Trandafiri istorici

Rose

Active Member
Anna, are o nuanta divina! Incep sa fac o pasiune pt nuantele purpurii si grena! ;-)
 

gabrielais

Active Member
eu abia il astept anul acesta...dupa ce Claude m-a dezumflat si mi-a zis ca nu e el...dupa ce mi-am spart ochelarii holbandu-ma la poze pe hmf fara sa ma pot lamuri...dupa ce i-am cautat scuze ca a fost primul an si poate nu s-a dezvoltat corespunzator, acum gata! daca nu e ce trebuie la maritat cu el :rofl:
 
gabrielais a spus:
eu abia il astept anul acesta...dupa ce Claude m-a dezumflat si mi-a zis ca nu e el...dupa ce mi-am spart ochelarii holbandu-ma la poze pe hmf fara sa ma pot lamuri...dupa ce i-am cautat scuze ca a fost primul an si poate nu s-a dezvoltat corespunzator, acum gata! daca nu e ce trebuie la maritat cu el :rofl:
Gabriela , mai bine il insori :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Trandafirii plantati in toamna au inceput sa faca floricele, cu toate ca sunt cam amarti. Primavara calduroasa i-a dat peste cap, insa, incet-incet prin puteri.


Gipsy Boy


Cardinal de Richelieu
 

Fantin Latour


Mme Plantier


Rosa foetida Persiana (Doina :hug: )
 

bradut

Well-Known Member
Plantati in toamna, si totusi fac floricele:

Rosa gallica Versicolor


Souvenir de la Malmaison


Fantin Latour
 

carla

Active Member
Eu cred ca sunt defecta, intotdeauna cei mai frumosi mi se par aia pe care nu-i am :rofl:
In cazul asta Fantin Latour, e perfectiunea intruchipata :visator:
 

bradut

Well-Known Member
Multumesc, Maxie.

Carla, sa stii ca Fantin Latour este :visator: ! Mi-e tare drag si mie. Daca-l am eu, ai sa-l ai si tu. Numai sa mai creasca oleaca. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
carla a spus:
Eu cred ca sunt defecta, intotdeauna cei mai frumosi mi se par aia pe care nu-i am :rofl:
:tavalit: :tavalit: Am crezut ca sunt singura

bradut sa stii ca Malmaisonul e normal sa infloreasca in primul an de la plantare pentru ca e remontant :D Anul acesta am avut si eu norocul, prima data, sa am cate o floare la unii cu o singura inflorire, ceea ce se intampla destul de rar la ei, pentru ca nu se prea nimeresc muguri florali spre baza lastarului
 

bradut

Well-Known Member
In fiecare toamna, obisnuiesc sa le pun trandafirilor gunoi de grajd. Sa le pun si trandafirilor vechi?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai da, de ce sa nu le pui, crezi ca lor nu le place papica buna? :) La mine asta e ingrasarea principala, primavara cand dezmusuroiesc amestec mranita cu pamantul de la baza trandafirilor. Pe urma, peste vara, daca pot le dau o tura de apa cu gainat dupa prima inflorire, daca nu, nu, se descurca ;-) Poti sa le pui vara si material vegetal zvantat ca mulch, si aia se pune ca ingrasamant, pana la urma, daca ne gandim la toti trandafirii vechi de prin cimitire pe care nu-i ingrasa nimeni si o duc minunat, doar cu frunzele care cad din copaci, etc, eu zic ca se descurca si ai nostri
 

bradut

Well-Known Member
Nu stiu pe unde am citit, dar mi-a ramas in cap, faptul ca trandafirilor vechi nu le place sa fie ingrasati (cu exceptia unora: bourbon, hybrid perpetual... ).
 

gabrielais

Active Member
La mine nu s-au plans... :rofl: din contra, in anii cand nu am avut balegar si am pus granule din magazin s-au aratat dezamagiti :)
 
Sus