Trandafiri Miniatur

Roxana Peled

Active Member
LadyBug a spus:
Cand am fost in Grecia, am remarcat un trandafir catarator foarte inalt care avea o bolta mare insa avea floricele roz mici delicioase. Asta unde se incadreaza? Nu e miniatur, dar ce-o fi? Plus ca mai sunt trandafirii aia gasiti in comert la 10 lei firul cu tija lunga insa in varf cu buchetele de flori mici, imi plac la nebunie dar nu stiu cum se numesc, unde sa caut asa ceva, si in ce categorie de trandafri sa-i caut, nu sunt miniatur dar nici mari nu sunt...
Nu cred ca ai sanse sa gasesti asa ceva de cumparat. Trandafirii aceia buchetel sunt niste trandafiri comerciali, incearca sa butasesti unul prin vara si vezi ce-ti iese :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Roxana Peled a spus:
LadyBug a spus:
Cand am fost in Grecia, am remarcat un trandafir catarator foarte inalt care avea o bolta mare insa avea floricele roz mici delicioase. Asta unde se incadreaza? Nu e miniatur, dar ce-o fi? Plus ca mai sunt trandafirii aia gasiti in comert la 10 lei firul cu tija lunga insa in varf cu buchetele de flori mici, imi plac la nebunie dar nu stiu cum se numesc, unde sa caut asa ceva, si in ce categorie de trandafri sa-i caut, nu sunt miniatur dar nici mari nu sunt...
Nu cred ca ai sanse sa gasesti asa ceva de cumparat. Trandafirii aceia buchetel sunt niste trandafiri comerciali, incearca sa butasesti unul prin vara si vezi ce-ti iese :D
Aha, multumesc pentru raspuns, chiar acum ma voi duce glontz la o florarie sa iau unul-doi, nu e mai bine sa pun de-acum butasul, cand inca nu e zapuseala? Si o sa incerc sa-l plantez undeva unde nu e soare foarte puternic, e bine asa? Insa mie mi-a ramas la inima ala din Grecia, avea si cracile mai subtiri decat astia normali cataratori, care-s mai solizi, si niste floricele asa frumoase, o nuanta de roz exact pe gustul meu, ziceai ca e din dantela.
 

Roxana Peled

Active Member
Ba cred ca ar merge sa pui si acum butasi :D cat despre cel din Grecia, data viitoare hraspeste si tu un butas din ce vezi si-ti place :)
 

helisananca

Member
Am o curiozitate vreau sa mut trandafirul de care tot am vorbit in alt ghiveci cu alt pamant insa nu am decat pamant universal,dauneaza?sufoca radacinile?ce imi recomandati?sunt tare curioasa daca reusesc sa il tin in viata.
Multumesc
 
Sus