Trandafiri Miniatur

v.cristina

Active Member
Trandafirii pitici sunt versiuni ale celor in marime naturala, atingand inaltimi de la 15 pana la 60 cm, cu flori corespunzator de mici. Sunt perfecti pentru ghivece, jardiniere, in straturi de flori sau borduri. Pot fi bagati chiar in casa, ca plante de interior, mai ales iarna.Unii sunt parfumati, altii nu, in functie de varietate.
 

aleynad

Active Member
Moderator
intr-adevar sunt superbi si in gradina si in casa :D
eu m-am indragostit de ei anul acesta si am plantat 6 in vara aceasta, toti s-au dezvoltat minunat in gradina
 

anasstasia

Active Member
Eu am unul in ghiveci la munca. In vara era plin de flori, insa femeia de serviciu ii tot muta ca sa stearga praful. Desi i-am interzis sa-l mai miste, tot punea mina pe el. I-au cazut frunzele, i-a dat un boboc (cam acum o saptamina), insa s-a uscat. E chel acum. Imi e tare mila de el si nu stiu ce sa-i fac.
 

aleynad

Active Member
Moderator
cum , Cristina? :eek: la mine toti au boboci, mititeii :D
l-am pozat doar pe cel inflorit, dar si ceilalti au boboci, o sa-i apuce iarna tot inflorind :(
 

v.cristina

Active Member
adrianam a spus:
Cei din prima linie au trecut peste iarna cu bine.
Ceilalti sunt achizitionati anul acesta.
Nu stiu cum se vor comporta insa la o iarna normala dar daca se anunta geruri mari ii voi proteja cu folie.
Cu paianjenii rosii nu prea am avut probleme pentru ca sunt pe balconul de nord.
Cu fainarea am avut de furca dar i-am stropit si au scapat.
adrianam a spus:
Ajung si la aprox. 60 cm- cei roz, albi, portocalii.
Cei galbeni si rosii cam 40-50 cm.
Ii tund dupa ce trece un val de flori. Imediat apar muguri noi.
In perioada cu calduri mari au suferit un pic dar acum sunt iar plini de flori.
titus24 a spus:
Care este regimul cel mai indicat pentru iarna la acesti trandafiri,in conditii de apartament: pe balcon la repaus sau in camera la caldura.Cum se comporta normal,in sensul ca isi pierde frunzele,infloreste?
Eu am unul care acum arata foarte bine ba chiar are boboci.
cornelia a spus:
In balcon la racoare Titus, in nici un caz in casa. Daca il vei tine in casa vor cheli, bobocii se vor vesteji si in cateva saptamani intreaga planta se va umple de paianjeni rosii. Tare pacatosi.
cornelia a spus:
Eu tot n-am inteles o chestie. Acum cativa ani aveam mai multe ghivece cu trandafiri pitici. Ii tineam tot timpul in balcon (este inchis, vara scoateam 2 geamuri pentru aerisire; iarna le inchideam). De cate ori vedeam paianjeni rosii, stropeam cu mitac ... dar mai ales cu apa. Aveam pulverizatorul la indemana. Am inteles ca trandafirilor nu le place pulverizarea si totusi lor le mergea excelent pulverizati. Erau sanatosi, cresteau vigurosi si faceau flori. Atat timp cat ii pulverizam.



In rest, cadeau frunzele si erau paianjenii calare. Sau fainarea.

Ce sa mai inteleg? :?
calin123 a spus:
am reusit si eu sa mentin in viata si sa infloreasca un trandafir pitic ( altii 2 au pierit ) timp de 3 veri si 2 ierni ( acum urmeaza a treia iarna ), acum in toamna a inflorit desi peste vara nu a avut flori .Secretul meu e faptul ca l-am scos in gradina cu ghiveci cu tot iar peste iarna l-am ingropat in paie saci etc in garaj neincalzit ( temperatura doar cu 2-3 grade peste ea de afara ).
Cred ca ploaia nu le face rau .Pulverizarile le dauneaza daca sunt la soare cind ii pulverizezi ,stiti efect de lentila , fainare etc . sau pulverizarile nu le fac rau daca ii pulverizezi cum trebuie dimineata si balconul nu are orientare estica sa-i si loveasca atunci soarele .Trebuie tinut cont sa s-ar putea ca in balcon umiditatea sa fie mult mai mica decit afara ( aproape sigur ) si de accea pulverizarile sa-i ajute .
 

v.cristina

Active Member
adrianam a spus:
Daca are soare toata ziua, s-ar putea sa nu-i convina caldura reflectata de beton, sa faca paianjeni rosii si sa se topeasca vazand cu ochii. :?

Daca nu vrei sa-l pierzi, mai bine il pui in gradina de acum.

Toti piticii mei sunt pe balconul de nord, unde infloresc desi au foarte putin soare.

Eu am gasit foarte greu trandafiri care sa reziste la caldura si soare fara sa faca paianjeni rosii.
iudit a spus:
Pai nu ingheata ,daca a fost obisnuit cu aerul de afara.
Era vorba de un trandafir nou achizitionat,si se anuntau inca zile cu temperaturi sub 0 grade.Clar ca l-ar fi piscat frigul.Am sau nu am dreptate?
rodica05 a spus:
Pe vremea asta... nu prea mai are putere. Scuze, dar n-am fost atenta din ce zona este trandafirul? In Bucuresti sigur merge afara fara probleme.

Posibil sa ai, posibil sa n-ai dreptate.
Problema cu minusurile este sa nu fie zile in sir minus (eventual nopti), daca sunt 2-3, eu zic ca-i ok. In special daca peste zi temperaturile se ridica peste 15 grade.

Rodica
Floria a spus:
De paienjeni rosii se scapa foarte usor facand dus plantelor. De aici si explicatia din mesajele anterioare ca le-a mers mai bine daca au fost pulverizati pe frunze.
cornelia a spus:
Floria pai tot asa zice si experienta mea. Doar ca am fost contrazisa. :rofl: Norocul meu ca nu ma agit la faze de astea. Nu tin sa am dreptate. Daca le merge bine florilor, e tot ce-mi trebuie. :wink:
Floria a spus:
Ai mei au stat pe un hol neincalzit in casa tatalui meu si nu au degerat. Miine le fac poze dupa ce ii ud ca am cam uitat.
mirelush a spus:
Eu nu m-am descurcat cu trandafirii la ghiveci in casa. Dupa ce am ucis cativa , am renuntat sa ii tin in interior. Am unul plantat in gradina caruia ii merge foarte bine. Nici nu l-am musuroit cine stie ce asta toamna . E plin de frunzulite noi acum.
adrianam a spus:
De paienjeni rosii se scapa foarte usor facand dus plantelor.
Floria, depinde unde se afla trandafirul.
Aici discutam despre balcoane deschise, unde, daca este umbra, exista si o anume ventilatie a aerului.

