Trandafiri in ghiveci

0limpya

New Member
ajutor va rog

De Florii am primit un trandafir pitic cred ca e...acum cred ca e deja pe moarte...s-a uscat aproximativ tot...ce fac????va rog ajutati-ma ca tin mult la floare...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
cornelia a spus:
te poti confrunta cu 2 probleme:
- fainarea favorizata de spatii calde si uscate (precum camerele de locuit)
- paianjenul rosu care are o "slabiciune" pentru trandafiri, printre altele

In primul caz trebuie administrat un fungicid: Topsin, Dithane, etc. In al doilea caz trebuit stropit cu Mitac.
 

0limpya

New Member
trebuie sa ii schimb neaparat ghiveciul?cred ca a avut si prea mult apa... :( ...in cazul asta...ce fac? :?
 

carmenn

Member
Daca ai posibilitatea sa-l plantezi in gradina, e cea mai buna solutie. Eu am plantat unul are nu mai avea decat tijele , nici o frunzulita, si si-a revenit spectaculos. Nu le place ghiveciul :D
 

Alexa81

Member
Am inceput sa ma indoiesc de sansele de supravietuire a Piticului meu. De inflorit inca mai in floreste, dar in fiecare zi are noi frunze patate. Stiu ca e vorba de o boala fungica( o ciuperca) si l-am stropit, dar parca acolo unde nu reusesc sa dau cu solutie apar pete...Sunt tare suparata, in plus am citit pe un forum it. ca sunt plante fff sensibile. Cine posta acolo zicea ca e o greseala sa crezi ca iti supravietuiesc fara fitosanitare, el era sa ii piarda in primul an, acum ca le-a dat de cap ii foloseste pe post de plante santinela langa trandafirii mari de gradina. Tind sa se imbolnaveasca primi si repede...
 

aprince

New Member
Eu am cumparat niste trandafiri pitici de la Ikea si i-am plantat in gradina. Soare pana la pranz, stropit dimineata si seara, ingrasamant o singura data. S-au dezvoltat extraordinar de bine, chiar s-au inaltat serios si au incontinuu lastari noi si o gramada de boboci.
Cred ca cel mai mare secret in privinta trandafirilor este taiatul regulat al florilor ofilite. Si dupa cum am spus si altii, cred ca ei prefera gradina sau balconul deschis.
 

Viovett

Member
Trandafiri "normali" in ghiceve mari

A pus cineva trandafiri "normali" in ghiceve ( mai mari, evident ) ? Cum se comporta ? Am vazut, acum multi ani, la cineva pe balcon - practic, balconul fiind deschis, crengile atarnau peste balustrada si se bucurau de parfum si vecinii...
Am citit topic-urile si am vazut ca sunt multi iubitori de trandafiri care au in ghivece miniaturi nu tradafiri obisnuiti. N-am gasit eu postarile sau chiar n-ati incercat si varianta asta ?
Multumesc frumos.
 

Leanna

Member
Nu am incercat varianta, deoarece nu am avut nevoie...sunt plantati in gradina. Dar cred ca ar fi posibil de plantat...deja depinde si de varietatea trandafirilor. Am observat ca sunt unii mai lemnosi...respectiv si radacini ar trebui sa aiba mai mari...si sunt altii mai firavi. Pe timp de iarna cred ca ar fi bine de pastrat intr-o incapere racoroasa...si sa le oferi o pauza :D Cred ca le-ar merge bine acelasi tratament oferit tranadifirilor de ghiveci(cei pitici).

Oricum mai asteptam pareri :D
 

fixpix

Active Member
eu ce am facut... intr-o toamna cand am cumparat trandafiri din aia din piatza la 5 lei bucata, cum pretul era ok, am cumparat 2 in plus si i-am plantat impreuna intr-un ghiveci mare de lut... unu alb si unu rosu... deci impreuna... ghiveciul era destul de OK... au incaput bine impreuna dar totusi poate putin inghesuiti!
cert e ca, s-au cam uscat...
cred ca am si gresit... am lasat pe radacini chestia aia ca rumegusul (nu stiu sigur ce e) in care erau ambalati... mi se parea ca le face bine... era asa mai pufoasa, tinea umezeala...etc...
si i-am si tinut in balconul inchis... adica nu era cald deloc, ci mai degraba frig, dar nu ingheta.

dar...

s-au uscat!

asa ca nu o sa mai incerc... ca am si eu loc in gradina. si in ghivece, am plante o-io-ioi! asa ca ... o sa tin exoticele in ghiveci!

LOL
 

Viovett

Member
Priceput. :eek:
Nu voi pastra balotul pe radacini...
:D
Acum, serios vorbind, n-avem cultivatori de roze'n containere/ghivece ??...

Eu am comandat la ronaland 20 de bucati si macar 5 veau sa pun in ghivece. Am si gradina, in care sunt deja niste tufe, dar as vrea sa pun si pe aleea de intrare care e lata si pavata cu dale vechi (140 de ani ca si casa) si nu ma-ndur sa modific nimic ...
Mai astept experiente.
Pentru curiosi :un comerciant englez care recomanda niste varietati pt ghivece http://www.davidaustinroses.com/french/ ... ageId=2122
 

fixpix

Active Member
oh vio... ce fain. casa veche... super!
nici eu nu as schimba "vechiturile" daca arata bine...

probabil depinde si ce trandafiri... ca nu toti se pot multumi cu un ghiveci...

eu zic sa incerci... acuma e timpul... si la primavara vezi daca inverzesc sau nu :)

sper sa te ajute cineva cu mai multe informatii utile...

Calin
 

angela draganoiu

Active Member
parerea mea e ca daca sint trandafiri de gradina apoi acolo tre' sa fie pusi. daca totusi vrei sa-i pui in ghivece cred ca trebuie tinuti pe timp de iarna undeva la rece, intr-un garaj ceva, insa trebuie musai sa-i protejezi pt ca in ghiveci au putin pamint fata de gradina si exista riscul sa inghete. ii poti proteja cu presuri, cartoane, ziare si alte materiale de astea. eu personal nu sint adepta trandafirilor in ghivece.
 

Sash

Active Member
Pe vremuri mama avea intr-un ghiveci mare pe balcon o tufa de trandafirasi rosii cataratori. Stiu ca au stat acolo cativa ani buni, dar nu mai tin minte cum si de ce au disparut...probabil o fi fost vreo iarna mai aspra...
 

Viovett

Member
Mercic pt incurajari Calin.

Cred ca asa voi face, voi pune cativa si gata... ce-o fi o fi. :D

Am gasit destui nebuni si pe alte site-uri, e drept ca americani si francezi, care au reusit sa cultive trandafiri obisnuiti in ghivece mari.

Acu' alta problema este ca si furnizorii de trandafiri de la noi nu-mi prea sunt cunoscuti.

Sa vad cum merge treaba cu Ronaland, cat de seriosi sunt, i-am ales pt ca sunt in Buc. sper ca n-am gresit, aduc roze din Ungaria.

Desi tare ma bate gandul sa comand si de aici : http://www.roseraie-fabien-ducher.com/e ... _roses.htm
 
Sus