Trandafiri in ghiveci

George

Member
Sfat pentru posesorii de trandafiri pitici

Cornelia Trimis: Lun Apr 25, 2005 9:24 am Titlul subiectului: Sfat pentru posesorii de trandafiri pitici
Atunci cand cumparati trandafiri la ghiveci, verificati neaparat daca radacinile sunt grupate la baza ghiveciului (scoateti planta cu colet cu tot, cu grija). Daca da, chiar daca planta este inflorita, schimbat-i ghiveciul cu unul mai mare. Atentie la pamantul folosit in completare: el trebuie pus la baza noului ghiveci, pe lateral pe langa coletul initial dar si deasupra. Dupa ce planta s-a adaptat la noul spatiu, aplicati-i ingrasamant.

De curand m-am lamurit de ce trandafirul meu a pierdut toti bobocii. Radacinile nu mai aveau unde sa creasca, desi nu iesisera prin gaurile de scurgere. Pamantul se usca rapid pentru ca nu avea nici un pic de humus in compozitie.

Asa ca aveti grija ...
Bafta.
 

George

Member
Sfat pentru posesorii de trandafiri pitici

mflorian Trimis: Lun Apr 25, 2005 9:33 am
Pai, regula generala ar fi ca intotdeauna, dupa cumparare, sa se faca o trecere intr-un vas mai mare si o completare cu pamint. Producatorii pregatesc plantele pentru transport in cel mai mic ghiveci in care incape planta si folosesc doar turba deoarece este foarte usoara (pretul transportului este functie de volum si greutate). Pe linga faptul ca planta este inghesuita, turba nu are substante nutritive. Ah, da: este tot in interesul producatorului ca planta sa moara la o luna-doua dupa cumparare, ca sa aiba vinzari.
 

George

Member
Sfat pentru posesorii de trandafiri pitici

Cornelia Trimis: Lun Apr 25, 2005 9:39 am
Evident!

Dar mai e o regula: nu se schimba ghiveciul si pamantul cat timp planta este inflorita (si de obicei plantele se cumpara inflorite). Se pare ca in cazul trandafirului se poate trece in regim de urgenta: schimbare imediata a ghiveciului & pamantului.
 

George

Member
Sfat pentru posesorii de trandafiri pitici

mflorian Trimis: Joi Mai 05, 2005 1:43 pm
Desi are doar tangential legatura cu trandafirii pitici, plasez aici problema mea.
Fiica-mea are un trandafir pitic pe care il cocoloseste cu entuziasm. Problema e ca respectivul trandafir sta pe pervaz si geamul este orientat catre vest. Asa ca trandafirasul primeste doar vreo ora-doua de soare, la apus. I-am spus ca nu are nici o sansa cu el si ca cel mai bine este sa il plantam in gradina. Atunci ea mi-a propus un tirg: sa-i cumpar alta planta care sa infloreasca in conditiile date si ea imi cedeaza trandafirul. Asa ca problema s-a mutat la mine: ce planta, care sa treaca criteriile de mai jos imi recomandati?
-sa nu aiba gabarit mare, ca sa poata fi tinuta pe pervaz, vara la exterior si iarna la interior;
-sa aiba flori frumoase;
-sa nu necesite ingrijire speciala;
-sa se dezvolte in lumina destul de putina oferita de pervazul unei ferestre orientate spre vest.
(oare chiar exista o asemenea planta?)
 

George

Member
Sfat pentru posesorii de trandafiri pitici

Simina Trimis: Sam Mai 28, 2005 1:58 pm
Si eu am de 2 zile un trandafir pitic:

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... FoM_ph.jpg

Nu am nici cea mai mica idee despre modul de ingrijire. In primul rand trebuie sa-i gasesc un loc potrivit. Cum ii place, mai la soare, mai la umbra? Am un balcon orientat spre sud si unul spre vest.
Deci la mine ar beneficia din plin de soare mai toata ziua.
Apoi, primul pas, ar fi sa-l mut intr-un ghiveci mai mare.
Ce altceva ar mai trebui sa stiu cu privire la trandafirii de ghiveci? N-am avut niciodata pana acum si nu as vrea sa se usuce, fara sa-mi dau seama de ce.
Multumesc!
 