Daca este pe un balcon unde bate soarele toata ziua, nu prea rezolvi nimic cu pulverizatul sau dusul. Solutia pentru un astfel de balcon este o planta care sa nu faca paianjeni rosii.

Daca este pe un balcon unde soarele bate cateva ore pe zi, atunci este o solutie sa le faci dus in zilele mai calduroase.

Acum depinde si cate plante ai, ca eu daca ar fi trebuit sa fac dus zilnic celor 21 de trandafiri pitici, :? , as fi renuntat, oricat de mult imi plac mie trandafirii.
blueheart_d a spus:
vad ca e un reinceput in forta daca mai iei si maine macar unu :) .
m-am cam speriat la faza cu paianjenii rosii, dar zilnic ii stopesc pe frunze cum ziceai si nu vad nici un intrus. probabil apa din substrat se evapora foarte repede. tot la doua zile tre sa-l ud.
shalymar a spus:
Fetelor eu am cate trei pui mici de trandafiri, cand i-am luat din Kaufland erau infloriti acum s-au trecut florile si au inceput sa faca ramuri noi le tin momentan tot in paharele de unica folosinta in care i-am cumparat dar in weekend o sa-i plantez in gradina la tara , in august care doreste trandafir pitic cu floare in forma de stelute sa ma anunte ca am doua tufe foarteee frumoase la primele flori le pozez sa vedeti ce umflata in pene o sa fiu :rofl:
angela draganoiu a spus:
eu am primit un trandafir pitic in februarie. a crescut si i-a dat si primul bobocel. il stropesc pe frunze arpoape zilnic, de teama nesuferitilor de paianjeni rosii. am constatat ca pamintul i se usuca foarte repede si il ud la 2 zile. oare daca il duc la curte va rezista peste iarna ? ca la mine in casa va muri cu siguranta.
zamfira a spus:
angela draganoiu a spus:
eu am primit un trandafir pitic in februarie. a crescut si i-a dat si primul bobocel. il stropesc pe frunze arpoape zilnic, de teama nesuferitilor de paianjeni rosii. am constatat ca pamintul i se usuca foarte repede si il ud la 2 zile. oare daca il duc la curte va rezista peste iarna ? ca la mine in casa va muri cu siguranta.
Da , rezista bine . Eu am unii pusi acum 2 ani iar anul trecut au inflorit frumos de tot
In toamna am mai pus 4 dintr-un ghiveci si acum sunt plini de frunzulite
zamfira a spus:
Chiar au crescut .. peste o jumatate de metru si au facut multe multe flori
Asa aratau anul trecut (sunt 2 fire acolo) , pacat ca poza nu e prea clara
http://i82.photobucket.com/albums/j245/gabi_gabriella/2007/trandafiri/PICT9561.jpg
shalymar a spus:
Asa stiu si eu dar o sa-i "pisc" usor asa cat sa nu-i afeteze foarte mult, doar in puncte strategice! :evil:
adrianam a spus:
Eu i-am tuns la inceputul lui martie.
Daca sunt in ghiveci, tunde-i, pentru ca nu vor avea suficiente resurse sa hraneasca toti lastarii.
Daca sunt in gradina, da-le o forma frumoasa. Poti sa-i tunzi si drastic ca nu se supara. Sunt foarte harnici si la lastari, si la flori.
AngelEyes a spus:
Acum 2 ani am primit un trandafir pitic,de ghiveci.Erau de fapt 3 trandafiri in acel ghiveci.2 i-am pastrat pe balcon,in ghivece separate,iar al3lea l-am plantat in gradina.Cei de pe balcon,cu toate ingrijirile acordate,nu au trecut de iarna(paianjenii rosii i-au omorat).Insa cel din gradina este acum o tufa mare si deasa,care a inflorit incontinuu de primavara pana toamna tarziu si a trecut cu bine peste 2 ierni....nemusuroit chiar. :D
 

riana

Active Member
anasstasia a spus:
Eu am unul in ghiveci la munca. In vara era plin de flori, insa femeia de serviciu ii tot muta ca sa stearga praful. Desi i-am interzis sa-l mai miste, tot punea mina pe el. I-au cazut frunzele, i-a dat un boboc (cam acum o saptamina), insa s-a uscat. E chel acum. Imi e tare mila de el si nu stiu ce sa-i fac.

eu zic sa incerci sa-l pui in gradina la merge f bine
 

v.cristina

Active Member
melimeli a spus:
ooooo,daaaaaa
trandafirii adora apa
daca e pamant bun afanat unde le pui inghite 3-4-5 litri :)
andrada ma bucur ca iti plac trandafirii mei :)
si ai tai vor fi la fel de frumosi peste 2-3 ani :D
majoritatea le-am prins eu... cumparate am numa cele pitice,si vreo 3-4 trandafiri mari :wink:
v.cristina a spus:
am citi de curand ca lipsa apei infuienteaza inflorirea trandafirilor mai exact o impiedica dar si ploile in exces formeaza un teritoriu propice dezvoltarii ciupercilor

asa ca daca in zona unde locuiti a plouat mai mult de o saptamana incepeti stropirea trandafirilor , preventiv, impotriva fainarii si ciupercilor :)
melimeli a spus:
si mie mi-au tras tapa piticutzi :rofl: :rofl: :rofl:
dar,ii ador asa cum sunt :wink:
desi mi-ar fi placut si mie sa ramana mai mici
http://hixipixi.sunphoto.ro/piticutz_de_60_cm
ceea mai inalta dintre ele,cu bobocul in diferite stadii de inflorire (porto batuta :rofl: )
ingeritzaa a spus:
Ajutoor!

