Trandafiri Miniatur

elipopa

Active Member
Foarte frumosi, Daniela!!
ieri am mai luat doi din piata ca au fost ieftini 5 ron bucata, inca nu le-am facut poza ca nu sunt infloriti!!
cei infloriti in gradina de la tara

 

guditza

New Member
am si eu un inceput de colectie, 11 pitici. doar ca ai mei stau frumusel in ghivecele, deoarece stau la apartament si nu am unde sa ii plantez. incerc sa atasez poze cu 7 dintre ei. cu ceilalti inca nu am poze, astept sa infloreasca si sa le treaca buba (cred ca e fainare, am stropit deja cu shavit);

http://guditza.sunphoto.ro/trandafiri_miniatur
 

guditza

New Member
uoofff! la mine mergea :(( ! am editat si am pus adresa albumului, sper ca acum se vad. merci de atentionare :)
 

adrianam

Well-Known Member
Sunt frumosi, sa te bucure cu flori! :D
Daca ai balcon deschis ai sanse mari cu ei sa-ti reziste daca le protejezi ghivecele pe timpul iernii sa nu iti inghete.
daca ai balconul inchis, atunci pe timpul verii sa tii geamurile cat mai larg deschise pentru a se crea racoare si curent, altfel fac paianjen rosu, le cad frunzele si se usuca foarte repede.
 

guditza

New Member
multumesc! am balconul inchis, in schimb am scos geamurile. le merge bine, doar ca am observat ca cei de la florarii sunt mai sensibili fata de cei luati de la magazinele mari (kaufland si proges).
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Un pitic in cos suspendat care a fost luat de la Bakker si infloreste incontinuu de mai mult de o luna:
 

Dea

Active Member
iudit a spus:
Un pitic in cos suspendat care a fost luat de la Bakker si infloreste incontinuu de mai mult de o luna:
Este minunat Iudit!! :visator:
Oare sa fie trandafirul curgator pe care il au in catalog cei de la Bakker?
 

Blitz

Active Member
Superbi trandafiri "piticoti" aveti :D

Eu as avea o intrebare :oops: . Am si eu niste piticanii, sunt foarte harnice la inflorit. Daaar: dupa ce se vestejesc florile, pica si frunzulitele, ramin niste "bete", care din nou se umple de frunzulite, apar boboci, infloresc, apoi ciclul se repeta. Asa este normal la "pitico-trandafiri"? Sau ai mei au o problema :?:
http://blitz1959.sunphoto.ro/Trandafiri_2011/48387087
http://blitz1959.sunphoto.ro/Trandafiri_2011/48387150

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
stai linistita, Sigrid! si eu patesc la fel cu unele minirose, sunt atacate de rugina frunzelor, dar isi revin
 

Blitz

Active Member
Multumesc, Daniela, dar tot timpul sunt atacate? :eek: :eek: :eek: Si tot timpul isi revin? :eek: :eek: :eek:
Cred ca stii ca le bibilesc poate mai mult decat pe cei "mari" :rofl: :rofl: :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Ii iubesc demult ,am aflat aici, ca pot fi plantati in gradina ,asa ca in primavara am cumparat un piticot ,apoi mai multi ,unii mi-au fost furati :( alti infloresc si se trec ,insa primul meu piticot e deosebit ,florile dureaza de o luna (n-a dat strop de ploie ,temp. peste 25grade ),infloresc galben ,galben cu portocaliu pe margini si la final alb murdar spre verde .



Si pe el il iubesc ,e foarte parfumat ,florile sunt mici, de un rosu aprins ,a inflorit toata vara si e ,,cumparat "din parc :oops:

 
Sus