Trandafiri gradinar1

Teodora

Member
Of, imi pare rau, tare imi placea Leondardo da Vinci, dar nu vreau mare, ca va iesi din peisajul de tufe aliniate, imi doresc sa fie ceva compact ca aspect.
 

elianna

Well-Known Member
Trandafirii nu se incadreaza intotdeauna in dimensiunile date de producator. La mine toate tufele au depasit dimensiunile date. Munstead Wood are 130 cm dupa ce in primavara l-am taiat drastic ca in anul anterior imi intrase cam mult pe alee si avea lastari de peste 1,5m. Am citit ca ajunge si la 2m daca este lasat in voia lui. De ceilalti nu stiu ce sa spun pentru ca sau sunt mai noi in gradina mea sau nu-i am.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
gradinar, ai niste trandafiri superbi, de cate ori intru aici iti admir diversele postari cu poze din gradina ta. Felicitari!
Am sa intreb si aici, pentru ca ieri am postat gresit dar tot am primit 2 raspunsuri si le multumesc fetelor inca o data. Intentionez sa achizitionez niste trandafiri pt fatada casei, unde am gazon si hortensii ceva mai incolo, e soare cam jumatate din zi, adica pana la amiaza. Imi doresc ca acesti trandafiri sa creasca in tufe, sa nu depaseasca 1m daca se poate, sa fie compacte, ordonate. Nu vreau trandafiri rasfirati, care cresc 2-3 bete, vreau tufe bogate. Vreau sa imi spuneti daca cei la care m-am gandit eu, cresc asa, daca ii aveti in gradinile voastre. E vorba de :

Lady of shallot, Munstead Wood, Graham Thomas (?) , Minerva, Kimono, Friesia, Leondardo Da Vinci (cel roz), Pomponella, Amber Cover, Granada si Kent (acestia sunt minirose?), Artemis si Ascot.
Am inteles deja ca GT poate fi exclus precum si Kent pt. ca este acoperitor. Ma intereseaza daca ceilalti enumerati de mine, cresc asa cum am mentionat. Multumesc si inca o data scuze pt topicul ales gresit ieri, cand am postat prima data.
@Teodora - Buna si multumesc pentru cuvintele frumoase!
Cat de mari cresc trandafirii depinde mult si de clima si pozitia pe care o au in gradina ta, de cum vei face taierile, si asa mai departe.
Lady of shallot la mine a crescut maricel dar e doar il al doilea an, nu prea pot sa-mi dau cu parerea acum. Englezestii, in general, nu fac tufe mici si compacte, sunt trandafiri care au nevoie de spatiu. Din restul am mai avut cativa (Amber, Pomponella, Artemis si Ascot) dar fie au ramas in fosta mea gradina, fie sunt prea mici acum.
 

Teodora

Member
Buna si multumesc si eu pentru raspuns. O sa ma rezum la floribunde, inteleg ca sunt cele mai apropiate de ceea ce doresc eu.
 

Teodora

Member
Despre trandafirii urcatori Ilse Kron superior si Moonlight, ce-mi puteti spune din experienta proprie? I-as vrea pe amandoi dar ma intereseaza sa fie din cei cu ramuri lungi, flexibile, sa-i pot conduce usor.
 

Teodora

Member
Intr-adevar, trandafirii vechi sunt de vis. Am sa ma uit peste ce mi-ai dat, multumesc frumos. Da, New Dawn este si printre preferatii mei, insa de unde cumpar eu nu l-am vazut nici anul trecut si nici acum.
 
Sus