Am un trandafiras pitic la ghiveci pe care-l tin pe balcon (deschis). In camera nu rezista. Cand l-am tinut in camera i se ingalbeneau frunzele si ramasese mai mult chel. Ce sa ii fac sa reziste peste iarna? Daca ii pun deasupra un bidon de plastic de 5 litri taiat o fi bine ? Ce ma sfatuiti?
v.cristina a spus:
incearca sa-i gasesti o incapere incapzita moderat in nici un caz pe pervaz deasupra caloriferului

poti sa incerci si cu petul dar sa nu uiti sa-l uzi o data pe saptamna ...in zile in care este mai cald afara

bafta !
CHRISS a spus:
Va rog sa imi spuneti si mie daca trandafirul meu theahibrid (pus in ghiveci in primavara asta) , poate fi lasat pe balcon ?? E rece pe balcon desi e inchis si mi-e teama sa nu inghete cind va veni gerul.Ii acoper cu o folie si il las acolo sau il pot aduce in casa?? Multumesc anticipat.
v.cristina a spus:
daca ai o incapere mai racoroasa poti sa-l bagi in casa :) :)
CHRISS a spus:
Cristina, multumesc de raspuns...nu am nici o incapere mai racoroasa , din [pacate. :( daca il tin in casa mi-e ca nu ii va merge bine ...
irinabv a spus:
Daca ai balconul acoperit, totusi, riscul sa inghete e mai mic. Eventual in zilele foarte geroase il bagi in casa.
melimeli a spus:
teroretic nu ar avea voie sa inghete,eu i-am pus in gradina afara
si nu i-am acoperit iarna :D
irinabv a spus:
In gradina stau in pamant la caldurica...teoretic... Ghivecele stau la suprafata si risca sa inghete pamantul.
melimeli a spus:
mirela06 a spus:
Acest lucru patesc toate plantele care sunt de gradina, dar saracele, uneori, le tinem si in ghivece. :(
 

v.cristina

Active Member
quote="irina_claudia"]Am primit cadou 3 trandafiri pitici rosii infloriti. Sunt in ghivece foarte mici. Nu stiu cum ar trebui sa procedez, sa le schimb ghivecele imediat sau sa astept pana se aclimatizeaza la mine in camera?

Pot folosi pamant de flori achizitionat din comert?

Cand se usuca aceste flori trebuie sa le tai?

Va rog din suflet sa imi dati cateva sfaturi, tin foarte mult la ei si vreau sa le acord ingrijirea corespunzatoare.[/quote]
cornelia a spus:
Trandafirul pitic este mai degraba o planta de balcon si terasa. In gradina n-ar rezista la geruri mari iar in casa nu i-ar place temperatura ridicata si uscaciunea din aer. Asa ca ti-am mutat intrebarea la categoria "Balcoane si terase".

Ceva detalii ai aici:
http://www.egradini.ro/articole/trandafirpitic.html

Cand se usuca florile poti sa le tai fara probleme. In privinta pamantului din comert am mari rezerve. Rar se intampla sa gasesti o combinatie cu pH-ul potrivit, cu drenaj bun si fara larve de daunatori. Eu una nu folosesc pamant romanesc de florarie ci Florimo (importat din Ungaria).
cornelia a spus:
Cred ca mai conteaza si zona in care locuieste fiecare pentru ca temperatura minima variaza. Nu stiu cum s-ar descurca un trandafir mini la -30 de grade cat a fost iarna trecuta in Moldova. Si protectia peste iarna se face diferit. Unii ii in groapa in pamant, altii adauga un strat de frunze sau paie, altii acopera trandafirii cu folie transparenta.

In privinta udarii pe frunze la trandafirii pitici tinuti in casa sau in balcon: din experienta am vazut ca tine la distanta paianjenii rosii. Asadar, atat cat am avut trandafiri pitici i-am pulverizat periodic cu apa pe frunze si le-a mers excelent. Cum nu i-am mai pulverizat am gasit paianjeni pe ei.
irina_claudia a spus:
Va multumesc mult pentru sfaturi....sunt de mare ajutor.

Deocamdata eu stau la apartament ( in Bucuresti) si nu am cum sa ii tin afara....In balcon este umezeala excesiva ( si mucegai, desi vara trecuta am varuit) si racoare... Asa ca deocamdata ii tin in camera in zona cu mare luminozitate (atat cat e posibil, apartamentul fiind orientat spre Nord).

Cat despre pamantul din comert, am intrebat pentru ca am folosit anul trecut un astfel de pamant romanesc si mi-au murit TOATE florile, desi am avut mare grija de ele.

Sper din tot sufletul sa reziste trandafirii, macar o vreme pana se mai incalzeste sa ii pot scoate in balcon.

De asemenea v-as ruga sa imi recomandati alte tipuri de flori care s-ar simti bine in mediul descris de mine. Eu acum am un cactus care se dezvolta excelent, dar din pacate nu este un tip de cactus care infloreste.

Va multumesc din suflet si sper sa tinem legatura in continuare!
Aricica mica a spus:
si eu am cumparat cu ceva timp in urma un trandafir pitic (ghivecelul e din acela mic ca pentru lithopsi) : http://i59.photobucket.com/albums/g284/ ... C_0014.jpg
si in primele 2 zile i s-au ingalbenit cateva frunze si au cazut. Pamantul era (si este inca :| ) destul de tare, intelenit, asa ca l-am udat ca pe azalee: l-am pus cu totul intr-un castron mare cu apa si l-am lasat sa se imbibe bine. Dupa aceea l-am dusat masiv ( :oops: ) pe frunze.
Din ce citesc aici nu e bine ca l-am dusat :oops: :shock: ... si eu care credeam ca l-am ajutat :) ... chiar m-am bucurat cand am vazut ca nu i se mai ingalbenesc frunzele si ca e foarte vesel si lucios. De cca 3 saptamani, de cand l-am cumparat, l-am dusat de 3 ori (am zis ca un dus pa saptamana ii ajunge :) ) si e inca vesel :) ...
Inteleg ca trebuie sa-l las in pace... si sa nu-l mai imbaiez atata :?: :?
Aricica mica a spus:
Eu n-am spus ca l-am udat si moare, hertha :eek: ...
Am spus ca l-am udat pe frunze, si pentru ca am vazut ca-i merge bine si nu i se mai ingalbenesc frunzele, mi-am inchipuit ca-i place si ca e bine ce fac...
Nu moare trandafirasul meu pitic. A trecut cu bine (zic eu :| ) de perioada de acomodare, cand i s-au ingalbenit niste frunze si le-a pierdut, iar acum e vesel si frumusel. :)
mezzo a spus:
Fetelor ,mi-am luat si eu acum vre-o 3 sapt un ghivecel cu trandafir pitic si i-am facut dus cred ca de vre-o 2 ori pe saptamana ,are frunzele frumoase si a crescut vre-o 5 cm ,sa nu mai fac asa mai departe ? Parca incepuse sa creasca prea bine ... Pentru paianjeni am folosit mospilan la un lamai si vad ca a inceput sa-i creasca varfuri noi.Mai am si un trandafir de la maica-mea adus intr-o oala ,asta creste mai mare si tot la fel am udat frunzele ...
einsteinitza a spus:
Nu le place udatul pe frunze. Le place doar ca elimini paianjenii dar nu le place apa pe frunze. Trandafirii urasc asta. Mai bine foloseste un insecticid.
adrianam a spus:
Irina, si mie imi plac trandafirii foarte mult si, deoarece nu am o gradina pe pamant unde sa ii cresc, am cumparat anul trecut mai multi trandafiri pitici pe care i-am plantat in jardiniere pe balcon.
http://i33.photobucket.com/albums/d96/a ... afiri6.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d96/a ... afiri5.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d96/a ... afiri4.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d96/a ... afiri3.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d96/a ... afiri2.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d96/a ... afiri1.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d96/a ... ndafir.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d96/a ... nnord1.jpg

