Trandafiri Nelutzzu

mirela06

Active Member
Foooarte frumosi si interesanti. Sa ai parte de ei si sa te bucuri de frumusetea lor :marfa: :D
 

Nelutzzu

New Member
Al doilea este Imperatrice Farah. Primul l-am "furat"(si butasit) dintr-o curte si nu ii stiu numele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Primul are o texturaaaaaaaaaaaaaa........................dumnezeiasca :D .Da,Farah este intr-adevar un trandafir deosebit dar am inteles ca este sensibilos la diverse boli.Ai patit ceva cu el pina acum?Il ai de mult?
 

Nelutzzu

New Member
Am 5 Farah, plantati primavara asta. Nu am avut pana acum nici o problema cu trandafirii, cu toate ca am in total vreo 500 de butasi(cam 100 de soiuri diferite), dar nu m-am zgarcit la tratamente( de prevenire mereu - nu de tratare). Pana acum nu am avut bolnav nici un trandafir, dar pe viitor voi monitoriza orice ar aparea la fiecare soi in parte.

Sa nu creada cineva ca sunt un comerciant de trandafiri, ci doar un iubitor de roze, si mi-as dori sa pot sa impatimesc pe cat mai multi de aceasta "boala", si pe cat posibil sa impartasesc din cunostintele despre ei, pe care si eu le-am invatat de la altii.
 

mirela06

Active Member
Nelutu! Nu trebuie sa dai boala asta. Eu, dupa cum vezi si avatarul....o am de mult. Pacat ca nu pot gasi soiuri de care vreau. Am fost de multe ori, in ceea ce priveste plantele,pacalita si acum stau si sufar. Ba fac schimb de butasi, ba cu foarfeca din geanta, ”colectionez de pe unde se poate cite unul care mi se pare deosebit. Cum nu am timp de drumetii si nici nu am norocul sa gasesc minuni, stau si privesc, oftez si-mi doresc fara rost sa am asa minuni cum au altii :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nelutzzu a spus:
, ci doar un iubitor de roze, si mi-as dori sa pot sa impatimesc pe cat mai multi de aceasta "boala", si pe cat posibil sa impartasesc din cunostintele despre ei, pe care si eu le-am invatat de la altii.
Pai cred ca ai nimerit exact unde trebuie :)
Noi suntem ca niste sugative in privinta absortiei :mrgreen: de cunostinte si informatie si mai presus de toate maaaaaaaaaaaari iubitori de roze :D .Orice informatie este binevenita.Ascultam si invatam cu drag .........

Dar.....cit teren ai de ai 500 de trandafiri :eek: :eek: :eek: .Ai scris oare corect numarul? :oops: .Si de unde ai luat atitia butasi de Farah?Ca doar mnu este un soi de drum comunal :mrgreen:
 

iris

Active Member
:) Nelutzzu sunt numai urechi ....in cazul de fatza OCHI la sfaturile (cunostiintele acumulate de tine) despre trandafiri.Poti sa-mi spui te rog ce tratamente aplici si la ce perioada de timp pentru prevenirea bolilor? Ce solutii folosesti? Le administrezi ingrasamant complex sau balegar descompus. De la care furnizor i-ai cumparat? :mrgreen:
 

Nelutzzu

New Member
I-am cumparat in mare parte de la Ciumbrud de la familia Molnar. Spun in mare parte pt ca am mai cumparat si din alte surse (Praktiker, Dedeman, etc.)
Ingrasamant folosesc mineral complex. La inceput le-am administrat complex fosfatic, pt. a ajuta la inradacinare, apoi am folosit niste azotat, dupa ce au inceput sa creasca lastarii mai mari(pt crestere), iar acum le-am administrat complex potasic(NPK-2.15.45), pt inflorire. Mereu le-am administrat si Atonik, care a dat la mine rezultate foarte bune, inclusiv rezistenta la boli. Oridecateori i-am tratat le-am administrat si un pic de ingrasamant foliar.
Tratamente - din 2 in 2 saptamani, sau chiar la 10 zile - obisnuite: insecticid+acaricid+fungicid (de fiecare data altele pt a nu crea rezistenta) + silwet pt. aderenta tratamentului la foliaj, toate cumparate de la fitosanitare. Atentie!!! la stropiri sa nu dati solutie in exces(sa nu spalati planta), pt ca o veti arde. Solutia trebuie sa fie administrata intr-o pulbere fina, si nu in exces.
 

