Trandafiri Miniatur

Chiquitita

Member
Am si eu o problema cu piticeii mei: pe frunze apare un praf alb de care nu pot scapa. I-am tuns, i-am jumulit de frunze. Cum dau frunzulitele noi cum apare iar praful. Cu ce pot scapa de el? Am incercat cu solutie de bicarbonat, fara rezultat.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cred ca au facut fainare, dar cred ca mai bine pui intrebarea in sectiunea Boli si daunatori
 

v.cristina

Active Member
Chiquitita a spus:
Am si eu o problema cu piticeii mei: pe frunze apare un praf alb de care nu pot scapa. I-am tuns, i-am jumulit de frunze. Cum dau frunzulitele noi cum apare iar praful. Cu ce pot scapa de el? Am incercat cu solutie de bicarbonat, fara rezultat.
sigur este fainare , a aparut probabil datorita faptului ca nu ai curatat in toamna frunzele cazute pe langa el si acestea erau infestate
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu va anunt ca momentan am ajuns la o colectie de 18 piticonti in gradina :) si sunt in continua cautare de alte culori :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
aleynad a spus:
eu va anunt ca momentan am ajuns la o colectie de 18 piticonti in gradina :) si sunt in continua cautare de alte culori :rofl:
Bravo!!! eu ma tot gandesc :? si nu reusesc nici sa-mi imaginez care ar putea fi cele 18 culori...daramite sa le si am :D
eu am doar vreo 5 culori :|
 

aleynad

Active Member
Moderator
bebe Iris a spus:
aleynad a spus:
eu va anunt ca momentan am ajuns la o colectie de 18 piticonti in gradina :) si sunt in continua cautare de alte culori :rofl:
Bravo!!! eu ma tot gandesc :? si nu reusesc nici sa-mi imaginez care ar putea fi cele 18 culori...daramite sa le si am :D
eu am doar vreo 5 culori :|

:rofl: dar nu exista 18 culori,
am 4 culori de baza: alb, rosu, galben, portocaliu,
din cei 18 trandafiri pitici am 5 dubluri (2 rosii, 3 portocalii) , restul de 13 minirosa sunt combinatii ale celor 4 culori in diverse nuante.
Astfel am trandafiri:
-roz pal, roz-somon, roz -cyclam;
- galben inchis, galben-portocaliu;
- alb, alb-roz deschis;
- rosu inchis, rosu-grena;
- portocaliu inchis, portocaliu deschis.
Deja am inceput in albumul meu sa fac un subalbum dedicat lor :D
Pe masura ce infloresc voi posta poze cu ei :wink:
 

Dea

Active Member
:D frumos si sanatos draga Ioana! sa ni-l arati cand va inflori!

eu revin, cu acelasi trandafir, care a decis sa reinfloreasca de data aceasta in galben si rosu curat :D
 

bebe Iris

Active Member
:D da, stiu ca la nuante te refereai Daniela, dar tot nu am vazut 13 nuante diferite la un loc :rofl:

sa va traiasca , infloreasca si inmulteasca, tuturor!
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D cei luati de curand de la Pitesti sunt in plina inflorire, momentan am poze doar cu 2 minirosa
 

aleynad

Active Member
Moderator
multumesc, Lelia!
mai am cativa infloriti, din cei plantati in martie anul acesta, dar inca nu i-am fotografiat :D
plus ca cei de anul trecut cresc vazand cu ochii, deja incep sa se observe bobocii si la ei :D
de abia astept sa infloreasca :D
 

lelia

Well-Known Member
Am vazut ca-ti plac mult ,sa te bucuri de ei :D
Cei de anul trecut, au iernat in gradina ? i-ai protejat ?
 

Blitz

Active Member
Superbi, Daniela! :D :D :D

Ai mei trandafiri din curte au hotarat sa faca si ei boboci :) abia astept sa vad cine e primul!
 

aleynad

Active Member
Moderator
lelia a spus:
Am vazut ca-ti plac mult ,sa te bucuri de ei :D
Cei de anul trecut, au iernat in gradina ? i-ai protejat ?
i-am musuroit, la fel ca pe ceilati, in rest nimic special :D
si absolut toti au trecut iarna in gradina cu bine, ba chiar mi se par mai vigurosi decat anul trecut :D
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc ,Daniela !
Voi incerca si eu in gradina ,in ghiveci nu prea am avut noroc ,s-au inbolnavit si s-au topit :(
 
Sus