Eu as scoate trandafirasii pe balcon dar as avea grija ca atunci cand ii ud, sa se umezeasca suficient si pamantul de la radacina lor- asa cum spunea Hertha- si as astepta sa-si revina singuri.
In nici un caz sa nu le pui ingrasamant acum.
Este posibil sa nu-si revina, si eu am pierdut mai multi pana am inceput sa le cunosc cat de cat pretentiile.
Trandafirii pe care i-am avut pana acum- pitici, floribunde sau prinsi cu borcanul, nu au rezistat pe balconul de sud, unde, datorita caldurii reflectate de beton, faceau repede paianjenul rosu, si, pana sa-mi dau eu seama, era prea tarziu.
Asa ca cea mai buna expozitie a unui balcon pentru a creste trandafiri este cea nordica si probabil estica.
dy.lahav a spus:
Am si eu o intrebare referitoare la trandafirii pitici...
Eu am 2 care cu chiu cu vai mai traiesc,si pe cateva frunze a aparut un praf alb...ca un mucegai;pe lastarii tineri :(
Ce sa fac?
irina_claudia a spus:
sunt superbe pozele!!!

Am scos trandafirii in balcon ( e orientat spre nord).

Am sperante mari ca o sa isi revina, ma gandesc ca s-au molesit din cauza caldurii si nu au facut inca paianjenul rosu.

Multumesc mult pentru sfaturi si felicitari pentru niste flori superbe!
adrianam a spus:
Trandafirasii mei pitici au dat semne de fainare. I-am stropit cu un rest de solutie preparata de anul trecut si se pare ca a avut efect, dar partial. Adica la trei jardiniere pare sa nu mai fie dar la a patra inca mai sunt frunze albite.
Sambata i-am stropit cu mospilan pentru ca aveau si pureci.
Voi mai da inca o data cu solutie de topsin dar proaspata.

:) Bobocii stau sa se deschida!
Intr-o saptamana vin si cu poze!
einsteinitza a spus:
Nu mai da tot cu topsin.Foloseste un alt fungicid peste cam doua saptamani.Nu e indicata folosirea aceleiasi substante una dupa alta, creezi rase rezistente.Si insecticidele si fungicidele se folosesc alternativ intr-un sezon.
adrianam a spus:
Si ai mei sunt tot spre nord si mai au si un tei care le ia din soarele de dimineata, dar sunt plini de boboci.
Deocamdata ei isi dezvolta sistemul de radacini si dupa aceea vor face si flori.
In plus, trebuie neaparat sa-i uzi cu ingrasaminte pentru plante cu flori, altfel vor inflori putin.
mae a spus:
se pare ca trandafirasii mei pitici sunt invadati de niste ceva care fac o panza pe ei(banuiesc ca sunt faimosii paianjeni rosii) si desi se vede pe ei ca sufera sunt plini de bobocei...poate nu se usuca, i-am stropit cu mospilan.
adrianam a spus:
Mospilanul este apa de ploaie pentru paianjeni. Citeste la boli si daunatori.
IULIA a spus:
eu cind vad atac tund tot. fara mila. in 2 -3 sapt sint crescuti la loc si intr-o luna infloriti. in orice caz, nu credeam sa fie atit de sensibili. la mine randament da un spray pe care il cumpar din brico. aplicabil la plante mici, ca la mari, consumi la spray-uri....
http://i85.photobucket.com/albums/k57/i ... 007167.jpg
http://i85.photobucket.com/albums/k57/i ... 007166.jpg
IULIA
IULIA a spus:
pai mai ales contra lor il folosesc, la musculitza alba de sera nu prea da rezultate in cazul unor atacuri masive, dar la paianjen sigur are efect.
este la tub mare, dar si mic, se cheama perfect plant si se gaseste in brico si practiker. si iti ajunge de dat de ceva ori, nu stiucite plante ai, dar trebe sa dai peste tot, odata pornita treaba.
merge si la paduchii linosi, ca am experimentat tot eu.
nu prea am vazut rezultate la tripsi, dar poate nu am insistat eu f tare.
IULIA :rofl: :rofl:
IULIA
Gabiuta a spus:
Eu i-am pus in gradina.Vad ca nu au nimic...Infloresc abundent.Dupa ce am citit ce ati patit m-am dus la control amanuntit.Nu am vazut nici o "ginganie" amenintatoare....
Pacat ca nu se vad prea bine....la anul ii pun pe rindul "din fata" sa se vada in toata splendoarea lor....
IULIA a spus:
afara nu prea apar daca uzi bine tot timpul.
si eu mi-as dori gradina, dar deh, deocamdata balcon.
IULIA :rofl: :rofl:
zamfira a spus:
Si eu i-am pus in toamna in gradina si le merge foarte bine , au crescut mult si sunt plini de flori
lizyly_30 a spus:
Mai intai va multumesc pentru informatii :D :hug: deoarece in toamna am cumparat doi trandafiri pitici de la brico si o azalee.Dupa perioada de acomodare le-am schimbat ghivecele (am schimbat ghiveciul si la azalee) si i-am pus la geam impreuna cu azaleea....la scurt timp au facut boboci si au inflorit...insa intre timp incepusera sa dea jos din frunze si la un moment dat am vazut ceva pe dosul frunzelor ramase....i-am curatat si a doua zi erau la loc plus o panza fina de paianjen pe crengutele lor. Multumita informatiilor de aici am pus mana pe o pompita si i-am dusuit imediat....un timp le-a mers bine dupa care iar au aparut paianjenii....m-am sucit m-am invartit si am descoperit "sursa" asa cum spuneam am cumparat trandafirii in aceeasi zi cu o azalee....uitandu-ma mai atent la azalee am descoperit ascunzatoarea paianjenului (tabarase pe azalee) am curatat-o si pe ea si continui sa le supraveghez....acuma trandafirasii si-au dat jos frunzulitele (la un moment dat erau doar niste bete :roll: ) dar de cand le fac dus au mugurasi noi si crengute noi.Concluzie orice ar fi intr-un fel sau altul trandafirilor pitici le place dusul 8) si se pare ca ii ajuta sa se dezvolte.
 

v.cristina

Active Member
Hikari a spus:
Eu am primit cadou de Craciun un trandafiras pitic. In primele zile cind l-am adus acasa tot au inceput sa-i cada frunzele. Ma speriasem si eu, dar i-am tuns cam 1/3 din inaltimea pe care o aveau si in februarie erau plini de floare. Acum o spatamana i-am facut tunderea de primavara si am taiat si mai mult, am lasat doar citiva ochi pe fiecare tulpinita. Acum au frunzulite noi!

