Trandafiri gradinar1

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc - o sa le scriu acum numele fiecaruia. Ala roz-portocaliu din poza 4 e Jean Cocteau de la Meilland, Claudia.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cristina, esti de milioane!!! El e! Multumesc mult, esti super tare! Intr-adevar, se decoloreaza foarte mult dar si rezista bine florile, e un trandafir chiar ok. Bine, daca te gandesti ca eu il vroiam pe Sally Holmes in locul lui ma intelegi de ce nu sunt entuziasta :)

Luciana, iti trimit eu butasi din Jeanne Moreau, parca ti-am mai promis, nu? Trimite-mi datele pe mp si spune-mi cand vrei sa-ti trimit si se rezolva :)
 

monika 82

Well-Known Member
Draga Monica, sper ca nu te superi ca nu ma formalizez vorbind cu dumneavoastra ceea ce iti recomand cu caldura si tie sa faci :rofl:), pe MLV l-am luat de la Lottum.
Are o floare mare, cat o palma, si se comporta foarte bine la ploaie din ce am remarcat pana acum.
Daca nu-l gasesti, da-mi un semn si iti trimit la toamna butasi.
Daca mai ramane valabila propunerea , daca esti amabila as dori si eu un butasel de MLV-contracost, sau daca iti doresti ceva de la mine , cu drag!te pup!
 

magda#

New Member
si hop, am aparut la tine in gradina. Buna ziua dai belea capeti.:)
Ai trandafiri tare frumosi si multi, foarte multi. M-am idragostit de Baron Girod. Asa cum apare in una din poze este de toata frumusetea.
Eu nu am atata spatiu si am f putini trandafiri. Nu pot nici sa-i mut daca nu le place asezarea fata de soare ca nu am unde. Toti sunt in prim plan asa ca trebuie sa fie cat mai aratosi. Asa ca, din colectia ta, recomanda-mi niste trandafiri a caror petale sa nu se arda la soare când e arsita (si sa se comporte cam ca o tufa englezeasca). Multumesc frumos
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
@magda# draga, Baronul e foarte frumos dar cel putin la mine, face doua ture de flori, a doua mai slabuta decat prima si e sensibil la patare neagra. Si creste foarte mare, foarte inalt.
Eu recomand cu mare caldura pentru o gradina nu prea mare floribunde pentru impactul vizual pe care-l creeaza. Daca vrei trandafiri frumosi si fara prea multe probleme de sanatate, ia-ti Kordes. Marele minus - nu au parfum, zici ca-s de plastic :)
Printre preferatii mei:
- Schneewitchen (sau Iceberg) si Innocentia - trandafiri albi care se scutura frumos, delicati, infloritori
- Lavaglut, H.C.Andersen sau Patrick Poivre d'Arvoire (rosu aprins, tufa foarte frumoasa, nu prea inalti).
- Maxi Vita, Leonardo da Vinci, Astronomia (flori simple), The Fairy dintre cei roz
- Gebruder Grimm (un roz portocaliu ciudat, foarte infloritor)
- Scepter d'Isle si Mary Rose dintre englezesti (frumosi, compacti, infloritori). Scepter d'Ísle se face cam maricel dar e senzational de frumos si are aproape nonstop flori
- Any Duperey si Julia Child dintre trandafirii galbeni
- Blue for you dintre movulii


Trandafiri pitici eu nu prea am - tot ce-am mentionat mai sus sunt tufe echilibrate, cam de 1 -1.2m cu exceptia lui Scepter. As zice ca in orice gradina ar trebui macar un trandafir de dulceata :).
Sunt trandafiri care infloresc bine chiar si in conditii foarte vitrege: vara asta au stat doua luni in gradina mea neudati (iulie-august), nimeni nu le-a rupt florile dupa ce au cazut si totusi sunt infloriti si frumosi in continuare. E drept ca toti sunt in al treilea an deci trandafiri maturi, in primul an au mare nevoie de apa ca sa creasca asa cum trebuie.
Am pus si cateva poze.

Spor!
WP_20160527_005.jpg

WP_20160619_016.jpg IMG_3571.JPG IMG_3503.JPG IMG_3465.JPG WP_20160603_011.jpg WP_20160620_017.jpg WP_20160620_026.jpg
 

Atașamente

magda#

New Member
Multumesc foarte mult pentru acest super-raspuns.Iti raman datoare ca ti-ai facut timp si i-ai si grupat pe culori. Sunt impresionata. Cred ca am sa-i aleg pe fratii Leonardo, pe care-i lauda mai multi pe aici si au culorile potrivite cu celelalte flori din strat. Fairy il am deja si il iubesc mai ales pt ca performeaza mai la umbra, langa hortensii. E un grozav. Iti multumesc inca odata. Toate bune
 

Teodora

Member
gradinar, ai niste trandafiri superbi, de cate ori intru aici iti admir diversele postari cu poze din gradina ta. Felicitari!
Am sa intreb si aici, pentru ca ieri am postat gresit dar tot am primit 2 raspunsuri si le multumesc fetelor inca o data. Intentionez sa achizitionez niste trandafiri pt fatada casei, unde am gazon si hortensii ceva mai incolo, e soare cam jumatate din zi, adica pana la amiaza. Imi doresc ca acesti trandafiri sa creasca in tufe, sa nu depaseasca 1m daca se poate, sa fie compacte, ordonate. Nu vreau trandafiri rasfirati, care cresc 2-3 bete, vreau tufe bogate. Vreau sa imi spuneti daca cei la care m-am gandit eu, cresc asa, daca ii aveti in gradinile voastre. E vorba de :

Lady of shallot, Munstead Wood, Graham Thomas (?) , Minerva, Kimono, Friesia, Leondardo Da Vinci (cel roz), Pomponella, Amber Cover, Granada si Kent (acestia sunt minirose?), Artemis si Ascot.
Am inteles deja ca GT poate fi exclus precum si Kent pt. ca este acoperitor. Ma intereseaza daca ceilalti enumerati de mine, cresc asa cum am mentionat. Multumesc si inca o data scuze pt topicul ales gresit ieri, cand am postat prima data.
 

belisima

Well-Known Member
imi permit sa raspund la ce am si eu: graham thomas e un englez ce se comporta ca si urcator... leonardo da vinci idem al meu are 2 m, pomponela se face un tufis urias(cel putin 1,5 m) , lady of shalot e mic la mine, dar vad ca seamana la port cu fratii lui ce cresc inalti
La mine au ramas mici munstead wood, artemis, friesia
iti mai recomand red leonardo da vinci e compact si foaret infloritor
 

Teodora

Member
Multumesc belisima, am sa tin cont de recomandari. Deci, leonardo da vinci indeplineste conditiile pe care le-am enumerat mai putin inaltimea? de 2 m nu prea as vrea...
 
Sus