Trandafiri Miniatur

Dea

Active Member
Nu cred ca ar fi vreo problema de prindere la ei, decat daca nu ar interveni ceva ( conditii de mediu, sol, planta in sine ).
In rest, se pot planta oricand, in sezon! :D
 

carmenushka

Active Member
Si eu am multe mini-rose in gradinuta, cum primesc un ghivecel, fug cu el la gradina si ii plantez ca altefel mor destul de repede in apartament, ultimul primit e o frumusete galbena cu rosu pe margini.
Alta voiam sa spun, legat de taierile la minirose, in toamna, din greseala o minirosa a fost taiata aproape de la suprafata pamantului, nu stiu ce s-a intamplat, doar ca am constata ca fusese aspru frezat, am crezut ca se va alege praful de el peste iarna dar nu, culmea e ca acum e cel mai plin de boboci fata de ceilalti care au fost doar usor curatati de uscaturi.
 

acidula

Member
Revin si eu cu frumuselul meu mic si plin de bobocei

floarea nu i se scutura cand se ofileste, e dragut...
 

IULIA

Active Member
si eu am innadit vreo 10 deja. si tot mai e loc, chiar unul intr-altul, nu le strica. ce bine ca merg inghesuiti, dau repede, dar.....astept de vreo 2 sapt sa infloreasca boboceii.
 

Rose

Active Member
anasstasia a spus:
Ce dragut, ca e de-a dreptul frumos.
Gata, trebuie sa am 20-30 si din aceastia :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Cu iertare pentru off, ANASSTASIA TU CAND MAI MERGI LA TARA? VREAU POZEEEE MULTE, MULTE!
 

anasstasia

Active Member
Nico, te pup draga mea. :hug:
Astazi ar fi trebuit sa fiu la tara, insa datorita timpului de afara si din cauza unui mic accident (m-am taiat la mina cu caterul), am aminat plecarea. Cred ca ajung peste 2 saptamini. :( Vorba lui Claude, voi fi plina de frustari si voi tuna si fulgera. Asa ca sa va feriti :mrgreen:
 

Rose

Active Member
Mamaaaa, cred ca stai ca pe jar. Eu dau telefoane de 2-3 ori pe zi mamei care de un an s-a mutat la tara si sta in permanenta la una din gospodarii sau bunicutei mele dragi si sa vedeti detalii ce primesc...am cam inceput sa-i enervez pe toti cu "boala mea", de-mi zic ca de ce mai e plantat pe acolo de mancare nu intreb, doar de flori!!! Aaaaa, si faza cea mai tare: o pun pe maicuta mea batrana sa miroase trandafirii :rofl: si ea saraca nici nu prea mai are miros si da-i telefoane, care mai ajunge pe la ea sa se ocupe de problema asta :rofl: :rofl: Sunt nebuna rau de tot! Dar am o scuza: IUBESC TRANDAFIRII!!!!!
 

IULIA

Active Member
Gabiuta, eu am pus si din cei din magazin la ghiveci. au rezistat peste iarna intr-o jardiniera. si in stratul de trandafiri pitici am pus din cei la ghiveci. vad ca au dat si merg.
azi a inflorit primul, galben. si ziceam ca nu am..... :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da mai fiindca si eu am din aia si am cumparat "miniatur" si de la Lottum dar sunt miniaturo-acoperitori :rofl: asa cum se vad din pozele de pe net.De aia i-am si cumparat .Adica sunt mai bogati in frunzis,acopera o suprafata mai marisoara fata de cei de ghiveci.
Iulia eu am de citiva ani in gradina din aia micuti si sa stii ca au rezistat chiar si iernii trecute. :D
 

IULIA

Active Member
si ai mei se pregatesc, dar se pare ca pe majoritatea i-am nimerit roz sau rosii(eu mereu i-am luat de la reduceri, practic decimati de paianjeni rosii).
doar unul este galben puternic si unul galbui-alb.
mai cautam, poate portocaliu, poate bicolor? sint bicolori?
 

Dea

Active Member
Minunat si interesant, al tau Iudit!
Lelia, foarte frumosi toti! Ai vostri au floarea mai mare, superbi! :D

Iulia, nu stiu daca exista bicolori ( in sensul de artistici ) si printre cei miniatur. Ar fi interesant sa existe si asemenea hibrizi.

Eu am unul in doua culori, desi e vorba de acelasi trandafir si puiul obtinut din butas de la acesta
 
Sus