Fereastra mea la fel e orientata spre nord si il mai tin sub lumina artificiala. Il ud ca pe azalee, nu las niciodata pamintul sa se usuce.
Lastarii care ies din pamint nu sunt salbatici si nu trebuiesc inlaturati, ulterior acestia pot sa faca flori.

Aici e la a doua inflorire
angela draganoiu a spus:
am cumparat asta toamna 3 si i-am plantat in curte. cind a inceput frigul de toamna tirziu le-am pus sticle in cap, unuia insa i-a zburat sticla si am crezut ca l-am pierdut. acum 2 saptamini cind am fost acolo am vazut ca au rezistat TOTI, au lastari noi si ma astept la floricele curind.
am aflat insa ca nu ramin pitici ci vor creste. poate daca-i tund vor ramine micuti.
v.cristina a spus:
angela draganoiu a spus:
am cumparat asta toamna 3 si i-am plantat in curte. cind a inceput frigul de toamna tirziu le-am pus sticle in cap, unuia insa i-a zburat sticla si am crezut ca l-am pierdut. acum 2 saptamini cind am fost acolo am vazut ca au rezistat TOTI, au lastari noi si ma astept la floricele curind.
am aflat insa ca nu ramin pitici ci vor creste. poate daca-i tund vor ramine micuti.
ce chestie interesanta!! exact la fel am patit si eu cu piticii mei din gradina

am fost foarte surpinsa sa observ ca au trecut iarna cu bine cu toate ce la vreo 2 le-a zburat petul...ei erau cam marisori si nu am gasit un pet atat de mare asa ca i-am mai indesat dar cand a inceput vantul s-au dus :x


sincer mie imi este cam greu de crezut ca vor creste mari pt ca au un forma tdestul de mititel al florii ..oricum o sa vedem la vara :)
angela draganoiu a spus:
intr-o discutie anterioara de aici s-a spus ca ei cresc destul peste vara, ajungand cam la 70-80 cm inaltime. eu i-as vrea asa cum sint acum cind au cam 10 cm dar ................
poate daca-i tundem vor ramine mici.
v.cristina a spus:
pai 10 cm este foarte putin anul trecut trandafirii mei ajunsesera deja la 50 de cm
:) :)
cory_helen a spus:
nu am rezistat si ieri mi-am luat si eu unul grena... acum, problema mea e: pot sa-i scot si sa-i pun intr-o jardiniera? ar creste ceva mai aerisit decat in ghiveci - sunt vreo 4-5 tulpini...

eu ii pufai dimineata - cam pe toate plantele - si voi vedea rezultatul... deocamdata este in balcon pe nord, il vede si soarele - daca ii place mai mult la umbra, sa-mi spuneti sa-l mut...

sunt foarte dragalasi si as vrea sa invat despre ei... acum mai multi ani, un unchi al meu avea trandafiri baccara in balcon... marime normala, isi facuse bolta... vara era ceva superb...

mi-ar placea sa am si eu mai multe culori... o sa inmultim colectia... azi merg iar la florarie... cica dupa pamant de flori... :oops: :D :oops: :wink:
v.cristina a spus:
trandafirii radiaza in gardini dar fiind plante rezistente se adapteaza destul de bine si in ghivece...necesita putin mai multa atentie :)


asa ca multa bafta in noua colectie!!

ps! se gaseste pamant special pentru trandafiri in magazine
georgianamihai a spus:
am primit si eu de curand un trandafir pitic si mi-e tare drag de el...il tin la fereastra, zilnic ii pulberizez frunzele, l-am si scurtat sa il mai ajut si atara cam asa :
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... GhN_ph.jpg
mirela06 a spus:
Eu am trandafiri pitici pusi de acum 2 ani, direct in curte ca plante de bordura. Au facut f. multe flori,iar peste iarna unii chiar au ranas cu frunze. I-am tuns putin , anul trecut, iar acum au cam crescut. Pt la toamna,cind au terminat cu florile, ai voi scurta drastic.
Fleur a spus:
Eu nu scurtez decat putin trandafirii pitici si numai primavara.
Fleur a spus:
Acarienii si fainarea sunt principalii dusmani ai acestor trandafiri.
Pt acarieni: nisorum, omite, talstar...
mirela06 a spus:
In general, daca fainarea a afectat atit de rau, trebuie inlaturata cauza, adica tot ce este afectat . Nu stiu ce sa spun cu stropirea cu sapun, dar daca mg (Mircea) a facut ce a facut, poate asa trebuie si cu ai tai. Mai cintareste si priveste bine si apoi ia masurile , ca atare.Imi pare rau. :( Sper si altii sa-ti dea sfaturi, sau nu ai pe nimeni care mergind in oras sa treaca si la fitosanitar sa duca o frunza si sa primesti tratamentul?
v.cristina a spus:
draga cory eu cred ca este mult mai bine sa pregatesti niste leacuri babesti care sa te ajute barem sa stopezi atacul daunatorilor ca daca intarzii cu drum la fitofarmacie refacerea lor va fi mult mai anevoioasa

eu stiu ca leacurile babaesti nu au un efect imediat la fel ca al insecticidelor dar daca insiti ai sa vezi unele ameliorari

pentru fainare amesteci la 1 l de apa 10 g praf de copt si poti sa mai adaugi niste sapun lichid si zahar ...cu acest amestec ii stropesti in fiecare dimineata

daca ai de unde aduna niste urzici ar fi super -eu le prepar in 2 feluri
1. intr-o galeata pun urzici tocate, de preferat, peste care torn apa si le las la macerat vreo saptamana chiar 2 pana au un miros ingrozitor -cu zeama obtinuta ii stropesc si urzicile le pun la radacina la ingrasamant

tu cum nu prea ai timp poti opta pentru varianta 2a adica fierbi urzicile le amesteci cu sapun si ii stropesti in fiecare seara

mai exista varianata si cu tutunul din tigari: il pui la mecerat in apa peste nopate si ii stropesti si mai este si varianata cu usturoiul ...ai de unde alege