George

Member
Cornelia Trimis: Mar Mai 31, 2005 11:10 am
Citeste textul asta:

http://www.egradini.ro/plante/trandafir ... hiveci.htm

Muta-l intr-un ghiveci mai mare (cu pamant bun / atentie la drenaj) si amplaseaza-l in acel balcon unde poate avea cateva ore de soare direct dimineata. Cam de 2 ori pe saptamana stropeste-l pe frunze cu apa dedurizata. Sa nu lasi niciodata sa se usuce pamantul pentru ca va incepe sa piarda frunze si boboci dar nici sa balteasca apa.

Sa verifici bine frunzele si tulpinile asa incat daca apar mucegaiuri sau fainare ... sa poti lua masuri imediate.

Atentie la aerisire: cat mai mult aer proaspat.
 

George

Member
Simina Trimis: Mar Mai 31, 2005 6:39 pm
Poate asta e secretul pe care nu-l stiam. L-am amplasat intr-un balcon inchis, orientat spre sud si azi am constatat ca boboceii care erau gata sa infloreasca s-au ingalbenit si au cazut.
Am sa-l duc pe celalalt balcon, orientat spre vest, dar acela e deschis si il bate aerul mai bine.
Am sa-l mut intr-un ghiveci mai mare, ca cel de la florarie e mitittel.
 

George

Member
sorina Trimis: Lun Mai 01, 2006 5:22 pm
Vad ca si trandafirasiimei pitici , din 3 la numar 2 au mai facu cite o floare dupa ce i-am ajustat crengutele vestede sau moi (dupa ce lam adus din florarie ) si frunzele s-au patat si decolorat si sunt lipicioase , l-am stropit cu Mopsilan , ca altceva nu aveam si i-am mutat pe balconul cu expinere la soare . Este bine asa
http://i47.photobucket.com/albums/f173/ ... CT0882.jpg
Cei care aveti experienta , spuneti-mi sunt pretentiosi "mititeii" astia Am uitat sa spun ca le-am si schimbat ghiveciul cu unul mai marisor , am completat cu pamint , si se adaug ingrasanimt pentru plante cu flori .
Un ghiveci pare de tot uscat deaspra ( radacinile pareau OK) ce sa fac cu el
_________________
Viata fara flori si prieteni ar avea doar doua culori alb si negru. Ce minunat este rosul!
 

George

Member
myosotis Trimis: Lun Mai 01, 2006 11:06 pm
Lasa-i afara. In apartament de obicei fac paianjeni pe care ii observi abia cand e prea tarziu. Daca le-ai pus pamant proaspat nu pune ingrasamant prea curand.
 

George

Member
Angela06 Trimis: Mar Mai 02, 2006 9:23 am
Trandafirii de ghiveci sunt foarte predispusi sa faca paianjenul rosu, trebuie stropic din cind in cind cu apa, daca are frunzele galbui este din cauza că nu au fost aclimatizate, fiind luate din florărie au stat numai inăuntru, iar cind le-ai dus acasa le-ai scimbat pamintul in loc sa-i lasi sa se acomodeze cu noua locatie.
Nu este o planta pretentioasa dupa ce te obisnuiesti cu ea. Ai mei unul a inflorit iar altul abia acum ii dau frunzele pt ca a fost atacat de paianjenul rosu.
Mult succes.
 

George

Member
Aprilia Trimis: Mar Mai 02, 2006 12:25 pm
Eu am 3 (de vreo 1 luna 1/2) si toti o duc f. bine
i-am transplantat imediat ce i-am cumparat, iar ingrasamint (vitaflora 3) le-am pus de-abia saptamina trecuta
stau in casa pe pervaz S-SV, nu deschid geamul niciodata, ca sa nu stea in curent
ii ud zilnic, prin farfurie (cam cite 2 farfurii) si uneori si pe sus, ca sa mai umezesc pamintul
la unul dintre ei: bobocii (intredeschisi) cu care l-am cumparat s-au uscat si au cazut, i-am taiat si acum au aparut altii noi, care deja s-au deschis
ceilalti au evoluat asemanator: bobocii s-au deschis, unii s-au uscat mai repede, altii mai greu, i-am taiat si au aparut boboci noi
frunze au cazut f. putine (s-au uscat), iar unele dintre ramurelele noi aparute sunt cam desirate, probabil ca peste un timp trebuie tunsi putin, ca sa-si pastreze aspectul de tufa.
cred ca ar fi bine sa separi trandafirasul bolnav de celelalte plante si sa-l tratezi (aici nu ma pricep); dar i-ai mai verificat radacinile? poate l-ai udat prea mult? poate c-ar fi bine sa mai tai din frunzele bolnave?
nu stiu, o sa ma mai gindesc..
 

