Trandafiri in ghiveci

fixpix

Active Member
lol sash... pai cine stie... poate comerciantul isi bibileste trandafirii.. si sta cu ei la un "tea" si etc...

poate si faptul ca la noi nu sunt trandafiri ... englezesti, ci... romanesti...

or fi altfel de trandafiri?

ca si mie imi plac...asa ceva vreau eu... bogati, flori multe si indesate...

da asa nu mi-a inflorit nici unu...

cred ca difera varietatea!

sau is pozele trucate LOL
 

Viovett

Member
M-am uitat pe oferta lor ( ca de altminteri a tuturor furnizorilor romani - " mai cunoscuti" de pe internet, insa au putini trandafiri englezesti si dintre ei si mai putini au parfumati.

Din pacate, deocamdata, la noi nu prea ai de unde sa alegi.
Trandafirii pe care i-am luat pana acum au fost mai mult sau mai putin o pacaleala, pentru ca am ales special parfumati si...daca stai cu nasul in floare au un oarecare parfum , altfel...

E adevarat ca una e sa dai 14 ron si alta e sa dai 14 euro + transport, dar macar n-o sa mai am sentimentul ca sunt luata drept imbecila cand cer ceva si mi se da altceva.

Inca ma mai gandesc, dar balanta inclina spre cumparat de afara.
 

elenafles

Active Member
Re: Trandafiri "normali" in ghiceve mari

Viovett a spus:
A pus cineva trandafiri "normali" in ghiceve ( mai mari, evident ) ? Cum se comporta ? Am vazut, acum multi ani, la cineva pe balcon - practic, balconul fiind deschis, crengile atarnau peste balustrada si se bucurau de parfum si vecinii...
Am citit topic-urile si am vazut ca sunt multi iubitori de trandafiri care au in ghivece miniaturi nu tradafiri obisnuiti. N-am gasit eu postarile sau chiar n-ati incercat si varianta asta ?
Multumesc frumos.
[/quote]
Eu am plantat un trandafir in ghiveci acum 7 ani.De atunci nu i-am schimbat pamantul de teama sa nu-l stric pentru ca a inflorit frumos in fiecare an.Iarna il tin in beci.Asa a fost inflorit anul trecut.
http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... QjU_ph.jpg
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Si eu am un trandafir catarator cumparat anul acesta de la bakker, soiul indigoletta. Il tin in ghiveci mare in balcon.L-am plantat prin iunie anul acesta, s-a dezvoltat destul de frumos (are 2 ramurele de 1 metru fiecare) dar a facut doar 3 flori toata vara. Acum il tin tot in balconul inchis: primeste multa lumina dar e mai rece. Nu l-am musuroit si nici nu i-am taiat ramurile, doar il ud mai rar. Ma asteptam sa faca flori grena sau specifice numelui sau"indigoleta", dar surpriza a fost cand i-am vazut bobocii de un roz pal, dar la fel de frumos.
 

v.cristina

Active Member
elenafles ai un trandafir minunat
in general trandafirii au nevoie de vase cat mai mari pentru ca au niste radacini lungi si bogate
problema este ca substantele nutritive sunt limitate in ghiveci asa ca la primavara ai putea sa golesti pamantul de la suparafata, pana ajungi la radacini si sa il inlocuiesti cu unul special pentru trandafiri astfel o sa aiba o rezerva suplimentara :)
 

elenafles

Active Member
v.cristina a spus:
elenafles ai un trandafir minunat
in general trandafirii au nevoie de vase cat mai mari pentru ca au niste radacini lungi si bogate
problema este ca substantele nutritive sunt limitate in ghiveci asa ca la primavara ai putea sa golesti pamantul de la suparafata, pana ajungi la radacini si sa il inlocuiesti cu unul special pentru trandafiri astfel o sa aiba o rezerva suplimentara :)
Stiu ca va trebui sa mai improspatez pamantul la primavara. Eu il tin in ghiveci pentru ca-mi place sa-l folosesc la diferite aranjamente pe terasa sau in curte alaturi de alte plante pe care le am in ghivece (Dafin,Cycas,
Yukca,Eryobotrya japonica,Euonymus,Palmieri,etc).Saracul este adaptat la conditiile vitrege la care il supun tinandu-l in ghiveci. :oops:
 

v.cristina

Active Member
daca are tot ce ii trebuie eu nu cred ca se supara prea tare ca il lasi in ghiveci ... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

oricum arata minunat si radiaza de frumusete
 

Viovett

Member
Elena, trandafirul tau este SPLENDID :clap: .
Am pus in toamna 4 ghivece, sa vad cum "functioneaza'". Am cumparat pana la urma din Ro de la Coral Oradea ( ei mi-au fost recomandati de Kordes ). Relatia cu ei a decurs bine, adica au trimis tot ce am comandat etc - dar "au uitat" sa ma anunte ca pachetele au fost ridicate de Cargus si s-a lungit cu o zi livrarea ( nu eram in Buc cand au sosit). I-am plantat si tinut afara pana dupa anul nou cand a coborat prea tare temperatura si i-am bagat in pivnita. Le merge bine, au mugurasi. Din pacate m-am impotmolit la capitolul ghivece, am unele de ceramica de 45 cm in care i-am varat in toamna , n-am gasit mai inalte si "tranportabile" , eu voiam tot de ceramica si mai mari dar in conditiile in care trebuie sa-i mai plimbi de colo colo ( iarna) devine f complicat. Inca mai caut solutii...
 

