit altceva :)
cred ca vrei sa stii cum sa obtii un trandafir din unul "mai in varsta", nu ?
eu fac astfel : din trandafirul care imi place iau un lastar care a avut floare, cu 5-6-8 frunze. fac o groapa adinca atit cit sa incapa lastarul din care sa ramana afara doar 2 frunze din varf (pe celelalte le rup), ud bina pamantul si pun pet deasupra lastarului. daca ai e bine sa pui si niste ingrasamant natural, insa la o distanta oarecare de pet ca sa nu arda lastarul. asta o fac dupa data de 15 august si se poate face pana toamna tarziu pana apar temperaturile sub zero.
asa am obtinut cam toti trandafirii din curte. in felul asta n-ai suprize cu cei cumparati.
 

albela

Active Member
Eu nu am inmultit nici un trandafir si as vrea sa intreb cum se face aerisirea in functie de temeperaturile de afara de toamna pana primavara cat sta cu petul :? . Si cum se uda (tot asa in functie de temperaturi)?
 

angela draganoiu

Active Member
Albela eu i-am tinut cu caciula pe cap pina cind noaptea, primvara, nu mai ingheta pamantul. iar de aerisit nu prea i-am aerisit dar poti sa pui partea de dop a sticlei si din cind in cind scoti dopul, in functie de temperaturile de afara. de udat nu i-am udat de loc dar am adunat zapada in jurul sticlelor.
 

albela

Active Member
Scuza-ma ca insist dar daca ii pui in septembrie de ex. pana la zapada mai sunt 2 luni, nu ii uzi nici in perioada asta, nici nu ii aerisesti?
 

angela draganoiu

Active Member
nu ii ud pt ca inainte de a pune sticla am udat bine pamanintul si in sticla se face condens. nu i-am udat si nici aerisit niciodata pina in primavara cind au crescut temperaturile. eu am casa intr-un sat linga Cimpina si acolo teperaturile sint mai mici decit in oras.
 

adrianam

Well-Known Member
Am si eu o intrebare pentru Nelutzu, daca nu este cu suparare! :D

Care floribunde si care urcatori sunt cei mai parfumat si au flori care sa tina mai mult?
 
Sus