eu iti urez multa bafta!!
karmenutza a spus:
He, he! Trandafirasului chelios, tuns de mine "0", i-au aparut frunzulite noi deja! Poate ca el chiar ma iubeste :dans: Il urmaresc mai cu atentie de acum inainte, sa nu mai se umple de panze. Il mai las vreo 2 zile doar cu dus si ii mai dau cu spray o tura.
Sprayul se numeste Tratament total, de la Super Plant, cumparat din Obi, cu Cornelia. (Parca era si Corina interesata de sprayuri.)
mirela06 a spus:
Eu am avut unii si mai minusculi. Spre bucuria mea nu depasesc 50-60 cm. , dar unii chiar ma supara ca au crescut pina aproape un metru si nu dau semne ca ar ramine asa. Am fost tradata :cry: :rofl: http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/LB ... POXHTIKJXP De la cei care sunt nu numai ei mici, dar si florile si pe deasupra si foarte productivi, am luat butasi si i-am inmultit. Infloresc mereu, iar eu am grija sa tot ai curat de florile care se petrec. Interesant la ei, ca florile ramin, nu se scutura si devin parca din plastic. Chiar ai iubesc. Am cumparat, sau am primit, dar niciodata nu am mai nimerit asa ceva. Poza ai arata pe cei despre care vorbesc :)
Elf_a a spus:
unii din ei raman miniroze,am si catziva care sunt de vreo 3 ani in gradina si sunt mititei
dar n-am reushit sa-i inmultesc,anul asta vreau sa incerc prin marcotaj si nu prin butashire
asta iarna le-am pus scoartza macinata la radacina si i-am acoperit cu ierburi
acu din pacate sunt in buruiana
in we am de gand sa ma ocup de ei
quote="melu"]Sa ma laud si eu cu frumuselul meu cumparat in primavara, cred ca prin februarie. De atunci a crescut la mine, si-a dublat volumul si acum a inceput sa infloreasca zic eu o culoare mai intensa decat a avut.
Iata-l [/quote]
irinabv a spus:
Eu cand am pus copacelul in gradina avea boboci, au inflorit, dar apoi s-au uscat toate frunzele. Acum are muguri noi, dar vreau sa-ti spun ca s-ar putea sa se usuce si la tine in prima faza. E drept ca la mine a fost mai frig. Bafta oricum. Si eu am piticuti in gradina si le merge bine. Am luat din Metro de la reduceri un ghiveci cu trandafirasi albi care nu aratau prea bine cu 2 lei. Am taiat partile urate, i-am pus in gradina, si acum au frunzulite multe. Nu ma astept sa infloreasca anul asta, dar tot e bine ca n-au murit. Eu la plantele mici ca sa nu calc pe ele, pun pietre in jurul lor. Arata si bine, parerea mea, si le si protejeaza.
Elf_a a spus:
ai mei .....fosti pitici acu vreo 5-6 ani au cam 1,2m si n-au mai crescut
dar florile le fac ca un trandafir obisnuit.....adica mari,astia sunt primi plantatzi
cei plantzi mai acu 4 ani sunt micutzi.....pe la 30de cm si tare firavi
ultimi cei din primavara asta) sunt ca si ai albelei...pitici pitici ....maxim 20cm...acu sa-i vedem raman trandarfiri elfesti au ba! :rofl:
AngelEyes a spus:
Primavara se tund, la fel ca cei mari.Ii tunzi cat de scurt doresti,insa e de preferat sa le lasi macar 3 noduri de unde sa porneasca mica sau....marea tufa de trandafiri pitici din acel an :rofl:

Hemlock uita-te pe spatele frunzelor sa nu aiba paianjeni foarte mici si rosii.E un daunator care prefera trandafirii pitici si provoaca ingalbenirea frunzelor si caderea lor.Eventual ai putea observa si niste panze mici de paianjen.
mirela06 a spus:
Ei, eu ai tund f. scurt si-i pregatesc de iarna. Ptimavara au o tufaaa de numai de deasa si plina de boboci :) http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/JJ ... TJEQKIAVDA http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/LB ... POXHTIKJXP
AngelEyes a spus:
Ii tunzi toamna ?? :eek: Nu ti-e teama ca vor ingheta ? Nici aia mari nu e recomandat sa se tunda toamna din acelasi motiv,d-apoi astia mai mici si mai sensibili ... Eu nu tund decat primavara trandafirii.Toamna doar ii musuroiesc.Si se fac tot tufe marisoare (50-60 cm) si pline de boboci :D
Dea a spus:
unul din trandafirii pitici, pe cat de frumos, pe atat de ciudatel, ba face flori combinate in galben si rosu sau portocaliu, ba acum ma trezesc cu o floare rosie si una galbena :D http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... NuL_ph.jpg
si aici, trandafirasi din lastari ( taiati la curatat, la sfarsitul lui aprilie) deja cu boboci http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... Lrp_ph.jpg
 

v.cristina

Active Member
Hemlock a spus:
Sunt frumosi Dea, macar nu te plictisesti cu aceeasi culoare :wink: Si ai mei au nuante usor diferite de fiecare data cand infloresc. O intrebare: lastarii taiati cum au facut radacini? i-ai pus in apa sau cum ai procedat?
Dea a spus:
Multumesc! :D
dupa ce au inflorit in primavara devreme, le-am rupt varfurile de la al doilea nodul de sub floare si pentru ca mi-a fost mila si pentru ca aveam si un ghiveci cu pamant, dar fara activitate ( nu aveam nici o planta in el), le-am implantat in pamant si am scos ghiveciul afara. Udat si soare de dupa amiaza de pe la ora 16.00. Atat. Nu ma asteptam sa se prinda atat de repede si in nici un caz sa dea si boboci de floare! :D
melu a spus:
Hemlock a spus:
Trandafirii mei iarasi au luat-o razna si se ingalbenesc :( Sa fie de la caldura oare? E cam insorit balconul unde-i tin, dar nu e inchis.
La fel am patit si eu si am observat ca trebuie sa-i ud abundent in fiecare seara si cam la 3 zile sa le fac cate un dus zdravan. Si inca ceva, trebuie sa aiba aer, (geam deschis nonstop), deci la tine e ok, ca eu am avut si la birou si aici inchideam fereastra cand plecam acasa si dimineata erau vai mama lor si era cat pe ce sa-i pierd. Acum si-au revenit si au inceput sa le creasca frunze noi ca ramasesera doar niste bete.
v.cristina a spus:
in perioada de canicula este chiar indicat sa marim cantitatea de apa pt udari acset lucru fiind valabil si pt trandafirii de gradina
 

v.cristina

Active Member
melu a spus:
Eu zic ca ai facut bine ca ai taiat ramurelele maronite, innegrite....acelea nu-si mai reveneau. Dar zic sa te opresti cu taiatul daca au inceput sa creasca frunzulite noi. Inseamna ca-si va reveni, numai ca trebuie sa fie atent/a la udat si trebuie sa aiba aer ( balcon deschis, terasa, cel putin fereastra deschisa) si sa ii stropesti (betele).Iti doresc succes. Asa am procedat si eu cand, dupa concediu mi-am gasit trandafirasul aproape mort, fara frunze si acum e o frumusete, daca am timp o sa pun si poze. Alti 2 pe care i-am avut la servici si pe care era sa ii pierd din lipsa de aer, se lupta inca sa isi revina.
adrianam a spus:
La mine pe balconul de sud nu a rezistat nici un trandafir pitic.