mihai63

Member
Nelutzzu,vad ca te pricepi(eu unul sunt la inceput cu gradina),ai cumva si niste poze cu modul in care produci butasi.Poate cuvantul "produci"nu este cea mai inspirata exprimare dar nu am gasit altceva :)
 

iris

Active Member
:) Multumesc pentru raspuns. Acum daca tot te-am prins la inghesuiala pe forum ,avand atatzi trandafiri ai putea sa-mi dai un sfat? Doresc in toamna sa-mi infiintez o gradina cu trandafiri parfumati de aceea te rog sa-mi sugerezi cativa teahibrizi cu un parfum mai puternic.
 

Nelutzzu

New Member
Poze cu butasire nu am dar e foarte simplu: 5 frunzulite de la maces(fruct) in jos( care contin cei 5 mugurei)...3 ingropati in pamant(fara frunze), ..2 afara(cu frunze)...pet in cap. Nu utilizez un sol special, cu toate ca e recomandat. Udare odata la 2 saptamani, dar nu in exces. Primavara nu umblu la ei pana la sfarsitul lui martie-aprilie, cand incep sa le scot capacul in timpul zilei, pt. a se acomoda. Nu uitati noaptea neaparat sa puneti capacul la loc, pt. ferirea de un eventual inghet. Abia in mai ii mut in locul definitiv(daca nu i-am pus de la inceput..sau daca ma razgandesc-ceea ce se intampla cam des). Poze nu m-am gandit sa fac. Dar e simplu. Nu va grabiti sa scoateti pet-ul prea devreme!!!
P.S. : Totusi eu merg mai mult pe varianta trandafirilor altoiti pt ca au radacina salbateca, iar rezistenta lor in timp e mai buna, adica nu ma trezesc dupa 3-4 ani ca tufa e epuizata (neavand radacini prea adanci).
Marii creatori de trandafiri nu cauta in general sa creeze soiuri cu radacini cat mai dezvoltate, ci au in vedere la hibridizare celelalte calitati mai vizibile - de la radacina in sus( culoare, parfum ,rezistenta la boli,spini, etc).
Totusi..atunci cand gasesc undeva un soi care imi place foarte mult, incerc sa-l"butasesc(clonez").
 

Nelutzzu

New Member
Iris... mie cei mai parfumati (dupa parerea mea ,subiectiva bineinteles), sunt in ordine: Double Delight, Mainzer Fastnacht(Sisi), Mr. Lincoln...mai sunt si altii, dar astia au un parfum deosebit. Majoritatea trandafirilor sunt oarecum parfumati, dar astia se remarca. Mai sunt si floribunde parfumate...dar tu am inteles ca vrei teahibrizi. Cu siguranta mai sunt si altii, dar astia imi plac mie.
 

iris

Active Member
Nelutzzu a spus:
Iris... mie cei mai parfumati (dupa parerea mea ,subiectiva bineinteles), sunt in ordine: Double Delight, Mainzer Fastnacht(Sisi), Mr. Lincoln...mai sunt si altii, dar astia au un parfum deosebit. Majoritatea trandafirilor sunt oarecum parfumati, dar astia se remarca. Mai sunt si floribunde parfumate...dar tu am inteles ca vrei teahibrizi. Cu siguranta mai sunt si altii, dar astia imi plac mie.
Multzumesc. :)
 
Sus