Trandafiri in ghiveci

bebe Iris

Active Member
v.cristina a spus:
am vazut, la david austin pe site , ca exista cateva specii de trandafiri care se adapteaza mult mai bine conditiilor din ghivecele mari

cativa trandafirii recomandati de acestia sunt :
Anne Boleyn http://www.davidaustinroses.com/enlargements/e3608.jpg
Benjamin Britten http://www.davidaustinroses.com/enlargements/e3939.jpg
Grace http://www.davidaustinroses.com/enlargements/e3942.jpg
Munstead Wood http://www.davidaustinroses.com/enlargements/e4922.jpg
Ultimii doi parca sunt dalii. Foarte, foarte frumosi!!!
 

Zsozso

New Member
Am si eu o mare dilema. Am rasfoit forumul si nu am gasit raspuns la dilema mea.
Imi plac foarte mult trandafiri, Incerc sa pun cateva plante in ghiveci , trandafiri curgatori, intrebarea mea este cat de mare trebuie sa fie acest vas pentru trandafiri.

Are cineva experienta in capsuni everbearing la bloc?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ghiveciul pentru trandafiri trebuie sa aiba o adancime de minim 40 cm.

Cu capsunii...nu cunosc varietatea de care vorbesti, tatal meu are cativa capsuni intr-o jardiniera pe care a tinut-o toata iarna in camera, pe pervaz, o tufa a facut 2 fructe prin februarie, iar alta are acum un fruct aproape copt
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafiri

Roxana, trandafirul tau pare sa fie Fairy - stiu ca si Gabiuta are unul sau doi in ghiveci. Iarna ghiveciul tau ramane afara?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafiri

Eu am mai multi in ghiveci,si da,raman afara intr-o zona mai ferita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafiri

Eu le bag in casa doar ca sa nu se sparga cind e ger mare .Nu din alte motive.Dar cind nu o sa mai putem sa le caram .... :gandit: vom vedea...
 

roxanasoare

Member
Re: Trandafiri

Da, e Fairy trandafirasul, e atat de gingas in ghiveci. Parca e mai bine pus in evidenta asa. Ieri am mai plantat doi urcatori in ghivece. In gradina nu mai am loc, iar pe cei din ghiveci vreau sa ii pun pe langa casa, sa fac un fel de gradina din ghivece lipita de casa. :dans:
 

v.cristina

Active Member
Re: Trandafiri

Cu ceva ani in urma am avut si eu in ghiveci dar am observat ca nu erau la fel de frumosi si vigurosi ca cei din gradina, erau chiar firavi rau . Mustrata de constiinta ca ii chinui in ghivece i-am mutat. Acum parca imi pare rau poate ca doar mi se paruse mie :nu stiu:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Re: Trandafiri

Eu am cred va vreo 12 ghivece cu trandafiri,cativa de 2-3 ani restul de anul asta.Arata splendid ,mai ales ca pe linga cei aveau spatiu,am pus si alte plante.De ex. intr-un ghiveci mare de ceramica am un trandafir Fairy,2 maci pitici,in iris cu frunza variegata si cateva fire de lathyrus.Sa inceapa sa infloresca si le fac poze.
 

roxanasoare

Member
Re: Trandafiri

Poate ajuta pe cineva experienta mea. Vara trecuta, am pus o multime de ghivece cu trandafiri, flori, lalele. Ghivecele fiind din ceramica, au crapat ingrozitor la primul inghet. Din fericire plantele au supravietuit pentru ca le-am pus repede sub o acoperitoare, invelite si legate bine in folii, pungi, saci ( in ghivecele crapate). In primavara, am cumparat ghivece din material compozit rezistent la inghet si le-am mutat pe toate.
Anul asta trandafirul Fairy a fost foarte lenes. Florile albicioase, putine, se ofileau repede. I-am pus si fertilizant, dar degeaba.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
In general poti planta in ghiveci orice trandafir care nu depaseste 1-1,2m in inaltime si care are rezistenta mai mare la inghet (zona maxim 5, eventual si zona 6 - daca sunt protejati iarna). Se planteaza in ghivece mari, cu diametru aprox. de 40 cm, neaparat cu punctul de altoire la 5 cm sub nivelul solului.
 
Multumesc mult ! Poate imi voi planta si eu niste trandafirii ! O singura intrebare mai am : in ce perioada pot planta trandafirii ?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Trandafirii cu radacina nuda se pot planta din octombrie pana in aprilie. Trandafirii la givechi se pot planta inclusiv peste vara, cu conditia sa nu le fie deranjate radacinile.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Azi am verificat trandafirii pe care ii aveam in ghivece pe terasa la bloc. Surprinzator, acestia se prezinta excelent, spre deosebire de cei din gradina.
Toti au avut ghivecele infasurate in folie de plasitic cu ceva perne de aer prin ea. Majoritatea i-am invelit cu totul in folie verde de protectie speciala pentru plante. Acestia nu au deloc varfuri negre sau uscate. Mugurii sunt deja transformati in frunze sub folie.

Banksiae Lutea l-am avut infasurat cu un strat gros de fibra de cocos. Deasupra, sac de yuta. Acesta are tijele complet negre, la baza pare sa mai fie ceva verde, dar nu l-am desfacut sa-l vad cu atentie. E clar ca Banksiae Lutea e pt zona 7, totusi nu ma pot opri sa nu remarc ca folia de protectie, desi pare mult mai subtire, a facut treaba mult mai buna decat fibra de cocos.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Asa se prezinta trandafirii din ghiveci, care au beneficiat de protectie pentru iarna. Pun toate pozele pt documentare (la anul :) )


Banksiae Lutea:


Si ceilalti aflati sub protectie verde. Unele ghivece mari nu au fost invelite si in folie.

 
Ultima editare:

andreya

Member
ce as pune si eu cativa trandafiri in ghivece...dar imi e frica sa nu-i pierd iarna, cu tot cu protectie :oops:. Visez la un balcon cu trandafirasi si clematite. Anul trecut am avut cateva clematite care se pretau la ghiveci si am zis ca vor " locui" pe balcon. Nu au stat decat cateva zile...si pe urma le-am mutat in gradina. Mi-am cumparat o data cativa trandafirasi mini, no name...la fel, sa stea pe balcon. Si ei au ajuns in gradina. Cred ca sufar de "iarnogerofobie" :D
 
Sus