Doar pe balconul de nord am reusit sa-i mentin in viata, pusi in jardiniere in afara balconului. Dar si acolo am mai avut probleme cu unii din ei pentru care a trebuit sa gasesc zona cu cat mai putin soare pentru ca incepusera si acolo sa faca paianjeni rosii. Asa au rezistat o iarna.
Vara urmatoare au fost o frumusete.
Dupa a doua iarna, in primavara, au murit cam jumatate din ei, din cauza gerurilor tarzii care le-au afectat mugurii si frunzulitele noi.
melu a spus:
Am revenit cu poze ale trandafirului meu pitic care era sa decedeze cat am fost in concediu.... eu zic ca s-a regenerat destul de frumos si se pregateste si cu vreo 3 bobocei sa-mi demonstreze ca ma iubeste.
 

albela

Active Member
v.cristina a spus:
Hikari a spus:
Eu am primit cadou de Craciun un trandafiras pitic. In primele zile cind l-am adus acasa tot au inceput sa-i cada frunzele. Ma speriasem si eu, dar i-am tuns cam 1/3 din inaltimea pe care o aveau si in februarie erau plini de floare. Acum o spatamana i-am facut tunderea de primavara si am taiat si mai mult, am lasat doar citiva ochi pe fiecare tulpinita. Acum au frunzulite noi!

Fereastra mea la fel e orientata spre nord si il mai tin sub lumina artificiala. Il ud ca pe azalee, nu las niciodata pamintul sa se usuce.
Lastarii care ies din pamint nu sunt salbatici si nu trebuiesc inlaturati, ulterior acestia pot sa faca flori.

Aici e la a doua inflorire
angela draganoiu a spus:
am cumparat asta toamna 3 si i-am plantat in curte. cind a inceput frigul de toamna tirziu le-am pus sticle in cap, unuia insa i-a zburat sticla si am crezut ca l-am pierdut. acum 2 saptamini cind am fost acolo am vazut ca au rezistat TOTI, au lastari noi si ma astept la floricele curind.
am aflat insa ca nu ramin pitici ci vor creste. poate daca-i tund vor ramine micuti.
v.cristina a spus:
angela draganoiu a spus:
am cumparat asta toamna 3 si i-am plantat in curte. cind a inceput frigul de toamna tirziu le-am pus sticle in cap, unuia insa i-a zburat sticla si am crezut ca l-am pierdut. acum 2 saptamini cind am fost acolo am vazut ca au rezistat TOTI, au lastari noi si ma astept la floricele curind.
am aflat insa ca nu ramin pitici ci vor creste. poate daca-i tund vor ramine micuti.
ce chestie interesanta!! exact la fel am patit si eu cu piticii mei din gradina

am fost foarte surpinsa sa observ ca au trecut iarna cu bine cu toate ce la vreo 2 le-a zburat petul...ei erau cam marisori si nu am gasit un pet atat de mare asa ca i-am mai indesat dar cand a inceput vantul s-au dus :x


sincer mie imi este cam greu de crezut ca vor creste mari pt ca au un forma tdestul de mititel al florii ..oricum o sa vedem la vara :)
angela draganoiu a spus:
intr-o discutie anterioara de aici s-a spus ca ei cresc destul peste vara, ajungand cam la 70-80 cm inaltime. eu i-as vrea asa cum sint acum cind au cam 10 cm dar ................
poate daca-i tundem vor ramine mici.
v.cristina a spus:
pai 10 cm este foarte putin anul trecut trandafirii mei ajunsesera deja la 50 de cm
:) :)
cory_helen a spus:
nu am rezistat si ieri mi-am luat si eu unul grena... acum, problema mea e: pot sa-i scot si sa-i pun intr-o jardiniera? ar creste ceva mai aerisit decat in ghiveci - sunt vreo 4-5 tulpini...

eu ii pufai dimineata - cam pe toate plantele - si voi vedea rezultatul... deocamdata este in balcon pe nord, il vede si soarele - daca ii place mai mult la umbra, sa-mi spuneti sa-l mut...

sunt foarte dragalasi si as vrea sa invat despre ei... acum mai multi ani, un unchi al meu avea trandafiri baccara in balcon... marime normala, isi facuse bolta... vara era ceva superb...

mi-ar placea sa am si eu mai multe culori... o sa inmultim colectia... azi merg iar la florarie... cica dupa pamant de flori... :oops: :D :oops: :wink:
v.cristina a spus:
trandafirii radiaza in gardini dar fiind plante rezistente se adapteaza destul de bine si in ghivece...necesita putin mai multa atentie :)


asa ca multa bafta in noua colectie!!

ps! se gaseste pamant special pentru trandafiri in magazine
georgianamihai a spus:
am primit si eu de curand un trandafir pitic si mi-e tare drag de el...il tin la fereastra, zilnic ii pulberizez frunzele, l-am si scurtat sa il mai ajut si atara cam asa :
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... GhN_ph.jpg
mirela06 a spus:
Eu am trandafiri pitici pusi de acum 2 ani, direct in curte ca plante de bordura. Au facut f. multe flori,iar peste iarna unii chiar au ranas cu frunze. I-am tuns putin , anul trecut, iar acum au cam crescut. Pt la toamna,cind au terminat cu florile, ai voi scurta drastic.
Fleur a spus:
Eu nu scurtez decat putin trandafirii pitici si numai primavara.
Fleur a spus:
Acarienii si fainarea sunt principalii dusmani ai acestor trandafiri.
Pt acarieni: nisorum, omite, talstar...
mirela06 a spus:
In general, daca fainarea a afectat atit de rau, trebuie inlaturata cauza, adica tot ce este afectat . Nu stiu ce sa spun cu stropirea cu sapun, dar daca mg (Mircea) a facut ce a facut, poate asa trebuie si cu ai tai. Mai cintareste si priveste bine si apoi ia masurile , ca atare.Imi pare rau. :( Sper si altii sa-ti dea sfaturi, sau nu ai pe nimeni care mergind in oras sa treaca si la fitosanitar sa duca o frunza si sa primesti tratamentul?
v.cristina a spus:
draga cory eu cred ca este mult mai bine sa pregatesti niste leacuri babesti care sa te ajute barem sa stopezi atacul daunatorilor ca daca intarzii cu drum la fitofarmacie refacerea lor va fi mult mai anevoioasa

