Trandafiri in ghiveci

fdana

Member
eu am avut anul trecut trandafiri in ghivece -unul normal si un pomisor
le-a mers super au facut si flori
sa caut pozele si va arat
anul asta vreau sa pun mai multi
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Eu am un trandafir roz,cu flori mai marunte,intr-un ghiveci de ceramica,cam de marimea unei galeti.Este afara neacoperit.Nu are nimic.Acolo il tin tot timpul.
 

Viovett

Member
Iudit, ce veste buna pentru coloana mea :D !Si nu-l protejezi in nici un fel ? Cate grade minus a fost "recordul" iarna aceasta la Aiud ?
 

adrianam

Well-Known Member
Am descoperit cam tarziu topicul....

Trandafir Goldilocks, achizitionat anul trecut si pus in jardiniera- nu este pitic:

A facut o singura floare.

Acesta este catarator- Schneewalzer:


Din pacate nu am la indemana o poza cu el mai inflorit. Dar caut acasa si pun. Este in lada de lemn mare, cam 50/50 /70 inaltime.
Din pacate ii cad petalele foarte repede si este prea mare pentru cate flori a facut.
Voi mai reveni si cu alte incercari.
 

adrianam

Well-Known Member
Revin cu poze mai sugestive:

Trandafirul Schneewalzer (catarator), plantat in 2007, a facut primele flori in 2008.
Dezavantajul pentru balcon este ca ii cad petalele foarte repede- dupa doar 2-3 zile de la deschiderea completa. Dupa inflorirea destul de abundenta din mai-iunie, a mai facut cateva flori razlete pana in toamna.

, , , ,
, ,

Trandafir Fairy-poza facuta in noiembrie 2008:



A inflorit si in timpul verii dar din pacate nu am reusit sa-i fac poza.

Acesta este un trandafir fara nume, prins cu sticla in cap si care a rezistat 4-5 ani in ghiveci pe balcon:
, ,

L-am pierdut cred ca din cauza ca nu il udam in timpul iernii.
Credeam ca astfel il feresc sa nu inghete in timpul gerurilor mari, dar se pare ca am gresit. Cred ca era un thea hybrid, pentru ca facea flori destul de putine.
 

daisy111

Active Member
:eek: :eek: Ce superbe sunt toate florile!!!!Si trandafirul acela alb e MORTAL!!
Off topic :oops: ce floare este aceea albastra catarata de se vede bine in poza a doua?cum se numeste? :? este superba
 

Viovett

Member
Cred ca pentru o buna inflorire trebuie sa punem si ingrasaminte. Si soiul trebuie sa fie cu inflorire repetata. Poate acesta este motivul pt care nu avem "o exlozie" continua de flori...
Experimentam in vara si "dam mai departe". In orice caz ma bucur ca puneti si trandafiri in balcoane :)
 

v.cristina

Active Member
cu riscul de a ma repeta eu sunt pentru ingarsamintele naturale ...insist pe cura de urzici ..le place la nebunie

am citit ca si petuniile pentru o inflorire abundenta au nevoie de fier iar urzicile au din plin asa ca ..asteptam primavara :wink: :wink: :wink:
 

Viovett

Member
Absolut de acord. Apa de urzici e f buna pt mai toate plantele. Am vazut undeva postata o reteta cu cantitati ceva mai mari. Mie o "crescatoareasa" italianca mi-a spus sa pastrez proportie 1/10 ( 1 kg urzici la 10 l apa). Se lasa o saptamana urzicile in apa si se pune in apa de udat. Cu apa de 2/4 zile se pot si stropi plantele. Am experimentat si au fost multumite. ( am pus si in congelator si am facut apa de urzici prin iulie).
 

v.cristina

Active Member
urzicile le potzi gasi din primavara pana vara tarziunumai ca atunci sunt mai amare dar asta sigur nu ii deranjeaza pe trandafiri :rofl: :rofl:
 

Viovett

Member
In pietele din Buc le gasesti primavara si toamna ( si altfel pe campuri , desi mi-as dori, nu prea am timp sa ies :D ). De aceea pun la congelator o portie, sa le mai dau un zvac in iunie/.
 

adrianam

Well-Known Member
Da, de fapt sunt trei soiuri de clematita care apar in poze si sunt splendide in perioada de glorie din mai-iunie. De aceea m-am gandit ca asocierea cu un trandafir alb ar fi perfecta. Dupa aceea mai apar flori de clematita dar mult mai rare si mai mici ca diametru.

Trandafirul a avut si in pamant ingrasamant cu absorbtie lenta si a beneficiat in fiecare saptamana de udare cu ingrasaminte Miracolo verde.
Anul acesta voi incerca sa va urmez sfatul si sa fac si apa de urzici.

Voi fi in curand in faza de curatire - si nu stiu ce ramuri sa ii las si care sa le tai, mai ales ca a crescut cam mare pentru spatiul pe care il are in balcon. Mai trebuie sa mai adaug si pamant la suprafata ca s-a tasat, si il voi amesteca cu ingrasamant cu absorbtie lenta.

Ma gandeam ca peste un an-doi sa il mut in gradina blocului si sa iau un alt soi de trandafir mai mic.

Marea problema pe care o am cu trandafirii pe balconul sudic, este cea cu paianjenii rosii care mi-au atacat mai multe soiuri, printre care si o Friesia.

Problema cu paianjenii rosii o vor avea toti cei care vor dori un trandafir in ghiveci la soare, pe o terasa. Sunt soiuri care nu sunt atacate de acestia, si soiuri care imediat ii atrag.

De aceea as ruga-o pe Elenafles sa ne spuna, daca mai stie, ce soi este trandafirul splendid pe care ni l-a prezentat si cum a mai inflorit peste vara.
 

v.cristina

Active Member
-clematitele sunt iubitoare de caldura si clima blanda ..adica nu prea le place la munte si se obisnuiesc cam greu cu asprimea noptzilor montane :cry: :cry: cu toate ca sunt niste flori adorabile mi-a murit vreo 5 ...cum sunt incapatzanata am mai pus cateva anul trecut si sunt curioasa daca trec iarna..barem una sper :?

cat despre trandafirii tai, apropo adorabili, astepta cu tunsul barem pana pe la mijlocul lui martie ...nu trebuie neaparat sa ii mutzi din ghiveci pt ca potzi sa le dirijezi cresterea prin tundere ....daca spui ca trebuie sa mai adaugi pamant incearca sa mai faci si gaura si apoi sa adaugi pamant pt trandafiri cu balega uscata

cat despre paianjanii rosii eu as putea preciza ca esti norocoasa ca numai atat :rofl: :rofl: :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Iti urez succes cu clematitele si nu dispera! (eu am vre-o 14 pe balcon, asa ca, daca rezista intr-un ghiveci pe balcon, in gradina ar trebui sa fie si mai fericite.)

Si ca sa revenim la topic, deocamdata astept sa vad cum infloreste Schneewalzer in al treilea an de la plantare si dupa aceea ma mai gandesc.

Pe balconul sudic, pana acum singura problema au fost paianjenii rosii, pentru ca astia apar dupa o zi-doua cu soare si distrug trandafirul cat ai clipi, nici nu iti dai seama ce s-a intamplat.
La trandafirii piticii de pe balconul de nord am probleme mari cu fainarea in timpul perioadelor de canicula, cand se intampla sa mai apara chiar si paianjeni rosii.

:) Deocamdata ma gandesc serios unde sa mai inghesui un Diamant, o Pomponella, un Schloss Eutin, un Rosenfee si un Kosmos pe balconul sudic? :?
 
Sus