Trandafiri istorici

Dea

Active Member
In dorinta mea de a identifica un trandafir, obtinut din butsaul luat de la un trandafir din gradina bunicilor ( trandafiri plantati in anii '70 ) si care, spre surprinderea mea, si in ziua de azi continua sa infloreasca, am gasit pe net, prin diverse surse, asa-numitii trandafiri istorici.
M-am gandit ca o sa va faca placere sa ii vedeti. Unii dintre ei, m-au incantat enorm.

Trandafiri Grootendorst ( 1918 )


Cardinal de Richelieu ( 1840 )


Tuscany Superb ( inainte de 1837 )


Rosa Mundi ( inainte de 1585 )


Camaieux ( 1826 )



Fulgens ( 1829 )


Baron Girod de l'Ain ( 1897 )


Viridiflora rose ( inainte de 1856 )


Si mai sunt :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Toti sunt de vis......... :visator: dar eu cu
Camaieux si cardinalul.Tare frumosi sunt :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu il am pe Richelieu din primavara, dar n-a binevoit sa infloreasca anul asta! Da-l iert, ca a trecut prin multe peripetii pana a ajuns la mine! Da' la anu', daca face fitze, il marit, vi-l dau voua :mrgreen:
 

Dea

Active Member
Claude, sa speram ca nu va face fite la anu :D . Daca te va bucura cu flori si se va dezvolta bine, poate avem sansa la niste butasi!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dea a spus:
. Daca te va bucura cu flori si se va dezvolta bine, poate avem sansa la niste butasi!
Sigur ca aveti sanse :D De crescut a crescut bine, asa ca si eu sper ca nu va fi asa capsoman sa faca flori :mrgreen:
 

Dea

Active Member
:D atunci, draga Claude, te pot ruga sa ma treci pe o eventuala viitoare lista?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bine draga mea, va ca esti prevazatoare, te asiguri din timp! :) Asa sa fie, esti cap de lista! :rofl:
 

Dea

Active Member
Iti multumesc din suflet Claude! Sper ca nu am creat senzatia de o usoara insistenta sau mai rau, nesimtire. Insa, cu adevarat este un trandafir minunat, cel putin din poze.
Toti trandafirii sunt superbi, trandafirul in sine, ca si planta, simbol, legenda etc. atrage nu doar prin frumusete, ci si prin povestea pe care o are de spus, acolo unde este adus, acolo unde creste.
Mi-asi dori sa reusim sa regasim prin gradinile noastre si soiuri de trandafiri vechi. :D Cu siguranta, vor avea o poveste de spus.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Stai linistita Dea, nu ai fost deloc insistenta! Si eu sunt la fel cand e vorba de trandafiri, e un impuls irezistibil si, ca si tine, imi doresc in gradina cat mai multi trandafiri vechi, mi se par minunati
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Antipatico :evil: Pe cand incercam sa stau linistita si sa nu mai belesc ochii pe la furnizori :mrgreen: :rofl:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Souv du dr Jamain


din pacate am putine poze cu el pt e in primul an ,si majoritatea pozelor l-am pierdut prin webshots :roll:
 

Dea

Active Member
Absolut superb acest trandafir!!! Felicitari pentru o asemenea achizitie si sa te bucuri de el si de florile lui! :clap: Din ce am citit, este un trandafir ce poate atinge o inaltime de pana la 3 m, destul de viguros, iar nuanta florilor este intensa, de-altfel se si vede din pozele tale! Un mov-grena incredibil!!!
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Dea ' da poate sa creasca destul de mare dar ii si trebuie timp ...asa ca astept cuminte :D
in primul an cam asa a fost tufa ,destul de frumoasa si echilibrata ,zic eu ...acum sa vad in primavara cum evolueaza.......
florile cand se deschid sunt grena inchis ,iar dupa cateva zile se transforma in mov ,si e super parfumat . :indragostit:
 

Dea

Active Member
Tufa, pentru primul an, arata impecabil si foarte bine dezvoltata! Cu sguranta si in primavara vei constata cu placere ca a trecut cu bine peste iarna si ca isi continua cresterea, iar florile vor fi pe masura! Sunt, totusi, printre cei mai rezistenti trandafiri, datorita perioadei in care au fost obtinuti!! Ma bucur ca ai o asemenea bijuterie in gradina ta!
 
Sus