sabina

New Member
Si eu am cumparat la un moment dat 2 trandafiri pitici....primului i s-au albit frunzele pe rand, au picat si...am ramas fara el. Dupa ceva vreme, am mai luat unul, in paralel cu un bonsai de ulm...desi le-am acordat ingrijire ca la carte si desi erau in apartament (era iarna), au facut niste purici negri si mi s-au topit amandoi...chiar nu stiu cu ce am gresit...ma puteti ajuta? PS: pentru purici le-am administrat un insecticid din solutie slaba de sapun...oare a daunat si asta?

Ah, da, si in legatura cu ce se discuta mai sus, cand trebuie schimbat ghiveciul sau pus ingrasamant - eu stiu ca e bine, atat la trandafiri, cat si la toate celelalte plante, sa nu se puna ingrasamant imediat ce s-a plantat, pentru ca ingrasamintele, mai ales cele chimice, ard radacinile.
 

attila

Member
Draga Sabina


La Trandafiri pitici sa stii ca nu prea place caldura si si aerul uscat mai ales ca si lai udat bine probail .
De obicei eu si acum tin afara in ghiveci si cand deja scade sub 0 grade o bag la loc unde daca este posibil sa nu fie mai mult de 5-6 grade dar lumina din belsug si daca vrei sa ai trandafiri in februarie marti muti la loc mai calduros dar tot lumina multa.
Cu daunatori si eu ma chinui :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Despre bonsai gasesti date aici:
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=603

In cazul trandafirului te poti confrunta cu 2 probleme:
- fainarea favorizata de spatii calde si uscate (precum camerele de locuit)
- paianjenul rosu care are o "slabiciune" pentru trandafiri, printre altele

In primul caz trebuie administrat un fungicid: Topsin, Dithane, etc. In al doilea caz trebuit stropit cu Mitac. Daca vrei sa le mearga bine la trandafirii pitici trebuie sa-i tii intr-un spatiu racoros, in jur de 10 grade, dar se poate si mai putin. Sa-i stropesti regulat cu apa - asta le stimuleaza cresterea si formarea de noi boboci. Si cum vezi un semn ca ceva nu e in regula sa indepartezi partea afectata si sa ataci cu substanta potrivita. In orice caz, e foarte greu cu trandafirii. Au nevoie de ingrijiri constante. Cum i-ai scapat putin din vedere, cum apare paianjenul.
 

sabina

New Member
Cornelia, Attila, va multumesc pentru raspuns...cred ca imi iau inima in dinti si o sa-mi mai iau un trandafir, pentru ca imi plac foarte mult...
Pentru mflorian, un raspuns pentru cautarea ta:
http://www.jurnalul.ro/articol_51665/pl ... ndate.html
o sa mai caut, pentru ca si pe mine ma intereseaza subiectul, si ce mai gasesc iti transmit si tie
PS: parca tot v-as mai stresa cu doua intrebari, si anume:
1. sunt trandafirii pitici potriviti pentru bonsai?
2. am auzit ca printre speciile de trandafiri de ghiveci, desi putine, exista si soiuri parfumate. Aveti idee care?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sabina merci ca i-ai recomandat lui Florian ... articolul meu. :rofl:

N-am mai auzit de trandafir ca bonsai. Dar cu siguranta sunt si varietati pitice placut parfumate. Nu stiu sa-ti spun acum care. Din pacate ce se vinde la noi in magazine nu vine cu eticheta - sa stim si noi ce cumparam.
 
A

Anonymous

Guest
Eu cumparasem un frumusel pitic trandafiras auriu care mirosea grozav. Dar s-a dus :cry: . Blestematii de paianjeni de care scriati si aici ca daca apuci sa-i observi deja e prea tarziu. Acum am in balcon unul alb pe care il sprayez zilnic :twisted: de frica lor..
Am o intrebare ( @ Attila) : tr. pitici trebuie taiati ca si cei mari? Binainteles pastrand proportiile :).
 
Sus