Viovett

Member
Constantin, pe o alee de 50/60 de mp am soare , semiumbra si umbra. Si plantele care se adapteaza la conditiile astea de lumina, de la leandri, la " frunzoase" cum le spun eu. Fiind varietate mare de plante am incercat sa fac o oarecare "unitate de ghivece", recunosc ca sunt fan al ceramicii - smaltuite sau nu ( cele nesmaltuite le vopsesc eu ).
Plasticul e practic dar nu e prea frumos, si deocamdata doar puii ii tin in ghivece de plastic...dar trecand peste criteriul estetic ramane cel practic si din pacate cu cat un ghiveci este mai inalt cu atat este si mai lataret :( ! Am batut in octombrie toate magazinele mari din Buc. si asta a fost concluzia mea. Daca as fi gasit ghivece de plastic de forma celui din avatarul meu, n-as fi stat pe ganduri, caci gaseam o solutie sa le vopsesc etc... Cele mai inguste pe care le-am gasit aveau doar 42 cm inaltime.
Poate gasesc acum in primavara. :D

Cu hardaiele de lemn nu am experienta si ca sa fiu sincera nici nu prea ma atrag.

Elena, apropo, ce dimensiuni are ghiveciul tau ?
 

elenafles

Active Member
Viovett a spus:
Daca as fi gasit ghivece de plastic de forma celui din avatarul meu, n-as fi stat pe ganduri, caci gaseam o solutie sa le vopsesc etc... Cele mai inguste pe care le-am gasit aveau doar 42 cm inaltime.
Poate gasesc acum in primavara. :D

Cu hardaiele de lemn nu am experienta si ca sa fiu sincera nici nu prea ma atrag.
Elena, apropo, ce dimensiuni are ghiveciul tau ?

Aceiasi problema o am si eu cu tipul de ghivece pe care sa-l folosim. Ceramica ar fi cea mai indicata dar e cam scumpa si dificila la transportul plantei fiind mult mai grea.Plasticul este mai ieftin mai usor dar in timp se face urat si trebuie vopsit.Forma ghiveciului din avatarul tau nu prea este practica,risti sa se rastoarne ghiveciul la o adiere a vantului mai puternica si sa se rupa trandafirul.Trebuie ghivece cu fundul mai lat care sa aiba stabilitate.
Ghiveciul in care este trandafirul meu are dimensiunea unei galeti sau oale de 15 litri. :hug:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Viovett incearca spre primavara la Romstal.Ei importa ghivece frumoase,elegante si mari (de fapt pentru toate tipurile de plante).Imposibil sa nu gasesti ceva pentru trandafirul tau.
 

Viovett

Member
Multumesc Elena, am sa ma dumiresc ce inseamna o oala de 15 l ( banuiesc ca are cam 40 cm inaltime, nu ? ). Si eu am de gand sa-i las in ghivecele de 42/45 un an, doi, daca nu gasesc ghivecele pe care le caut dar este chinul de pe lume cand am de bagat/scos din casa /pivnita/ mansarda 8 leandrii, 2 rhododendroni, 4 hosta, 1 areca etc toate in ghivece maaaaaaari de ceramica. Zilele in care-i mut sunt de cosmar.
Gabiuta, am sa incerc si la Romstal , sper sa aduca ghivecele "ideale" :D ...
Oricum, daca te impidici de ele da-mi, te rog, un semn :oops: , la Romstal recunosc ca nu prea ajung, mi-e peste mana, si acum cu circulatia asta e o adevarata "excursie " orice deplasare ( trebuie sa ai ceva ce mie imi cam lipseste, adica TIMP).
 

Viovett

Member
Pentru cei interesati, un sfat pe care l-am primit de la un expert in cresterea trandafirilor, poate va ajuta daca vreti sa experimentati si voi pe balcoane, terase etc....
Se poate creste ORICE trandafir (inclusiv cataratori) in ghivece adecvate - sa aiba minimum 55 cm inaltime si 45 diametru si sa reimprospatati pamantul complet o data la trei ani. In ceilalti ani, primavara, schimbat doar la suprafata. Si pentru o bogata inflorire, ingrasaminte.
 

v.cristina

Active Member
multumim pt sfat o sa tinem cont :wink: :wink: :wink: :wink:

eu consider trandafirii plante deloc pretentioase cand sunt plantati in gradina dar cand vine vorba de ghivece se schimba situatia :cry:
 

Viovett

Member
Multumesc Elena, nici nu stii cat ma bucur de frumusetea "virtuala" pentru mine, a trandafirului tau. Cand am postat topicul, in toamna, am avut chiar raspunsuri de genul "daca sunt trandafiri de gradina trebuie tinuti in gradina" si eram usor dezamagita ca nu avem gradinari care "experimenteaza" si asta. Poate dam un imbold celor care locuiesc la bloc si au balcoane deschise. :D
Eu am mai pus in ghivece in ultimii ani dar am fost constant pacalita de furnizori, adica nu erau soiurile pe care le-am cerut (am vrut anumite culori si parfumati) asa ca in toamna urmatoare i-am facut cadou si au ajuns in gradinile unor cunoscuti. Sper anul acesta sa fie ok. :D
Cultivatorul de trandafiri cu care m-am sfatuit mi-a spus ca are si un catarator de 18 ani in ghiveci si e ok, deci se poate si a la long...
 
Sus