Trandafiri Massad - Guillot

geodezia

Well-Known Member
ce imi place culoarea florii e mai intensa decit la summer song
de asta il admir de cite ori merg la gradina imi e tare drag
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Asa este! Are o culoare deosebita. Stie sa atraga toate privirile atunci cand este inflorit. Si mie imi place mult!
 

Teodora

Member
Buna seara! Am si eu o problema. Unii dintre trandafirii mei sufera de rugina, adica li se pateaza frunzele pana se ingalbenesc de tot si cad. Am fost c-o frunza la farmacia fitosanitara si s-a concluzionat ca sufera de rugina. I-am stropit cu Dithane de doua ori la interval de o saptamana, insa mie nu mi se pare nicio imbunatatire. Dimpotriva, as zice. frunzele se ingalbenesc si pica pe rand, in curand o sa raman doar cu tulpinile goale. Abia mai fac lastari unii dintre ei. Daca chelesc de tot de frunze, ce sanse mai au trandafirii mei?? Ce trebuie facut in situatia data, de stropit mi-e frica s-o mai fac. Cei din ghivecele de afara, s-au ingalbenit de tot dupa ce-am stropit a doua oara. Cred ca sunt pe cale sa moara...
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Din pacate gradinile noastre sunt an de an parca tot mai virulent atacate de boli si daunatori. In ce priveste trandafirii eu stropesc preventiv. Adica odata aparuta boala e greu de tratat. Fungicidele nu fac minuni. Ce e afectat (frunze, ramuri ...) nu-si mai revine. Parerea mea ca trebuie curatate toate partile bolnave. Iar de stropit cred ca trebuie combinat un fungicid de contact cu unul sistemic si un insecticid, ex Dithane + Topsin + Mospilan. In rest rabdare si speranta. La mine an de an cu toata stropeala mea am patare neagra, fainare, viespe croitor, afide si saracii trandafiri afectati arata jalnic dar in final isi revin. Eventual mai moare cate unul, dar asta e viata!
 

magda#

New Member
Buna ziua,
Ma numesc Magda si m-am inregistrat pe acest forum pentru ca am nevoie de ajutor. Acum trei ani am inceput amenajarea unei gradini ( micuta dar mi-as dori-o plina de flori toata vara). Mi-am cumparat trandafiri frumosi.. Si este al treilea an când la finalul verii ma simt ca Morticia din familia Adams si admir niste bete, fara frunze, cu maciulii arse de soare in varf .
Si mie nu-mi convine si trebuie sa fac schimbari. Asa ca adresez întrebarea mea tuturor gradinarilor priceputi de pe acest forum- Minunatul trandafir Emilian Guillot se arde daca sta cu soarele in cap 8 ore pe zi, in iulie, la 40grade? Si in aceste conditii isi va pierde el toate frunzele din dotare? Si daca suntem la acest capitol, desi off-topic, despre trandafirul Ascot ce puteti sa-mi spuneti?
Va multumesc frumos si astept cu nerabdare raspunsul dvs
Magda
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Nici o planta (ma refer la plantele din gradinile noastre - clima noastra) nu cred ca este "fericita" in perioadele de arsita ale verii daca este amplasata in plin soare toata ziua. De altfel trandafirii au un boom in mai-iunie si perioade mai bune cand vremea e OK. La canicula sufera si ei. Florile sunt mai mici sau se scutura repede. Sigur mai sunt si exceptii (de exemplu Red Leonardo da Vinci sau Easy Does It - la mine nu stiu ce e umbra si infloresc continuu fara probleme). In astfel de perioade trebuie udati cu regularitate. Caderea frunzelor insa tine, zic eu, de boli si daunatori, si este clar ca trebuie preventiv cateva stropiri pe an (chiar si fertilizari). La mine de exemplu Emilien Guillot este in plin soare toata ziua. Cum ziceam poate face flori mai mici sau care nu tin mult in perioadele de canicula, dar in rest no problem.
 

magda#

New Member
inteleg foarte bine asta. Jubilee Celebration de ex. are florile de cm si decolorate, si se scutura dupa 1-2 zile dar nu se ard. Pe el il iubesc. Ma doare cel mai tare când MW nici nu reuseste sa-si deschida amarata aia de floare . Cat despre frunze mai tine si de cat de bolnaviciosi sunt de aceea intreb cum se comporta in perioadele stresante.
Din ce-am mai citit pe forum am ramas cu impresia ca ai si Ascot. El cum este ?
Cat despre Red Leonardo comparativ cu Munteed Wood cum este culoarea? Dark red de pe HMF poate insemna o plaja mare de nuante
Multumesc
:)
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Red Leonardo da Vinci : https://mirceaspc.sunphoto.ro/Leonardo_da_Vinci_Red/pagina4 . Nu ma pricep atat de bine la culori. Munstead Wood e un pic cameleonic si cred ca in unele momente seamana. Dar doar atat. Leonardo Red are floarea mai mica, dureaza nu mult, foarte mult, infloreste in continuu in buchete pe o tufa foarte compacta si sanatoasa. Cel putin asa e la mine. Si am vreo 3. Din punctul meu de vedere e un campion.
Ascot nu stiu ce sa zic. Il am de 3 ani si l-am mutat de tot atatea ori (nu din vina lui). Mi se pare Ok (imi place forma florii) - nu am avut probleme cu el. Dar nu e o vedeta. Nu la mine in gradina.
Si da! Unele soiuri sunt cam prea bolnavicioase sau foarte sensibile la soare. Fiecare cu personalitatea lui. De aia tot mai mutam si schimbam an de an.
 

magda#

New Member
wow, atatea flori in iulie?!wow. Nu-mi vine sa cred. In ce tara locuiesti?:)

deci se poate. Stiam eu ca se poate...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Conteaza mult zona in care locuiesti si conditiile climatice - vara e mai secetoasa in S sau SE si trandafirii sufera tare.
Pe langa cei mentionati de Mircea, cred ca Scepter dÍsle mai poate fi un exemplu de trandafir foarte infloritor (si mai sunt cativa). Dar nu majoritatea, as zice eu. Ci mai degraba exceptiile :).
Daca n-au frunze, trebuie sa fie de la patare neagra asa ca stropeste cu un fungicid.
 

magda#

New Member
Da, probabil ca trebuie sa deprind si arta stropitului.:). Si acum, din respect pt trandafirii Guillot ma mut cu comentariile pe la celelalte topicuri. Va multumesc frumos pt raspunsuri
 
Sus