trandafiri iulia

lucia2002

Active Member
Foarte frumosi!
Unde stai in Braila? La toamna vin la o cafea cu o foarfeca de gradina indesata in geanta.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte multi, Iulia, inseamna ca ai o tona de tradafiri, felicitari!!
Primul pare sa fie un englezesc, cum il cheama?? E foarte delicata nuanta de roz...
 

IULIA

Active Member
o tona?mi-as dori, dar nu am atita loc....
am 2 locatii, din aceasta cauza pot sa spun ca am ceva trandafiri. oricind doriti, ce poftiti, va pot ajuta cu ceva?
 

IULIA

Active Member
Gradinica, e un austin, dar numele.....o sa ti-l zic dupa-amiaza. sint plecata acum. mai am inca eticheta pe el...o sa ti-l notez aici.
 

IULIA

Active Member
l-am achizitionat toamna trecuta de la baumax ploiesti, este de 1,2-1,5 metri inaltime, avea puse 3-4 betze de sustinere, asa l-am si plantat si rezultatul, recunosc, imi place si mie.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos, frumos....eu cum n-oi fi vazut ca aveau englezesti la Baumax in Ploiesti???
 

IULIA

Active Member
habar nu am. eu vin des, cam la 2-3 saptamini. si recunosc cinstit, erau si la reduceri. in spate de tot, am luat vreo 4-5. asta infloreste vad, primul. mai fotografiez azi 2, cred ca infloresc, unul e tot roz, are o alta locatie si unul galben. acelasi tip, 1,2-1,5 metri, pe betze....
si am mai luat si vreo 3-4 pomisori in toamna...s-au dus. e f aprovizionat ala de la ploiesti, eu nu stiu cum de nu ai gasit. ma termina nervos cind ajung vara acolo si astept toamna sa vad daca ramine ceva!
cu banii din vara, imi cumpar 4 toamna. :D
 

IULIA

Active Member
stateau bine si cei de la romstal, s-au terminat si aia. am luat de acolo niste pitici acoperitori, sint minunati. englezesti aveau.....dar preturi cit china....
am luat unul mov..cu mijloc galben....blue...nu mai stiu cum....
a inflorit si el, poze azi. e multifloral, cu buchetele. visez la el de vreo 7-8 ani, e la gradina botanica din galati si mor dupa el in fiecare an. iote ca acu il am. :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Foarte frumosi, Iulia. Felicitari!
Cel de la Romstal e Rapsody in Blue. Adusesera si la Bucuresti, aveau etichetele cu Romstal Ploiesti pe ghivece. Dar pretul exagerat... 70lei/ghiveciul. Mi-ar fi facut o reducere la 40 lei, fiind client mai vechi, insa tot mi s-a parut mult. Poate o sa-l in toamna de la Coral.
 

IULIA

Active Member
Gradinica, se numeste winchester cathedrale.
asemanator, dar nu la fel de creponat este si harmony. putin mai roze.
Da Elena, asta este, rapsody in blue.
nu stiu cum se cheama cel galbui pal, cu buchetele. este molnar oricum. mai am unul pe roz, asemanator, infloreste ultimul.
si mai am....dar multi pusi in toamna trecuta, de la coral, nu stiu daca vor face flori toti.
miine ii astept pe primii mini din gradina. s-au comportat deosebit, au fost primii dati, fara pierderi(fiind acoperiti total de zapada).
 

IULIA

Active Member
Lucia, la ce aveti voi in gradina botanica....
te astept oricum, nu stau f departe de intrarea dinspre galati(adica curtea).
Daca vrei sa ne intilnim pentru impresii si forfecaturi, peste 2 saptamini sper sa vin la gradina botanica.
 

lucia2002

Active Member
IULIA a spus:
nu stiu cum se cheama cel galbui pal, cu buchetele. este molnar oricum. mai am unul pe roz, asemanator, infloreste ultimul.
si mai am....dar multi pusi in toamna trecuta, de la coral, nu stiu daca vor face flori toti.
miine ii astept pe primii mini din gradina. s-au comportat deosebit, au fost primii dati, fara pierderi(fiind acoperiti total de zapada).
Cu ceva vreme in urma am tot cautat prin Dedeman Braila, trandafirii de la Molnar . Chiar mi-am luat doi Little Granada, care vara asta vor inflori, asta fiindca de fapt nu gasisem ceea ce cautam si ca sa nu ma intorc acasa cu mana goala, i-am agatat pe astia doi.
 

lucia2002

Active Member
IULIA a spus:
Lucia, la ce aveti voi in gradina botanica....
te astept oricum, nu stau f departe de intrarea dinspre galati(adica curtea).
Daca vrei sa ne intilnim pentru impresii si forfecaturi, peste 2 saptamini sper sa vin la gradina botanica.
Atunci, te astept, la Galati peste doua saptamani, sper sa-ti fiu un ghid de nadejde, fiindca Gradina Botanica imi este foarte familiara. Pana la cafeaua ta din toamna, te invit eu la o inghetata .
 

IULIA

Active Member
sigur. acolo linga parcul de distractii inghetata?
si eu o cunosc destul de bine. aleea de bolti e MINUNATA.
dar ala mov, ala moviu, ala movulet, nu e rapsody in blue.....e altceva batut....
nuu, anul asta nu ma mai las usor batuta de el! :D
si edenul cu waterplatte ma infioara de fiecare data cind ii vad!
 

lucia2002

Active Member
IULIA a spus:
sigur. acolo linga parcul de distractii inghetata?
si eu o cunosc destul de bine. aleea de bolti e MINUNATA.
Intrarea dinspre parc ma aranjeaza de minune, desi pentru musafiri de preferat este accesul de pe Faleza Dunarii. Si eu sunt curioasa sa vad agatatorii din Gradina Botanica. Cred ca acum doua saptamani am fost sa vad expozitia de lalele si toti agatatorii erau taiati, cum nu-mi amintesc sa-i fi vazut in anii trecuti, semn ca iarna grea nu a iertat pe nimeni.
 
Sus