Trandafiri in ghiveci

elenafles

Active Member
adrianam a spus:
De aceea as ruga-o pe Elenafles sa ne spuna, daca mai stie, ce soi este trandafirul splendid pe care ni l-a prezentat si cum a mai inflorit peste vara.
Cu regret nu stiu ce soi este si nu ma pricep sa-l identific.Daca stie cineva sa-mi spuna si mie ce soi este m-as bucura. Vara trecuta a fost inflorit asa cum vi l-am prezentat in poza.Infloreste in buchete de 5-6 trandafirasi de 2-3 cm diametru.Culoarea lor este roz - galbui la inceput apoi cand floarea este maturizata se transforma in portocaliu spre rosu.Infloreste de doua ori pe an. Acum e la beci dar saptamana aceasta il scot la lumina in hol pentru ca are deja mugurasi de frunse de 1 cm.
 

Viovett

Member
Si eu i-am scos ieri din pivnita, au vegetat deja 15/20 de cm...au avut si caldura ( 9-10 grade) si lumina.
 

cameluta

New Member
Buna! Ca orice iubitoare de trandafiri si...ghinionista in lipsa spatiului necesar....m-am incapatanat in primavara asta sa am trandafiri pe balcon. O parte i-am comandat, o parte cumparat, unii au 'respectat' poza, alti s-au dovedit a fi o surpriza :) pot insa spune ca acum ma ' rasfata' cu mirosul si culorile lor.

p.s. revin cu mai multe poze :)
 

adrianam

Well-Known Member
Bine ai venit, Cameluta!
Arata bine pentru prima incercare si asteptam si celelalte poze! :D

Si in plus asteptam si cateva cuvinte despre tine, pasiunea despre flori si trandafiri, la sectiunea "Noii membrii se prezinta"!
 

mirela06

Active Member
Elenafles, s-ar parea sa fie un Rumba, dar nu sunt sigura. Oricum este minunat si...... ma omoaraaa :rofl: Si bine ai venit Cameluta si tu si florile tale dragi :hug:
 

fdana

Member
Poze si cu trandafirii mei dragi,deocamdata doar 2 infloriti ,insa mai asteptam inca 2:
Fruit Sorbet-catarator
Double Delight -Th
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce frumosi! Catarator in degrade? :eek: Are si parfum cumva? M-as abona la vreo 2 butasi in toamna :oops:
 

bebe Iris

Active Member
fdana a spus:
Poze si cu trandafirii mei dragi,deocamdata doar 2 infloriti ,insa mai asteptam inca 2:
Fruit Sorbet-catarator
Double Delight -Th
Vai de sufletelul meu!!!! Ma imbolnavesc :roll: Este NEMAIPOMENIT Fruit Sorbet-ul tau!!! De unde ai putut cumpara asa ceva? Demult salivez dupa asa cava...am si eu unul, daca iti place facem un schimbulet de butasi in toamna. Acum e cu boboci, cand se deschid ii pozez si ti-i arat. Nu e catarator. :D
 

fdana

Member
Mai sincer nu mai stiu de unde il am caci are vreo 3 anisori dar va dau cu placere dragelor doar sa imi amintiti.Eu nu prea pricep la el dar din alte parti am aflat ca e catarator.Totusi pe Eutopia apare ca Th.
 

bebe Iris

Active Member
fdana a spus:
Mai sincer nu mai stiu de unde il am caci are vreo 3 anisori dar va dau cu placere dragelor doar sa imi amintiti.Eu nu prea pricep la el dar din alte parti am aflat ca e catarator.Totusi pe Eutopia apare ca Th.
Oricum ar fi, catarator sau Th, e mortal de-a binelea :rofl:
Multumesc!!! :hug: :*
 

Pocalinda

Member
fdana arata ca o bomboana fondanta, l-as manca. :rofl: Ma inscriu si eu la un lastar la schimb cu ce doresti de la mine, ii pozez si eu cat de curand:)
 

fdana

Member
Cum sa nu dragele mele,va dau doar sa imi amintiti ca eu sigur voi fi cu altele in cap la toamna. :rofl: (Pampersuri si alte cele)
 

mymo

Active Member
Dana,mie mi s-au prins doi Fruit Sorbet din cei pe care mi i-ai dat toamna trecuta :dans:
Uite dovada:

Asa ca,fetelor sariti pe ea ca va da din suflet si se prind :D
Dana....MULTUMESC :rose:
 
Sus