eu stiu ca leacurile babaesti nu au un efect imediat la fel ca al insecticidelor dar daca insiti ai sa vezi unele ameliorari

pentru fainare amesteci la 1 l de apa 10 g praf de copt si poti sa mai adaugi niste sapun lichid si zahar ...cu acest amestec ii stropesti in fiecare dimineata

daca ai de unde aduna niste urzici ar fi super -eu le prepar in 2 feluri
1. intr-o galeata pun urzici tocate, de preferat, peste care torn apa si le las la macerat vreo saptamana chiar 2 pana au un miros ingrozitor -cu zeama obtinuta ii stropesc si urzicile le pun la radacina la ingrasamant

tu cum nu prea ai timp poti opta pentru varianta 2a adica fierbi urzicile le amesteci cu sapun si ii stropesti in fiecare seara

mai exista varianata si cu tutunul din tigari: il pui la mecerat in apa peste nopate si ii stropesti si mai este si varianata cu usturoiul ...ai de unde alege

eu iti urez multa bafta!!
karmenutza a spus:
He, he! Trandafirasului chelios, tuns de mine "0", i-au aparut frunzulite noi deja! Poate ca el chiar ma iubeste :dans: Il urmaresc mai cu atentie de acum inainte, sa nu mai se umple de panze. Il mai las vreo 2 zile doar cu dus si ii mai dau cu spray o tura.
Sprayul se numeste Tratament total, de la Super Plant, cumparat din Obi, cu Cornelia. (Parca era si Corina interesata de sprayuri.)
mirela06 a spus:
Eu am avut unii si mai minusculi. Spre bucuria mea nu depasesc 50-60 cm. , dar unii chiar ma supara ca au crescut pina aproape un metru si nu dau semne ca ar ramine asa. Am fost tradata :cry: :rofl: http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/LB ... POXHTIKJXP De la cei care sunt nu numai ei mici, dar si florile si pe deasupra si foarte productivi, am luat butasi si i-am inmultit. Infloresc mereu, iar eu am grija sa tot ai curat de florile care se petrec. Interesant la ei, ca florile ramin, nu se scutura si devin parca din plastic. Chiar ai iubesc. Am cumparat, sau am primit, dar niciodata nu am mai nimerit asa ceva. Poza ai arata pe cei despre care vorbesc :)
Elf_a a spus:
unii din ei raman miniroze,am si catziva care sunt de vreo 3 ani in gradina si sunt mititei
dar n-am reushit sa-i inmultesc,anul asta vreau sa incerc prin marcotaj si nu prin butashire
asta iarna le-am pus scoartza macinata la radacina si i-am acoperit cu ierburi
acu din pacate sunt in buruiana
in we am de gand sa ma ocup de ei
melu a spus:
Sa ma laud si eu cu frumuselul meu cumparat in primavara, cred ca prin februarie. De atunci a crescut la mine, si-a dublat volumul si acum a inceput sa infloreasca zic eu o culoare mai intensa decat a avut.
Iata-l
irinabv a spus:
Eu cand am pus copacelul in gradina avea boboci, au inflorit, dar apoi s-au uscat toate frunzele. Acum are muguri noi, dar vreau sa-ti spun ca s-ar putea sa se usuce si la tine in prima faza. E drept ca la mine a fost mai frig. Bafta oricum. Si eu am piticuti in gradina si le merge bine. Am luat din Metro de la reduceri un ghiveci cu trandafirasi albi care nu aratau prea bine cu 2 lei. Am taiat partile urate, i-am pus in gradina, si acum au frunzulite multe. Nu ma astept sa infloreasca anul asta, dar tot e bine ca n-au murit. Eu la plantele mici ca sa nu calc pe ele, pun pietre in jurul lor. Arata si bine, parerea mea, si le si protejeaza.
Elf_a a spus:
ai mei .....fosti pitici acu vreo 5-6 ani au cam 1,2m si n-au mai crescut
dar florile le fac ca un trandafir obisnuit.....adica mari,astia sunt primi plantatzi
cei plantzi mai acu 4 ani sunt micutzi.....pe la 30de cm si tare firavi
ultimi cei din primavara asta) sunt ca si ai albelei...pitici pitici ....maxim 20cm...acu sa-i vedem raman trandarfiri elfesti au ba! :rofl:
AngelEyes a spus:
Primavara se tund, la fel ca cei mari.Ii tunzi cat de scurt doresti,insa e de preferat sa le lasi macar 3 noduri de unde sa porneasca mica sau....marea tufa de trandafiri pitici din acel an :rofl:

Hemlock uita-te pe spatele frunzelor sa nu aiba paianjeni foarte mici si rosii.E un daunator care prefera trandafirii pitici si provoaca ingalbenirea frunzelor si caderea lor.Eventual ai putea observa si niste panze mici de paianjen.
mirela06 a spus:
Ei, eu ai tund f. scurt si-i pregatesc de iarna. Ptimavara au o tufaaa de numai de deasa si plina de boboci :) http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/JJ ... TJEQKIAVDA http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/LB ... POXHTIKJXP
AngelEyes a spus:
Ii tunzi toamna ?? :eek: Nu ti-e teama ca vor ingheta ? Nici aia mari nu e recomandat sa se tunda toamna din acelasi motiv,d-apoi astia mai mici si mai sensibili ... Eu nu tund decat primavara trandafirii.Toamna doar ii musuroiesc.Si se fac tot tufe marisoare (50-60 cm) si pline de boboci :D
Dea a spus:
unul din trandafirii pitici, pe cat de frumos, pe atat de ciudatel, ba face flori combinate in galben si rosu sau portocaliu, ba acum ma trezesc cu o floare rosie si una galbena :D http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... NuL_ph.jpg
si aici, trandafirasi din lastari ( taiati la curatat, la sfarsitul lui aprilie) deja cu boboci http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... Lrp_ph.jpg
 

v.cristina

Active Member
sunt minunati si cat esti de baftoasa ca locuiesi intr-o zona cu clima mai blanda :cry: :cry: :cry: ...asta pt ca ma oftic
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu, Mihai :( :(
i-am cumparat in vara de la Kaufland si pe eticheta scria doar trandafiri mix
tot ce stiu despre ei e ca sunt pitici :( dar le merge super in gradina,
mai am 2 tufe cumparate in iunie/iulie si aia sunt acum de o jumatate de metru si au boboci si ei, desi temperaturile sunt atat de mici noaptea
 

v.cristina

Active Member
cand merg prin supermaket-uri si doresc sa cumpar trandafiri mi se intapla destul de des sa gasesc trandafiri fara nume :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu: chiar nu inteleg de ce !!
 
Sus