Trandafiri Miniatur

aleynad

Active Member
Moderator
ia uitati ce minunatii am primit de la al meu sot :oops: :D
nu-i asa ca sunt superbi?
sper doar sa reziste inca 2 luni pana pot sa-i pun in gradina :D
 

elenafles

Active Member
Daniela,sunt superbi trandafirii tai.Sa-ti traiasca si sa infloreasca la fel de frumos si cand ii vei planta in gradina :D
 
aleynad a spus:
ia uitati ce minunatii am primit de la al meu sot :oops: :D
nu-i asa ca sunt superbi?
sper doar sa reziste inca 2 luni pana pot sa-i pun in gradina :D
Sunt minunati!Sa-ti traiasca si sa te bucure cu florile lor frumoase! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
multumesc, fetelor!
I-am pus pe pervaz in holul de la intrarea in casa, acolo e mai racoare, in jur de 17 grade, in fiecare zi ii studiez :)
Cand stateam la apartament am mai avut vreo 2-3 ghivece cu trandafiri pitici, dar din cauza caldurii se imbolnaveau de paienjeni si-mi mureau :cry: de aceea am prins teama ca piticontii nu rezista in casa la caldura :(
Ii monitorizez pana in martie...apoi direct cu ei in gradina , langa fratii lor :)
 

Edelweiss

Active Member
Mie trandafirii imi mureau datorita unui paianjen. O panza infim de subtire daca prindeau, gata. Degeaba spalatul, insecticidul...odata atins, murea mai tarziu.
In gradina, nu ai problemele din balcon :wink:
Sa-ti traiasca si sa te bucuri mult timp de ei!
 

v.cristina

Active Member
Edelweiss a spus:
Mie trandafirii imi mureau datorita unui paianjen. O panza infim de subtire daca prindeau, gata. Degeaba spalatul, insecticidul...odata atins, murea mai tarziu.
In gradina, nu ai problemele din balcon :wink:
Sa-ti traiasca si sa te bucuri mult timp de ei!

in gradina dai de alti monstruleti care sa-ti faca praf trandafirii .... :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
depinde, Cristina :?
trandafirii mei pitici au mers de minune anul acesta in gradina, nestropiti :)
 

v.cristina

Active Member
la mine, din pacate, s-au dovedit a fi mai sensibili si , cu toate ca i-am stropit , au suferit toata vara de fainare sau o ciuperca :cry: :cry:
 

Edelweiss

Active Member
Mi-am cumparat de curand doi trandafiri pitici, acum 3 saptamani. Au inceput sa cheleasca, li se usuca frunzele si pica in mod constant. Apa au...i-am pus la racoare cum am citit, nu le merge, i-am pus in camera, iar nu le merge...nu stiu ce sa mai fac...pulverizare au caci e cam uscata atmosfera...si tot degeaba :(
 

Edelweiss

Active Member
Am verificat. Nu au nimic...se usuca frunzele si pica de parca ar fi puse la uscat intre carti. Frunzele se ruleaza si se scofalcesc, fosnesc si pica toata cracuta cu frunze, ramane numai tija cu floarea care e si ea uscata :(
 

v.cristina

Active Member
Edelweiss a spus:
Am verificat. Nu au nimic...se usuca frunzele si pica de parca ar fi puse la uscat intre carti. Frunzele se ruleaza si se scofalcesc, fosnesc si pica toata cracuta cu frunze, ramane numai tija cu floarea care e si ea uscata :(
din cauza caldurii fac asa

inceraca o camera mai racoroasa dar bine luminata , in nici un caz in apropierea unui calorifer

bafta ! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
Cristina are dreptate, Edel :D
La fel am patit si eu cu trandafirasii primiti cadou de ziua mea, in cateva zile s-au uscat toate frunzele de la baza, apoi si bobocii :(
Acum insa i-am curatat si vad ca s-au stabilizat, ba chiar au inceput sa lastareasca :)
 

melimeli

Active Member
cand se mai incalzeste si nu mai anunta grade minus parerea mea este sa ii pui afara in pamant :D pana la urma sunt plante de exterior :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
stiu, Melimeli, pai tocmai asta astept sa se incalzeasca :)
ca mai am inca 7 piticonti plantati anul trecut in gradina si le merge de minune :D
 

melimeli

Active Member
:* :hug: eu nu am luat asa iarna niciodata sa ii tin in casa :D din martie incolo cam orice plantuta iei poti sa o pui direct afara :wink:
 
Sus